Udruženje žena Etno čarolija okupilo je žene različitih profesionalnih profila i iskustava. Ono što im je zajedničko jeste misija da promovišu život na selu. Kroz koje sve aktivnosti one to čine? Razgovaramo sa Irenom Janković, idejnim tvorcem Udruženja žena Etno čarolija Prva Kutina kod Niša.
Vaš moto je, čini se da – svi možemo, samo treba da želimo.
Udruženje žena Etno čarolija iz sela Prva Kutina je krenulo sa radom 2019. godine i predstavlja skup žena entuzijasta i lokal patriota, koje su svesne uloge svakog pojedinca za razvoj i očuvanje života svog kraja. A to jeste ključ prosperiteta – ako svako od nas uloži delić u skladu sa mogućnostima, postajemo lanac uspeha u kojem je svaka karika važna. Tako svojim primerom dajemo do znanja dasvi možemo, samo treba da želimo.
Koja je misija udruženja?
Imamo misiju da promovišemo život na selu i proaktivnim zalaganjem probudimo svest žitelja sela za pokretačkim idejama i razvojem. Na tom putu pokrenule smo dosta inicijativa u saradnji sa brojnim organizacijama, institucijama i plemenitim ljudima. Udruženje broji 15 aktivnih članica različitih zanimanja i obrazovnih struktura: ekonomiste, profesori, medicinski tehničari, trgovci, pravnici, inž.zaštite na radu, kuvari, penzionerke. Pored toga imamo volontere i aktiviste koji su uključeni po potrebi i zainteresovanosti za određeni projekat, njih oko 30 među kojima su studenti, srednjoškolci, osnovci, meštani sela koji nas podržavaju, naše porodice,roditelji, komšije i kumovi.
Imali ste brojne projekte i dobijali nagrade.
Za 5 godina postojanja imale smo preko 30 sprovedenih akcija tj.realizovanih projekatakoji su bili infrastrukturni, edukativni, kulturno-zabavni i ekološki. Ponosne smo na tradicionalne manifestacije koje organizujemo tokom leta, a to su Igre bez granica – za decu osnovce i Odbojka na pesku – za tinejdžere.
Dobitnice smo nagrade: Lideri društvene odgovornosti 2021. godine Sinergijom do uspeha – Nova ekonomija; Pokretači promena 2022.godine – Beogradske otvorene škole (BOŠ), za akciju renoviranja Doma kulture u selu i pokretanje/buđenje meštana celog sela;i 2023.godine – Kompanija od poverenja, Companywall.
Naime, naš najveći poduhvat je renoviranje Doma kulture koji smo zakupile od Grada i koji je bio u očajnom stanju i van upotrebe unazad 25 godina, a koji je sada ponovo zablistao i centar je društvenih i kulturnih dešavanja. Takođe smo uspele da deo kulturne baštine sela obeležimo dvojezičnim tablama preko jednog projekta. Imale smo dosta edukativnih radionica a posebno smo ponosne na edukaciju seoskih žena u borbi za prevenciju raka dojke, koju smo organizovale sa partnerima a uz podršku EU resurs centra za civilno društvo u Srbiji. Pored ovih, organizovale smo Ekološke akcije, bile deo akcije Zavrni rukave, u više navrata organizovale čišćenje reke i centralnog dela sela, kao i školskog dvorišta i okolnog parka.
Pre dve godine osnovale smo KUD u okviru našeg udruženja, a koji je prošle godine osamostaljen. Možemo sa ponosom reći da oni proširuju spektar kulturnih i folklornih dešavanja u selu, što nama daje dodatni vetar u leđa da pokrećemo i radimo prave stvari za dobrobit cele društvene zajednice.
Na koji način volontersko angažovanje može podići kvalitet života na selu i koliko tom poboljšanju, prema vašem iskustvu, doprinosi saradnja civilnog, poslovnog i javnog sektora?
Kada smo 2021.godine ušle u renoviranje Doma kulture koji ima ukupno blizu 400m2 trebala nam je strategija na koji način to može da se izvede. Sele smo sve zajedno i usaglasile mišljenja, stavove, ideje i napravile strateški plan po fazama kako ćemo to sprovesti. Trebala nam je podrška porodice, pre svega naših bračnih partnera, jer nismo mogle da fizički sve iznesemo same. Pored toga i naša deca su se uključila u lakše fizičke poslove.
Da bismo finansijski mogle sve da pokrijemo, pored Konkursa na kojima smo projektima aktivno učestvovale i kod javnog sektora – Lokalne samouprave opštine Niška Banja, Grad Niš, zatim Ministarstva za demografiju, zatim kod Lokalne fondacije Niš koje su imale sluha i podržale nas, kao i nekih drugih organizacija. Takođe smo morale da javnim zagovaranjem pozovemo poslovni sektor – privrednike, da shvate važnost jedne takve institucije kao što je Dom kulture za selo i daju nam podršku u finansijskim sredstvima i materijalu, a zatim i okupimo sve volontere da nam pomognu u sprovođenju cele akcije.
Ozbiljan poduhvat je trajao 6 meseci i mi smo svi zajedno uspeli da obnovimo Dom kulture i sa ponosom otvorimo njegova vrata nakon 25 godina. Sreća je bila neizmerna svih nas zajedno.
Od tog trenutka svi skeptici kojih je bilo na pretek, kako u selu tako i šire, shvatili su šta znači ozbiljnost, upornost, zajednički cilj i sloga i krenuli sa podrškom u daljem radu. Pokazali smo da samo dela govore više od reči.
Jedan od projekata Udruženja žena Etno čarolija, koji pokazuje značaj umrežavanja, fokusiran je na podizanje svesti o značaju prevencije psiho-fizičkog zdravlja. Ko su bili partneri u okviru projekta, zašto je on značajno iskustvo i najvažnije – zašto su projekti i događaji ovog tipa od neprocenjivog značaja za žene iz manjih sredina?
Projekat Mekan život seoskih žena podržan od EU resurs centra za civilno društvo u Srbiji je naš poslednji u nizu projekata edukativnog sadržaja.Paradoks je da žene koje žive u selima, iako okružene prirodom i maksimalnim potencijalom za zdrav život, opterećene svakodnevnim aktivnostima ne stižu da brinu o svom zdravlju i ličnom blagostanju. Za život u ruralnoj sredini vezane su pojedine karakteristike koje utiču da psiho-fizičko zdravlje žena bude posebno ugroženo. Naime, u selima su porodice najčešće višegeneracijske i često se životni stil i navike pojedinca prilagođavaju potrebama zajednice (gde pored roditelja i dece spadaju i stari roditelji, a često i braća i sestre sa svojom decom) što neminovno dovodi do povišenog nivoa stresa za mlade radno aktivne žene u savremenom društvu. Ruralna naselja su najčešće slabo povezana linijama javnog prevoza sa obližnjim gradovima i mestima u kojima seoske žene budu zaposlene, rezultat je više sati dnevno izgubljenih u prevozu ili čekanju na prevoz. Fizička aktivnost žene na selu se, pored ispunjavanja svakodnevnih kućnih obaveza, često ogleda i u održavanju bašte ili odlasku na njivu sa drugim članovima porodice, što je zapravo dodatni fizički napor uz svakodnevne radne obaveze. Cilj ovog našeg projekta je da se podigne svest javnosti, a pre svega samih žena, o važnosti brige o ličnom zdravlju i blagostanju da bi se unapredio kvalitet života seoske žene i prevenirale bolesti čiji je nastanak povezan sa nivoom stresa, ishranom i fizičkom aktivnošću. Obučavanje žena da svoje zdravlje tretiraju kao prioritet i ne podređuju svoju psiho-fizičku dobrobit okruženju.
Unapređenjem zdravlja na selu i kvalitetaživota povećava se potencijal za unapređenje kvaliteta zdravlja seoskog stanovništva i za smanjenje troškova potencijalnog lečenja.
Mi smo ovim projektom uspele da povežemo edukatore-lekare i medicinske tehničare iz Doma zdravlja usko specijalizovane u oblasti prevencije; zatim psihoterapeuta GabrieluTričković koja govori o mentalnom zdravlju i snazi volje; Udruženje Budite uz nas – žene koje su prošle kroz bolest raka dojke ili se još uvek bore; zatim individualni pristup i način razmišljanja mlade osobeMiljane Medarov Vujaklije koja je izlečena. Imali smo i simbolične pokloneza sve žene koje je pravila naša volonterka Gabrijela Veljković i članice Etno čarolije, sa porukom da su prevencija raka dojke i zdravlje na prvom mestu. Celo predavanje je bilo motivaciono i naš najveći uspeh je bio veliki broj žena koje su se toga dana prijavile za pregled mamografije i zakazale termine, naučile samopregled i shvatile ogroman značaj svog mentalnog zdravlja. Veliki projekti nastaju kada sarađujemo svi zajedno.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!