Prema podacima Gradske uprave, u Pirotu ima pedesetak NVO-a koja se bave različitim oblastima. Od tog broja aktivno je možda dvadesetak koje se uglavnom bave ekologijom, obrazovanjem, ljudskim pravima, lokalnim razvojem, položajem nacionalnih manjina. Tu je i jedna socijalna zadruga sa različitim kategorijama stanovništva. Iz gradskog budžeta se redovno izdvajaju značajna sredstva za finansiranje razvojnih projekata nevladinih organizacija. Za ovu godinu planirano je oko 7,5 miliona dinara a konkurs je otvoren do 30. novembra.
NVO scena u Pirotu datira gotovo dve decenije, ali se situacija od početka te ere u Pirotu do danas značajno promenila. Najstarije osnovano udruženje “Pirgos”, registovano još u vreme režima Slobodana Miloševića da bi branilo ljudska i politička prava pre svega. “Pirgos” radi i dalje i ima značajno mesto u društvenom životu grada.
Prema rečima predsednika Upravnog odbora Milije Torodova, NVO je neizbežan činilac svakog demokratskog društva, samim tim i Pirota.
“NVO ima regulatornu ulogu, ali i inovativnu, pogotovo u onim oblastima u kojima organi vlasti nisu strateški definisali određene ciljeve neizostavne za demokratski razvoj društva. NVO je često spona između građana i organa vlasti, omogućavajući pre svega vidljivost građana njihovih pitanja i problema u lokalnim upravama”, naglašava Todorov.
Na pitanje koji su problemi i šta ih sputava u radu, Todorov ističe da je i dalje prisutna nedovoljno afirmisana građanska svest i poverenje.
“To je stereotipno i tradicionalno nepoverenje građana u NVO, to često sputava građane da se aktivno uključe u rad i saradnju sa NVO”, kaže Todorov.
NVO scena u Pirotu datira gotovo dve decenije, ali se situacija od početka ere u Pirotu do danas značajno promenila
Prema njegovim rečima, Pirgos stimuliše i podržava direktno građansko učešće na lokalnom i regionalnom nivou kroz implementaciju projekata i inicijativa u partnerstvu sa zajednicom, organizacijama i institucijama.
“Programski pravci Pirgosa su – program razvoja građanskog društva i vladavine prava, program lokalnog ekonomskog razvoja, omladinski program, program prekogranične saradnje i program evropskih integracija. Pirgos ima partnersku saradnju sa Gradskom upravom i drugim organizacijama, ostvaruje dobar vid saradnje sa javnim preduzećima, ustanovama i školama. Mladi su naša prioritetna grupa i često su zastupljeni i informisani o projektima i mogućnostima saradnje sa NVO”.
Od projekata koje su realizovali a spisak je poduži, naš sagovornik izdvaja. neke od značajnijih projekata.
To su, nabraja, jačanje lokalnog partnerstva, Pokreni svoju ideju i posao, Resurs centar za izradu Nacionalne strategije za mlade, promocija etičkog kodeksa ponašanja predstavnika lokalne vlasti u Srbiji, Razvijamo Babušnicu zajedno, jačanje kapaciteta nerazvijenih OCD u istočnoj i jugoistočnoj Srbiji, Eko svest građana i pet ambalaža, Kampanja mladih volontera u borbi protiv divljih deponija na teritoriji Pirota,
Životna sredina – budućnost i izazovi održivog razvoja jugoistočne Srbije u partnerstvu sa građanskim udruženjem Timočki klub iz Knjaževca.
“U naše projekte su uključene nevladine organizacije, volonteri i druge ciljne grupe u skladu sa potrebama udruženja i građana”, objašnjava Todorov.
Lokalna vlast ima sluha za razvoj NVO sektora
Prema rečima pojednih predstavnika NVO, lokalna vlast u Pirotu ima sluha za razvoj NVO, a dokaz za to su konkursi za projekte i šarolikost projekata koji se finansiraju iz gradskog budžeta. Кada je reč o problemima sa kojima se NVO u Pirotu susreće, definitivno se kao problemi izdvajaju finansiranje i održivost rada. Zbog problema sa održivošću NVO realizuje širok spektar projekata i često gubi svoj identitet za šta je organizovan, te se udaljava od osnovnih ciljeva.
FOTO Arhiva Pirgos
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!