Stomatolog Danijela Antić otkriva kako da sačuvamo zdrave zube

Najčešće bolesti u stomatologiji su karijes i parodontopatija, a da bi zube sačuvali od kvarenja, iz ishrane treba isključiti proste šećere. Pored ovog faktora rizika, neophodno je obratiti pažnju na higijenu usne duplje, koja je od presudne važnosti i može nam sačuvati zube do starosti čak iako smo ih loše nasledili od roditelja, kaže u razgovoru za Jugmediu stomatolog ordinacije “Sensa” u Leskovcu, Danijela Antić.

Vrlo je bitno izbegavati međuobroke i stalno grickanje neke hrane, naročito ako sadrži šećere, jer se, prema rečima stomatologa, na taj način vrši atak na zubno tkivo i pljuvačka u ovakvim slučajevima ne može da izvrši svoju ulogu, a to je održavanje baznog stanja u ustima, odnosno ph vrednosti čime se štite zubi.

„Našoj pljuvački je potrebno pola sata da vrati bazno stanje u ustima, koje je od hrane kiselo, a ako mi za to vreme opet uzmemo hranu , ona opet luči i mi ustvari iscrpljujemo kapacitet pljuvačnih žlezda i ne dopuštamo da ona zaštiti naše zube, zato je potrebno napraviti razmak između obroka“, kaže naša sagovornica.

Mnogi navode nasleđe kao razlog njihovog lošeg stanja u usnoj duplji, ali se Antićeva ne bi su potpunosti složila sa tim.

„Ako je predispozicija za nastanak karijesa visoka, ne mora da znači da ćete izgubiti zube u 30 tim ili četrdesetim. Ukoliko pravilno i često održavate higijenu usne duplje, zdravo se hranite i redovno odlazite stomatologu, jednom do dva puta godišnje na kontrolne preglede, možete zadržati zube dugo ili do kraja života“, objašnjava Danijela.

Nepravilan raspored zuba takođe može da bude problem, jer pogoduje zadržavanju hrane, a i četkica ne može dobro da ih opere. Čak i oblik zuba može da dovede do problema zadržavanja hrane između.

“Pacijenti često dolaze sa uznapredovalim karijesom i parodontopatijom. Karijes može da se javi i kod veoma male dece ukoliko se higijena ne sprovodi i ako su u ishrani zastupljeni prosti šećeri. Zato se danas  majkama savetuje da u ishranu svog deteta uključe proste šećere što kasnije, a sa higijenom zuba treba da počnu od šestog meseca deteta“, preporučuje zubarka.

U početku se samo vlažnom gazicom prebrišu zubići ujutru i uveče, a već sa godinu i po dana detetu možete dati četkicu.

„Naravno, deca nemaju manuelnu sposobnost da četkaju svoje zube. Pustite ih da  grickaju i igraju se četkicom, pa vi dovršite četkanje zuba. Bitno je da se stekne dobra navika koja će se tokom života zadržati. Već sa 5-6 godina deca mogu sama da brinu o svojim zubima”.

Bitno je i kakvom četkicom se peru zubi

Tvrde četkice, oštre mogu da oštete zube i čak i desni, zato treba upotrebljavati mekane ili srednje tvrdoće, kaže naša sagovornica.

„Uopšte nije neophodno kupovati skupe četkice, ali zato je potrebno da jednu upotrebljavate do tri meseca. Ako vidite da su se dlačice iskrivile to je znak da je treba zameniti, a takođe i posle gripa ili neke zarazne bolesti“, savetuje Danijela.

Paste za zube možete upotrebljavati bilo koju,o sim u slučajevima nelkih bolesti kada stomatolog preporučuje određenu, a na četkicu je potrebno naneti količinu veličine zrna graška. Pasta je pomoćno sredstvo za održavanje higijene zuba.

„Možete vi da kupite najskuplju pastu, ako vi samo protrljate zube, nije vam od koristi“, poručuje Antićeva.

Njen savet je da minimum dva puta dnevno ujutru i uveče treba prati zube i to tako što ćete gornje prelaziti četkicom od gore na dole i donje od dole na gore, uz rotacione pokrete. Bitno je da se svaki zub detaljno iščetka.

Ona dodaje da ako nam nestane pasta u međuvremenu, jednom nedeljno možemo upotrebiti i sodu bikarbonu, a nije ništa neobično ako zube očistimo i samo nakvašenom mekom četkicom.

„Imala sam pacijente koji ne podnose paste za zube i koji koriste samo četkicu i jako sam bila zadovoljna stanjem njihovih zuba i usne duplje“, kaže zubarka.

Ono što Danijela često preporučuje pacijentima to su interdentalne četkice ili međuzubne, sa kojima se čisti upravo taj prostor.

Takođe postoji i zubni konac koji ima istu svrhu, ali može se koristiti i jedno i drugo. Na kraju treba koristiti i vodicu za usta koja ima antiseptično dejstvo, ali mogu i čajevi od kamilice i žalfije takođe za ispiranje.

„Najbolje vreme za pranje je pola sata posle unošenja hrane, jer ako ih operemo odmah, kada je u ustima i na zubima kiselost , možemo oštetiti gleđ u tom slučaju. Takođe je opasno i energično pranje zuba tvrdim četkicama“, naglašava Antićeva.

Zabluda je da se u trudnoći kvare zubi

„Uvreženo je ali pogrešno mišljenje da plod izvlači kalcijum iz organizma majke. Koliko god da plod nema kalcijuma ne može da ga izvuče iz zuba majke“, kaže zubarka Antić.

Ona napominje da kod trudnica zbog hormonskog statusa dolazi do upala desni, a samim tim se produbljuje prostor između desni i zuba, to je takozvani džep i tu može doći do zadržavanja hrane, a i prilikom pranja ona ne može da se ukloni.

Kod porodilja se takođe često kvare zubi, ali zbog nemarnosti, i u ovom slučaju higijena na prvom mestu, ocenjuje naša sagovornica.

I bolesti koje već imamo mogu da nam pokvare zube

„Dijabetes, leukemija, razne autoimune, reumatoidne i hematološke bolesti , kao što je anemija mogu da nam kvare zube“,kaže Danijela.

Ona dodaje da se neke bolesti čak i prvi put dijagnostikuju kod stomatologa, jer stanje usne duplje odražava opšte stanje organizma.

Mladi su sve češće pacijenti zubara

„Zbog načina ishrane koja je najčešće nezdrava i ima mnogo šečera, mladi su sve češći pacijenti zubara. Takođe, treba izbegavati i sokove, a naročito gazirana pića i to uveče, jer nakon samo 20 minuta od upotrebe stvaraju se naslage na zubima“, naglašava Antićeva.

Kod stomatologa ne mora da boli

“Pristalica sam korišćenja anestezije ukoliko zdravstveno stanje pacijenta to dozvoljava. Naravno, što se ranije javite, šanse za bezbolnu intervenciju su veće. Često se dešava da pacijenti mnogo jače bolove trpe kod kuće, nego u ordinaciji, zbog straha. Strah je čest uzrok gubitka velikog broja zuba. Posledice nošenja karioznog zuba nekad mogu biti i veoma ozbiljne, do te mere da ugroze i vitalne organe“, zaključuje stomatolog Danijela Antić.

Inače, zube možemo oštetiti i kada njima otvaramo zatvarače boca, kidamo konac ili selotejp traku.

„Pre dve tri godine došao mi je jedan pacijent, mlad dečko i zgranula sam se kada sam videla da su njegovi zubi bukvalno kao da su ih miševi izgrickali. Prvo moje pitanje je bilo da li ustaje noću da jede slatkiše, on je rekao: da, kako znate..“, ispričala nam je naša sagovornica.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

9 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
hvala
17.11.2019. 20:40

Odlican tekst, jos bolji sagovornik.

Pacijent
17.11.2019. 21:19

Nisam siguran da je standard u stomatologiji da je dovoljno prati zube dva puta dnevno, kao preventiva protiv karijesa?! Knjige govore drugacije

Sladjan
17.11.2019. 22:28

Svaka cast dr.Daci, najbolji zubar…..

Komentar
18.11.2019. 08:52

Ovde privatnik govori a ne državna, gradska institucija koja je zadužena za ovo. Ovde treba razmišljati o prevenciji bolesti zuba počev od male dece i raditi na poboljšanju seta uslova vezano za ovo , jer deo novca ide i iz državnog budžeta,što se tiče dečije stomatologije.Velika sredstva treba uložiti i za starije. Svi znamo za tužbe zubara, ko je sve to uništio?!
Da li je privatnom sektoru, prevencija, u interesu? Odgovor se zna,nije .Oni će i dalje masno zarađivati i bićemo krezuba nacija. Možda nisam u pravu i voleo bih da me neko demantuje.

Naravno da nije
18.11.2019. 13:29
Odgovor za  Komentar

Naravno da nije. Da li je proizvodjačima cigareta u interesu da država radi na prevenciji pušenja?

Čaki silni
26.01.2020. 13:05
Odgovor za  Komentar

Radi dovoljan broj stomatologa koji se bave decom.U D. dispanzeru,školama, spec.za ortopediju vilica izuba.Stvar je u tome što 50% radnog vremena ide na papirologiju,na upisivanje neurađenih radova kako bi ispunuli“normu“i slične gluposti.

Florin
18.11.2019. 09:57

Danijela you are a very good profesionist, and i appreciate your advice.
yes, we need to take care of our health, especially in prevention. its so easy to use every day a good tooth paste, toothbrush and mouthwash water.
keep up the good job 🙂

Ja
18.11.2019. 11:42

Koleginice, procitajte ponovo tekst i obnovite preventivnu i decju stomatologiju.

dzviska
18.11.2019. 22:46

Skolska gde ti je ordinacija da navratim kad dodjem u le?