Studenti i srednjoškolci rade za dnevnicu od 700 dinara

LESKOVAC – Više od hiljadu mladih Leskovčana je ovog leta dobilo privremene poslove preko tri leskovačke omladinske organizacije i nekoliko ispostava beogradskih organizacija, što je za 20 odsto više nego prošle godine.

Mladi do 30 godina rade za neto dnevnicu od 700 dinara, a još oko 1000 njih čeka na posao.

„Ova sezona je izuzetna po velikom interesovanju mladih za rad, ali ne možemo svima da izađemo u susret jer se potražnja poslodavaca povećala za samo 20 odsto“, kaže Vikotor Bogdanović, zamenik direktora studentsko omladinske zadruge „Akademac“, preko koje je posao dobilo oko 200 studenata i srednjoškolaca.

Reč je o poslovima u trajanju od nedelju dana do šest meseci.

Najviše posla ima u hladnjačama, u berbi voća, na istovaru i utovaru robe, promocijama proizvoda, na poslovima higijene, a novo je da firme traže zamenu za administrativne radnike na godišnjim odmorima.

Studentkinja Pravnog fakulteta u Nišu Jovana Kostić (20) se specijalizovala za promocije proizvoda velikih firmi. „Dnevno se neto zaradi po 700 dinara i ako se radi ceo mesec zaradi se pristojna plata. Jedina sam iz svog društva koja radi preko omladinske zadruge, što mi je neshvatljivo. Čude se što tokom leta jurim za poslom, a ja se njima čudim što čekaju novac od roditelja za sok ili kafu u kafićima“, priča devojka.

U ovoj, ali i u drugim omladinskim zadrugama kažu da predsrasude o privremnim poslovima još postoje među mladima, ponajviše kada je u pitanju posao higijeničara. „Jedva smo našli devojku za čišćenje dve banke dva puta nedlejno po 3 sata. Za 10 dana neto zarada je 10 hiljada, što nije malo u gradu gde na posao čeka preko 25 hiljada ljudi“, objašnjava Bogdanović.

Marija Mladenović (19), brucoš na Višoj tekstilnoj školi u Leskovcu, juče je dobila člansku kartu. Kaže da se ne stidi nikakvog posla.

„Hoću da čistim, da ribam što god, jer roditelji ne rade“, priča devojka.

Dušanka Savić iz omladinske zadruge Leskovac, najstarije zadruge na jugu Srbije, kaže da je do veće ponude radne snage i do povećanja potražnje došlo zbog povećanog rada inspekcija.

„Nažalost, posao nam preuzimaju beogradske omladinske organizacije i agencije. Došlo je do centralizacije i u ovom poslu, pa su se Beograđani povezali sa državnim preduzećima i instuticijama“, žali se Savićeva.

U ove deve, kao i u omaldinskoj organizaciji „Leskoplus“ procenjuju da je u toku juna i jula ove godine privremeno zaposleno preko 1000 maldih, njaviše studenata i srednjoškolaca.

Izvor:BLIC/JUGMEDIA

 

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare