Sedam vlasotinačkih gimnazijalaca završili obuku Ujedinjenih nacija

U Gimnaziji „Stevan Jakovljević“ u Vlasotincu uručena su uverenja učenicima, koji su uspešno završili obuku „Mreža klubova MUN Srbija“ u kome je učestvovalo 6 gimnazija iz Srbije, a koji je podržala Američka ambasada u Beogradu. Vrlo zahtevnu obuku Model Ujedinjenih nacija (MUN) organizovalo je Udruženje nastavnika engleskog jezika ELTA Serbia – English Language Teachers' Association.

MUN je simulacija Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, gde učenici preuzimaju ulogu ambasadora UN i iz te uloge učestvuju u debatama na aktuelne teme u savremenom društvu. Ivana Milošević, predsednica Udruženja nastavnika engleskog jezika Srbije, objasnila je o kakvom projektu se radi.

„U programu Mreža klubova model Ujedinjenih nacija (MUN) učestvovalo je 100 učenika iz šest gimnazija u Srbiji, koje je predvodilo 20 nastavnika iz naših partnerskih škola. Učenici su imali priliku da unaprede svoje veštine komunikacije, saradnje, kritičkog razmišljanja, digitalnu i medijsku pismenost kao i da iskažu svoju kreativnost i na taj način se pripreme za buduće izazove u svom obrazovanju i karijeri.

Naš MUN tim od četiri nastavnika ponovo je dokazao da su pravi profesionalci za izvođenje ove vrste programa u virtuelnom okruženju. Na kraju projekta, na našoj završnoj konferenciji, svi učesnici su predstavili svoje rezolucije zemalja koje su im dodeljene. Radeći na tome naučili su mnogo o Ujedinjenim nacijama, globalnim pitanjima i ciljevima održivog razvoja. Sa ovim kompetencijama od njih se očekuje da budu građanski angažovani ljudi, budući tvorci promena i lideri u Srbiji i svetu.

Učesnici ovog programa upoznati su i sa aktivnostima Ambasade SAD u Beogradu,

mogućnostima programa razmene i drugim prilikama za lični i profesionalni razvoj uz

podršku pomenute Ambasade“, izjavila je profesor Ivana Milošević .

Sledeći vlasotinački gimnazijalci su uspešno završili obuku: Anđela Nikolić, Milan Nikoliću, Anđela Stefanović, Milica Petković, Natalija Rajković, Andrija Stanković i Staša Petrović. Milan Nikolić, učenik trećeg razreda društveno-jezičkog smera, podelio je svoje utiske.

„Tokom obuke smo se kao učesnici projekta suočili sa brojnim, kompleksnim izazovima koji su, ako ćemo biti iskreni, na dosta naprednom nivou u poređenju sa našim iskustvom i godinama. Među njima su se našle aktivnosti, koje su varirale od pisanja rezolucija na datu temu (npr. 3D štampa u indrustriji i održivi razvoj), pa sve do debatnih sekvenci koje su usledile nakon naših prezentacija o istim. Sve u svemu, uveren sam da smo pokupili mnoga znanja u raznim sferama diplomatije, politike i ekonomskog razvoja.

Sve pohvale organizacijama ELTA i ambasadi SAD u Srbiji za odlično i pre svega inovativno izvođenje projekta“, kaže Milan Nikolić.

Anđela Nikolić, učenica trećeg razreda prirodno-matematičkog smera, takođe je iznela svoje mišljenje.

„Kao učesnica MUN obuke imala sam priliku da unapredim svoje dosadašnje znanje kao i da upoznam vršnjake širom Srbije i njihov pogled na današnje probleme.Takođe tokom prezentacija naučila sam kako da se oslobodim treme i straha pred javnim nastupima. Saradnja sa mentorima nam je dosta olakšala rad, trudili su se da nam pojasne sve što je predstavljalo problem tako da uspešno završimo projekat. Put do cilja je bio veoma dug, ali sam uživala u svakom minutu“, primećuje Anđela Nikolić.

Izjavu je dala i profesor englskog jezika Biljana Pipović, mentora MUN tima gimnazije u Vlasotincu.

„Svet u kome živimo se promenio. Našim učenicima su potrebni i znanje i veštine da bi uspeli u životu. I kao što je još Seneka govorio “Jedan pogled u knjigu, a dva u život”, učenike treba izložiti i teoriji i praksi. Mnogi misle da se u gimnaziji stiču samo teorijska znanja i da se učenici ne pripremaju za rad, ali uspesi mojih učenika pokazuju da to i nije baš tako. Kao mentor mnogih porojektnih aktivnosti u našoj školi, ponosna sam i sa zadovoljstvom konstatujem da vlasotinački gimnazijalci poseduju veštine i znanja koja će im omogućiti uspeh u bilo kojoj oblasti kojom odluče da se bave, jer se ovde razvija ona najbitnija komptencija – kompetencija za celoživotno učenje“, ističe Biljana Pipović.

Svih šest škola iz Srbije sada ima MUN klubove, koji će u narednim godinama biti centri otvorenog dijaloga i aktivnog građanstva i na taj način osnažiti nove generacije učenika u ovim gimnazijama.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Raslabljeni
25.08.2022. 00:50

Kirie eleison (40x)