FK Veternica, najstariji romski fudbalski klub na Balkanu, sprema proslavu velikog jubileja

„Srpske karioke“ 90 godina trče za loptom

Klub je imao zastoj samo 1942. godine kada su Nemci na Hisaru streljali polovinu igrača, zajedno s drugim roduljubima

LESKOVAC – Pre 90 godina fudbaleri Romskog fudbalskog kluba „Veternica“ iz Leskovca prvi put su istrčali na teren i tako ime svoga kluba upisali u istoriju, s obzirom da je ovo prvi i najstariji romski klub u Srbiji i na Balkanu.

Aktivno se takmoči u loakalnim i regionalnim fudbalskim ligama, a ovih dana se sprema proslava značajnog jubileja.

Rajko Elezovic,predsednik i trener RFK u Le„Devet decenija aktivnog igranja fudbala u najvećoj romskoj mahali na jugu Srbije u leskovačkom Podvorcu obeležićemo revijalnim utakmicama našeg podmladka i Ženskog fudbalskog kluba „Lemind-lavice“ iz Leskovca, kao i seniorskim susretom FK“Veternica“ i FK “Dubočica“ iz Leskovca. Tog dana 26.jula, u okviru Doma kulture Roma u Leskovcu, ovim povodom biće organizovan bogat kulturno-umetnički program“, priča Rajko Elezović, predsednik i trener FK “Veternica“ u Leskovcu.

Sponzor obeležavanja ovog jubileja kao i pre deset godina biće lokalna samouprava grada Leskovca i gradonačelnik Goran Cvetanović, ali i neki privrednici romske populacije.

„Fudbalske utkamice, kao i tribina o afirmaciji sporta među mladim Romima, organizovaće se u saradnji sa FSO Leskovc na ovdašnjem gradskom stadionu“, ističe Vladimir Amzić direktor leskovačkog Doma kulture Roma.

Fudbal u Leskovcu, među leskovačkim Romima počeo da se igra između dva svetska rata,a prva njihova utakmica zabeležena je 26.jula 1926.godine u tadašnjem nedeljniku „Leskovačkom dnevniku“. Prema raspoloživim saznanjima FK“Veternica“ u Leskovcu, iliti „Srpske Karioke“, je najstariji aktivni romski fudbalski klub na balkanskim prostorima.

Vlada Amzic levo,Rajko Elezovic desno

Boje ovoga kluba branile su brojne generacije talentovanih fudbalera,a klub je kraći zastoj imao samo u vreme Drugog svetskog rata, kada je na leskovačkom brdu Hisar, početkom 1942.godine, sa ostalim rodoljubimna streljano više od polovine sa spiska tadašnjih igrača….

Međutim klub danas grca u finasijskim nevoljama, gdoišnjim budžetom grada sagledan je sa svega pedesetak hiljada dinara što nije dovoljno samo za sudijske kotizacije.

„Vrlo često iz sopstevnog džepa plaćamo osnovne troškove, sve u nadi da ćemo jednom biti ozbiljno finansijski sagledani od strane nadležne Gradske uprave za društvene delatnosti. Rešili smo na poslednjem sastanku našeg Upravnog odbora da ovaj klub sačuvamo po svaku cenu od gašenja i likvidacije, makar svi mi iz uprave kluba prosili za novac tu na mostu u centru grada na obalama reke Veternice“, ističu rezignirano u glas Rajko Elezović predsednik i Vladimir Amzić podpredsednik uprave leskovačkog Romskog fudbalskog kluba „Veternica“, najstarijeg sportskog društva Roma na Balkanu.

Toma Stevanović

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Sportski stručnjak
12.07.2016. 06:28

Lep jubilej i zato sve čestitke Rajku i njegovoj ekipi na entuzijazmu i nastojanju da se klub održi. Da nije takvih zanesenjaka, kojih ima u svakom klubu, onih koji su spremni da,,brknu,, i u sopstveni džep, pola klubova bi se ugasilo. Umesto da lokalna samouprava pomaže ovakav čist amaterizam kako bi opstali ovakvi klubovi, ona vrlo često baca pare na nerealne ambicije košarkaša i rukometaša, koji umesto da stvaraju igrače, dovode ih sa strane i plaćaju našim novcem. Praksa se mora promeniti.