Milica Pešić, Lazar Stanišić i Đorđe Krstić, svi učenici 5. razreda OŠ „8. oktobar“ Vlasotince, osvojili su jedno od tri prva mesta na nacionalnom takmičenju Britiš Kansela u oblasti programiranja uz pomoć mikro:bitova, zbog čega su im predstavnici ove organizacije danas uručili nagradu u vidu tih džepnih računara i elektronskih rukavica za programiranje.
Takmičenje je održano prošle nedelje u Beogradu u okviru pilot projekta ove britanske međunarodne organizacije „Škole za 21. vek“, a vlasotinačka ekipa pobedila je svojim projektom „Alarm“, koristeći upravo mikro bitove koje je vlasotinačka škola dobila ranije kao jedina škola na jugu Srbije koja je ušla u pilot projekat.
„Desetoro nastavnika koji predaju stim predmete završilo je obuku o primeni mikro:bitova u nastavi. Cilj programa je da učenici uče na zabavan, interaktivan, inovativan način kroz razvoj međupredmetnih kompentencija i interdisciplinarnost. Primenom mikro:bita u nastavi, deca razvijaju algoritamsko i kritičko mišljenje, unapređuju rad u timu i iskazuju svoje kreativne sposbnosti, a krajnji cilj je da ih uspešno pripremimo za život i rad u 21. veku jer se u IT industriji nalaze poslovi budućnosti“, objasnila je razvojni put škole u ovoj oblasti Svetlana Kocić, direktorka „8.oktobra“, pozdravljajući goste iz Britiš kansela i ambasade Velike Britanije.
I ovde se ne završava posao oko usavršavanja i takmičenja. Mlade programere naredne nedelje čeka novo, balkansko takmičenje, odnosno, Samit zapadnog Balkana, a pobednika tog takmičenja čeka put za London narednog januara na sajam iz oblasti obrazovanja. U školi se nadaju daljem uspehu, što je poželela i Kler Sirs, direktorka Britiš Kansela (British Souncil), koja je deci uručila nagrade.
„Zahvalni smo što se škola „8. Oktobar“ prijavila da bude među prvim školama za ovaj projekat. Povratna informacija koju smo dobili je da vi zaista uživate radeći na ovom projektu, koristeći novu tehnologiju. Deca iz pilot faze, koja pripadaju ovoj školi, su prijavila da imaju veći nivo samopouzdanja prilikom rada u učionicama i da imaju dosta inovitavni rad. Zahvaljujući britanskoj vladi, mi ćemo ovaj projekat proširiti na svaku školu u Srbiji. Ovde smo zbog jednog nezavršenog posla koji smo započeli, zbog takmičenja prošle nedelje u korišćenju mikro:bitova u školama, a škola „8. oktobar“ je osvojila jednu od prvih nagrada, tako da smo došli da nagradimo školu“, rekla je Kler Sirs.
U pilot projektu “Škole za 21. vek“ je 25 škola u Srbiji, a Sirs je pred učenicima, nastavnicima i predstavnicima lokalne samouprave i kasnije na pres konferenciji malo više govorila o tom projektu, koji se odvija pod pokroviteljstvom Vlade Velike Britanije i uz podršku njene ambasade u Beogradu.
„Problem je u tome što se svet promenio mnogo u poslednjih 30 godina, a način obrazovanja i podučavanja dece se nije promenio u poslednjih 100 godina. U razgovoru s poslodavcima došli smo do zaključka da će oni i u budućnosti ceniti veštine kao što su rešavanje problema i kritičko razmišljanje i IT usluge. Projekat Škole za 21.vek je dizajniran na takav način da pruži deci sposobnost za 21. vek kao što je kritičko razmišljanje, analitičko razmišljanje, programiraje i slično. U sklopu ovog projekta ne samo da ćemo donirati mikro:bit uređaje, male kompjutere za kodiranje, već ćemo obučavati nastavnike da prenose znanje deci. Vlada Velike Britanije je već, zapravo, najavila da će na osnovu investicija od 10 miliona funti uspeti da dođe do svake škole ne samo u Srbiji već u sve škole na zapadnom Balkanu“, istakla je Sirsova.
O važnosti projekta govorio je i Metju Džordan, rukovodilac za programe na zapadnom Balkanu pri britanskoj ambasadi u Beogradu.
Velika Britanija je prva zemlja na svetu koja je programiranje uvela kao obavezan školski predmet
„Škola za 21.vek je jedan od naših najvećih projekata. Cilj nam je da 10 do 15 miliona učenika u zapadnom Balkanu bude uključeno. Cilj projekta je da razvije kritičko razmišljanje, rešavanje problema, timski rad i nove veštine. Možda se pitate zbog čega su ove veštine toliko važne i zbog čega Ujedinjeno kraljevstvo ulaže u projekat? Pre 30 godina je počeo da se razvija internet, pametni telefoni i elektronska industrija. Po svemu sudeći, svetu će biti potrebne ovakve veštine za budućnost i zato treba podržati njihov razvoj“, zaključio je predstavnik ambasade na svečanom skupu u „8. oktobru“, školi za koju je ovaj dan bio svečan dan.
Poželevši gostima dobrodošlicu u „naše malo mesto, ali itekako zapaženo u oblasti obrazovanja“, predsednik opštine Vlasotince Zoran Todorović je istakao da primer škole „8.oktobar“ daje podstrek lokalnoj samoupravi za dalje unapređivanje uslova rada i života i nastavnika i učenika.
„Za jedno šest meseci ova škola će biti u pravom smislu škola 21. veka, posle njene totalne rekonstrukcije. Mi smo tu da obezbedimo sve mogućnosti za primene svih ideja u nastavi, da se unapredi prosec obrazovanja u opštini Vlasotince, da ne ispadne da smo mi na jugu – što južnije to tužnije. To nije tačno jer imamo velike kvalitete“, kazao je Todorović i naglasio da su iz ove škole potekli mnogi inženjeri, doktori i naučnici, te da očekuje još bolje kadrove kroz primene novih tehnologija.
Marina Ilić, rukovodilac Škoslke uprave za Jablanički i Pčinjski okrug kazala je da Školu za 21.vek zamišlja kao mesto iskustva i veština.
„Takva škola mora da obučava decu za život u bubućnosti, osnažena, da menjaju sadašnjost i sačuvaju tekovine prošlosti. Verujem da ovaj projekat Saveta Evrope ima sjajnu budućnost i neizmernu vrednost. Naše ministartsvo prepoznaje vrednosti veština za 21.vek i gradi svoje strategije za njihovu implementaciju u obrazovni sistem“, rekla je Ilićeva, dodvaši da će se do kraja 2020.godine završiti uvođenje sistema elektronskog dnevnika, te da je škola „8.oktobar“ po svojim dostignućima jedna od najboljih škola na jugu Srbije.
Tročlana učenička ekipa je sa nastavnikom i mentorom Đorđem Pejčićem na kraju demonstrirala svoj projekat „Alarm“ čija je svrha da se alarm uključi kada provalnik otvori vrata kuće čak i ako se pre toga preseku svi umreženi kablovi mikro:bitova.
Pročitajte VIŠE:
Školski kutak „Promaja“ bi da menjaju za Klub učenja kroz zabavu (FOTO, VIDEO)
Ovako je izledala demonstracija nagrađenog projekta „Alarm“:
Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Vlasotince. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!