ŠKOLA „8. OKTOBAR“ U VLASOTINCU - TIM ŠKOLA I ŠKOLA ZA 21. VEK

Školski kutak „Promaja“ bi da menjaju za Klub učenja kroz zabavu (FOTO, VIDEO)

Osnovna škola „8. oktobar“ u Vlasotincu, koja se nalazi među 10 najboljih škola tog tipa u Srbiji, osim što obrazuje i niže priznanja i nagrade, svojim učenicima pruža utočište i kutak, poput popularne „Promaje“ za vannastavne aktivnosti, gde ih profesori pripremaju da zakorače u svet odraslih.

„Naš kutak je hodnik, popularna Promaja, to je, praktično, kabinet srpskog jezika i mi se tu okupljamo, kao i u biblioteci. Logično, to je mesto gde učenici provode i slobodno vreme, gde održavaju sastanke Đačkog pralamneta, a ja lično volim i da ih izvedem napolje“, kaže profesorka srpskog jezika i PR škole Ivana Cekić.

Ova škola sa sadašnjih 454 učenika od prvog do osmog razreda, osnovana je pre skoro 50 godina kada su tri školska objekta sagrađena u centru Vlasotinca, ali odmah uz magistralni put gde se je saobraćaj frekventan. Profesorka matematike Svetlana Kocić je tek treći direktor po redu u tih pet decenija jer, ovde je, kaže, običaj da se ne menja tim koji dobija.

U njenoj kancelariji razgovaramo sa delom školskog tima. Pored Kocićeve i Cekićeve, tu su i Marina Krstić, profesor biologije, Žaklina Đikić, pomoćnik direktora, Aleksandra Sinadinović, pedagog,  Jasmina Totošković, profesor fizike i Vladislav Stefanović, učitelj. Zanima nas kakve generacije obrazuju i vaspitavaju.

DOBRI LJUDI

„Naš prvi zadatak je da budu dobri ljudi, da od njih napravimo zdrave, zrele ličnosti za dalji život. Da njihovo znanje bude primenjivo u životu, da sva svoja znanja pretoče u životno iskustvo. Cilj je, naravno da budu obrazovani, znanje se množi kada se deli. Svake nedelje imamo aktivnosti, imamo uigrane timove, spremne učenike da se odazovemo na svaki pozov, da predstavimo školu, da podelimo, da učestvujemo u svim akcijama, ne samo na lokalu, već i šire“, objašnjava direktorka Kocić, a njena pomoćnica Žaklina Đikić dodaje:

„Kada deca izađu iz ove škole znaju kako treba da se ponašaju na slavi, na venčanju i u mnogim drugim životnim situacijama. Nije cilj samo da im pružimo knjiško znanje, već i da ih naučimo i životu. Zato su nas svi prepoznali, zato smo najblji, zato smo u prvih 10, zato se razlikujemo od svih ostalih“.

Škola „4.oktobar“ svrstana je u 10 najboljih u Srbiji od strane Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, na osnovu rezultata škole i učenika u svim oblastima. I to nije jedino priznanje kojim se kiti ova škola, koja je i deo projekta „Škola za 21. vek“.

Ovde su ponosni na svojih 6 digitalnih učionica koje su obezbedili sami nastavnici na konkursima, na 8 interaktivnih tabli po kabinetima, na mikribitove, na nastavnike edukatore iznedrenih iz Šer projekta, na nagrade koje ti nastavnici dobijaju, ali ponajviše na svoje učenike.

Iako je je škola i mesto gde se deca druže kroz mnogobrojne sekcije pa i putem školskih žurki, profesori prate i onaj slobodan prostor, vreme između škole i kuće, vreme opuštanja.

„Roditelji su odgovorni u kući, mi u školi. Šta je sa decom između, pitanje je koje često sebi postavljamo. Ipak, Vlasotince je malo mesto, pratimo učenika sve vreme u smislu s kim se druži gde je proveo vreme, pokušavamo da ih usmerimo ukoliko primetimo da nam deca troše vreme na neke nebitne stvari, tražimo od porodice da usmere decu na aktivnsoti koje mi organizujemo“, priča direktorka škole.

KUTAK ZA SLOBODNO VREME

Nedavno su profesori s učenicima iz Đačkog parlamenta bili primljeni kod predsednika opštine Zorana Todorovića i tom prilikom su mu izneli zanimljivu ideju.

„Predložili smo formiranje kluba gde bi se deca družila, bavila se naukom sa neke zabavne strane, da mi budemo ambsadori nauke, da to bude mesto gde bi se bavili književnošću, gde bi se čitale knjige, možda muzikom, jer sada je potekla ideja od veroučitelja da se napravi hor koji bi pevao duhovnu muziku što mislim da je takođe interesantno. Mogli bismo da povežemo i škole u opštini, da ne budemo samo mi, da se deca međusobno druže i sarađuju i na taj način postanu bliži i bave se nekim značajnim stvarima. Predsednik, koji je i prosvetni radnik, je pokazao razumevanje za našu ideju, ali tražio od nas da je dobro obrazložimo“, objašnjava profesorka srpskog jezika.

Svoj kutak bi i učenici, o čemi za Jugmediu govori predsednica đačkog parlamenta Katarina Anđelković, učenica 8. razreda, koja je ponosna na humanitarne akcije.

A dok se, i ako se, taj kutak ne oformi, kej pored reke Vlasine ostaje omiljeno mesto okupljanja i učenika i nastavnika. „To je mesto na kome su odrasle generacije, mesto sa tradicijom“, kažu profesori i učenici ove škole.

I baš ti učenici, potencira direktorka Kocić, osvajaju nagrade na takmičenjima iz svih predmeta, a spisak je toliko dugačaka da ne bi stao ni u nekoliko novinskih tekstova.

UČENICI NEKADA I DANAS

Učitelj  Vladislav Stefanović 23 godine predaje u „8-om oktobru“. Za nas pravi paralelu između tih prvih i sadašnjih generacija osnovaca.

„Sada su deca mnogo naučenija, više znaju, bolje je ponašanje jer i u vrtićima uče i pripremaju se za školu. Imam drugi razred. Kada su prošle godine došli, bili su naučeni da izdrže da sede 45 minuta, normalno razgovaraju s učiteljem, bez straha i povlačenja, tako da je sada bolje, ali disciplina je bila bolja kada sam počeo da radim. Sada su, međutim, nastavnicima vezane ruke – deca imaju sva prava ali učimo ih da pored tih prava poštuju i svoje obaveze. Takođe, kriterijumi pri ocenjivanju su pali, petice su labavije, ali takvi su moderni standardi. Imamo udžbenike po kojima se radi i oni su zakon“, objašnjava.

TIM ŠKOLA

Tajna uspeha ove škole krije se, priča direktorka Svetlana Kocić, u timskom radu.

„Direktor je dirigent koji mora da napravi dobru harmoniju među svim ansamblima. Ako to ne učini uspeh izostaje. Sreća, mi prosvetni radnici smo veliki entuzijasti, nikada ne zaboravljamo svoje detinjstvo, uvek se vraćamo u nekadašanje svoje cipele, u đačko doba kako bismo relano ocenjivali. Meni je samo žao što se broj učenika svake godine smanji za, skoro, po jedno odeljenje, pa smo u situaciji da za jedan predmet, za jedno puno radno vreme primimo po 5 do 6 profesora. Teško je i tim profesorima i učenicima, a i meni. No, ipak uspevamao, napravili smo tim koji, očigledno pobeđuje“, priča direktorka i profesorka matematike, kojoj je, očigledno, dobro išao i srpski jezik u školi jer je, po sopstvenom kazivanju, rasla uz oca učitelja koji je negovao lepu reč.

Pored najsavremenijih učila OŠ „8. Oktobar“, odnosno, njeni objekti, uskoro će zablistati i spolja i unutra jer je obezbeđeno 1,5 miliona evra za njeno kompletno renoviranje i energetsku efikasnost iz sredstava Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima.

Ovaj sadržaj je deo projekta koji sufinansira opština Vlasotince. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
???
13.12.2018. 11:44

Trebali ste da ih pitate koliko se angazuju oko ucenika kojima treba Inkluzivno obrazovanje!?