Tek počela izgradnja državnih stanova, a već hapšenja zbog mita

Samo dvadeset dana nakon što je najviši državni vrh prisustvovao svečanom početku izgradnje stanova za pripadnike policije i Vojske Srbije u Vranju i Nišu koji se finansiraju iz budžeta Srbije, privedeno je pet osoba zbog sumnje da su tražili i uzeli mito prilikom realizacije ovog projekta.

Među uhapšenima su zamenik generalnog direktora Saobraćajnog instituta CIP i dva predstavnika CIP-a – državnog instituta koji je određen da vrši nadzor ovog projekta. Odgovarajući na pitanja Insajdera, Viši sud u Nišu saopštio je da je dvojici predstavnika CIP-a određen pritvor do 30 dana zbog opasnosti da mogu uticati na svedoke.

Kako piše Insajder, sve ovo otvorilo je pitanje kako država garantuje da se novac svih građana adekvatno troši, imajući u vidu da na samom početku jednog od najznačajnijih državnih projekata postoje sumnje da su lica zadužena za nadzor, ali i zastupnik izvođača radova, učestvovala u primanju i davanju mita.

Posao izgradnje ovih stanova, u okviru projekta koji je proglašen za projekat od nacionalnog značaja, dobio je konzorcijum koji čine turska firma Tasjapi i domaća građevinska kompanija Milenijum tim. Ovaj konzorcijum bio je jedini ponuđač na tenderu, a posao je, kako je pokazalo istraživanje Insajdera, posle pregovora ugovoren za dva miliona evra više od procenjene vrednosti.

Kako se može videti iz dokumentacije dostupne na sajtu Ministarstva građevinarstva, posao izgradnje ovaj konzorcijum dobio je nakon prvog neuspešnog tendera i to u pregovaračkom postupku.

Procena vrednosti posla izgradnje stanova u Nišu i Vranju bila je oko 11 miliona evra bez obračunatog PDV-a. Uslov za dobijanje ugovora bila je najniža ponuđena cena. Oba tendera su, međutim, u istom danu – 16. novembra – proglašena neuspešnim jer je, kako je navedeno u obrazloženju, konzorcijum pomenutih firmi ponudio višu cenu od procenjene, odnosno iznos od oko 13 miliona evra. Nakon toga doneta je odluka da se dodela posla nastavi u pregovaračkom postupku i to na osnovu Zaključka Vlade.

Ovu mogućnost predviđa Zakon o javnim nabavkama kada ne stigne nijedna prihvatljiva ponuda, a podrazumeva da naručilac, u ovom slučaju Ministarstvo, neposredno pregovara o elementima ugovora s ponuđačima koji su prethodno učestvovali u javnoj nabavci.

Ministarstvo je pozvalo konzorcijum da se izjasni da li može da ponudi nižu cenu od prvobitne ali su oni, kako se navodi u dokumetanciji, ipak ostali pri svojoj prvoj ponudi.

Uprkos tome, s konzorcijumom turske firme Tasjapi i Milenijum tima potpisani su ugovori. Takvu odluku Ministarstvo građevinarstva obrazložilo je pozivajući se na član Zakona o javnim nabavkama koji propisuje da se posao može dodeliti i onome ko je ponudio cenu veću od procenjene, ako je ona uporediva sa tržišnom cenom.

Upravo ovu procenu o tržišnoj vrednosti, kako navodi Ministarstvo u dokumentaciji, radio je CIP.

Ugovori s firmom Tasjapi I Milenijum timom potpisani su 19. decembra 2018. na osnovu Zaključka koji je Vlada Srbije usvojila 14. decembra iste godine.

Podsetimo, zbog realizacije projekta izgradnje jeftinih stanova, predstavnici države odlučili su da donesu leks specijalis, odnosno poseban zakon kojim bi se ovaj projekat proglasio projektom od nacionalnog značaja za Srbiju.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare