U niškom zatvoru proizvodnja od „igle do lokomotive“

U Kazneno-popravnom zavodu u Nišu počele su ovih dana pripreme za gradnju novog prijemnog odeljenja površine 3.200 metara kvadratnih i vrednosti oko dva miliona evra.

Niš – Do pre tri godine stanje u niškom zatvoru podsećalo je na stanje u propalim državnim firmama – račun je bio blokadi, dug zavoda iznosio je milion evra, plate za osudjenike kasnile su 14 meseci.

Kazneno-popravni zavod u Nišu, danas je, ustanova koja ostvaruje prihode i u kojoj se proizvodi maltene sve od „igle do lokomotive“.
„Imali smo u 2015. godini preko 2.000 svinja, preko 50 grla krupne stoke, 10.000 tovnih pilića, oko 2.000 koka nosilja i 400.000 komada jaja. Proizvodnja mleka povećana je na 500 litara dnevno, a sa novih 40 junica, povećaćemo je na 1.000 litara dnevno“, kaže za upravnik Kazneno-popravnog zavoda Aleksandar Grbović.

On ističe da osudjenici obradjuju trenutno oko 300 hektara zemlje, od kojih 1,5 hektara pod plastenicima i staklenicima.
„U staklenicima i plastenicima, i na otvorenom, proizveli smo prošle godine oko 200 tona povrća, 300 tona kabaste i 300 tona zrnaste hrane za ishranu stoke“, ističe Grbović.

Upravnik niškog zavoda sa ponosom naglašava da ova ustanova proizvodi sve što je potrebno za ishranu osudjenika, a značajne količine hrane prodaje na tržištu.
„Osudjenici i sada usred zime jedu zelenu salatu i mladi luk iz plastenika. Kuhinja ima kompeltnu zimnicu, izmedju ostalog i 40 tona kiselog kupusa“, govori Grbović.

Osim hrane, dodaje Grbović, osudjenici proizvode i odeću i nameštaj.
„Prošle godine u odeljenju konfekcije napravljeno je više od 7.000 pari radnih odela i osudjeničkih uniformi, 1.600 kompleta posteljina, 3.000 jastuka, više stotina peškira i zaštitnih prsluka. Napravljeno je i 350 kreveta za osudjenike i 3.000 dušeka“, ističe Grbović.
Konstrukcije za plastenike, stražarske kućice, vrata, parkovski mobilijar, boksovi za tov stoke, kuhinjski elementi i košnice za pčele, samo su deo proizvoda koje osudjenici izradjuj za potrebe niškog zavoda i po narudžbini drugih firmi.

Grbović ističe da maltene ne postoji proizvod koji osudjenici ne mogu da proizvedu u stolarskoj radionici, a pravi raritet predstavljaju grbovi izrezbareni u drvetu i šahovski kompleti sa izrezbarenim figurama.
„Ti proizvodi završavaju uglavnom kao poklon visokim stranim zvaničnicima. Engleska kraljica dobila je kao poklon grb koji je ovde izrezbaren, a parijarh Irinej dobio je izrezbareni štap“, podseća Grbović.

U Kazneno-popravnom zavodu u Nišu počele su ovih dana pripreme za gradnju novog prijemnog odeljenja površine 3.200 metara kvadratnih i vrednosti oko dva miliona evra.
Prema Grbovićevim rečima u niškom zavodu toku je rekonstrukcija pogona u koji će biti preseljene štamparija i konfekcija, a u protekle dve godine kompletno su renovirana i dva paviljona, crkva Svetog kralja Stefana Dečanskog , teretana i motel na Malom Jastrepcu, otvorena je vulkanizerska radnja.

Načelnik Službe za obuku i upošljavanje niškog Kazneno-popravnog zavoda Valentina Krstić kaže da je najsvetlija tačka zavoda pozitivna energija osudjenika i njihova želja da se uključe u posao.
„Osudjenici nam se svakodnevno javljaju sa idejama šta bi mogli da rade.
Prema njenim rečima, pre uključivanja u odredjeni posao osudjena lica obavezno prodju obuku i dobiju sertifikat da su stručno obučena. Obuka je uglavnom za zanimanja koja su tražena na tržištu rada -poput zavarivača, stolara, metalostrugara, pekara, kako bi nakon odsluženja zatvorske kazne mogli da se zaposle .

(Kraj)Mia

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare