U angio sali u leskovačkoj bolnici počeo je rad sa pacijentima, sa takozvane liste čekanja na kojoj se nalazi oko 35 osoba. Ovo je usledilo nakon što je u prethodnom periodu, kada je bio značajno povećan broj obolelih od korona virusa, gotovo istovremeno zabeležen i veći broj infarkta miokarda, kaže kardiolog Gabrijela Stojković, šef Angio sale OB Leskovac.
„Dešavalo se da u jednom danu imamo i do 8 infarkta, istovremeno, svi ti pacijenti su morali da budu zbrinuti u angio sali“‘, kaže naša sagovornica.
Ona napominje, da je to bio veliki izazov jer je u to vreme došlo do smanjenja broja stručnog kadra, zbog njihovog angažovanja u Kovid bolnici.
„Sada je stanje malo bolje sa smanjenjem broja obolelih.Danima je Koronarna jedinica bila prepuna i tražilo se mesto više“.
Doktorka Stojković naglašava da je među pacijentima koji su imali infarkt u ovom periodu, bilo i mlađih ljudi, čak ’86 i ’89 godište.
„Jedan od najčešćih uzroka infarkta je neadekvatno lečen visok krvni pritisak. Većina pacijenata pije lekove i smatra da je to lečenje dobro. Međutim, lekovi treba da snize pritisak, gornji ne sme biti veći od 140, a donji od 90 i to je važno.Ne pijete lekove da bi ih pili, već da biste postigli ove vrednosti krvnog pritiska.Uzroci infarkta jesu i nezdrav život, nepravilna ishrana, previše cigareta i stres“, objašnjava doktorka.
Korona sa svim svojim posledicama, upalom krvnih sudova, naročito kod ljudi koji imaju sklonost ka trombozi, sve ovo su takođe razlozi za veliki broj infarkta u novembru.
„Kod pojedinih pacijenata imamo veliko zaostajanje D dimera i to nezavisno od težine kliničke slike kovida.Više je povezano sa prethodnim stanjem venskog sistema.Proširene vene dugo imaju upravo ovu sliku, povišen D dimer i takvi pacijenti dugo imaju antikoagulantnu terapiju. Međutim, kao posledicu korona virusa imamo i upalu srčane kese, koja se manifestuje s aritmijama i takozvanim kratkim dahom.Ovo stanje se dijagnostifikuje ultrazvukom srca, lako se leči lekovima, ali je zanimljivo da kod pacijenata izaziva paniku.Problem nije povezan sa plućima, a ta mala količina vode u srčanoj kesi, ne predstavlja ipak, naročiti problem“, objašnjava naša sagovornica.
Cenim te kao strucnjaka, ali ovakva izjava te bruka. Nije upala srcane kese posledica korone, vec neceg drugog. Ako ne smes da kazes, bolje preskoci taj deo.