PLATE visokoobrazovanih novinara niže su od prosečnih plata u Srbiji, a honorari za koje danas u velikim medijskim kućama rade mladi novinari i medijski radnici izrabljivački su i iznose oko 15.000 dinara, istaknuto je u saopštenju novinskog udruđenja UNS povodom Svetskog dana slobode medija.
Odluku o obeležavanju Svetskog dana slobode medija donela je Generalna skupština UN 1993. godine.
Ovaj dan Srbija dočekuje kao “delimično slobodna zemlja” sa blagim padom na listi “Fridom Hausa” sa 72 na 77. mesto.
UNS i NUNS podesećaju da su novinari podložni samocenzuri u strahu od gubitka posla ili honorarnog statusa u kom ih vlasnici medija drže godinama, a Sindikat novinara Srbije ukazao je da su mediji u Srbiji pod direktnom kontrolom centara ekonomske i političke moći.
”Umesto da štite javni interes, mnogi medije koriste radi ostvarivanja što povoljnijeg rejtinga i izbornog rezultata političara, ali i za lično bogaćenje pojedinaca”, navodi se u saopštenju.
Sindikat je ukazao i na činjenicu da nisu poznati pravi vlasnici više od polovine od 30 najznačajnijih medija u Srbiji zbog čega se postavlja pitanje na kakvo su objavljivanje istinitih i objektivnih informacija spremni mediji, koji kao najveću tajnu kriju ime svog gazde.
Povodom učestalih stradanja novinara, Izvršni komitet Međunarodne federacije novinara odlučio je da globalna tema ove godine bude hapšenje i zatvaranje novinara.
U izveštaju, objavljenom uoči Svetskog dana slobode štampe, prvi put u poslednjih osam godina nije zabeležen pad u slobodi medija u svetu, a na listi od 197 zemalja 66 su dobile ocenu “slobodne”, 72 “delimično slobodne”, a 59 “nisu slobodne”.
Srbija je ocenjena rejtingom 35 i zajedno sa Istočnim Timorom i Crnom Gorom, koje beleže isti koeficijent, zauzima od 75 do 77 mesta.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!