Kada govorimo o deci ali posebno o deci sa teškoćama i smetnjama u razvoju, podrška porodici je zaista ključna i prema dokazima koji dolaze iz sveta, samo tim pristupom možemo da napravimo boljitak za decu koja su sastavni deo našeg društva i koja treba da rastu i da se razvijaju jednako kao i sva druga deca, istakla danas u Leskovcu Jelena Zajeganović Jakovljević koordinatorka programa za rani razvoj dece Unicefa.
U saradnji sa Ministarstvom zdravlja, Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, UNICEF i Fondacija otvorenog društva danas su u Centru za stručno usavršavanje Leskovac počele dvodnevnu obuku osnaživanja stručnjaka za intervenciju u ranom uzrastu dece.
Prvom treningu prisustvovali su stručnjaci iz Leskovca i Kragujevca, stručnjaci institucija u sistemu zdravstvene zaštite predškolskog vaspitanja i obrazovanja, socijalne zaštite, predstavnici lokalne samouprave ali i predsednica Evropske asocijacije za rane intervencije Ana Maria Serrano.
Ana Serrano je prvi put došla u Leskovac kako bi podelila iskustva iz Portugalije, kao jedne od zemalja koja ovaj sistem na najbolji i najsličniji način organizuje sa našim sistemom.
“Sa ovom radionicom želimo da pokažemo porodici, deci i stručnjacima kako treba da rade u ranom detinjstvu sa decom, da što više pomognu deci da bi se porodica osnažila i samostalno nosila sa tim problemima. Dakle, ovaj trening nije samo za eksperte u tom području i za decu, nego za porodicu jer se deca razvijaju unutar nje i porodici je pomoć najpotrebnija”, istakla je Serrano.
Dodaje da promene mora biti i na medicinskom i na terapeutskom nivou, ali da je jako bitno da se krene od najranije dobi da se deca sa smetnjama u razvoju osposobe za život u savremenom društvu, kako bi se njihove porodice osnažile da im daju neophodnu podršku.
Ova tri ministarstva su sa Savezom za prava deteta pre dva meseca ove godine potpisala i poziv na akciju za rani razvoj, koji među svojih šest ciljeva ima jedan koji se tiče upravo unapređenja sistema ranih intervencija, jer je neophodan za porodice, odnosno decu koja se rano suočavaju sa teškoćama i smetnjama u razvoju.
Zajeganović Jakovljević objašnjava da ukoliko se u najranijem detinjstvu rano deluje i identifikuje problem, mnogo je lakše doći do rešenja jer se mozak tada najintezivnije razvija i najpodložniji je korekcijama određenih teškoća koje se dešavaju u najranijem uzrastu, i upravo su najbolja postignuća za dete u tim prvim godinama života.
“Tada se postavljaju temelji za buduće uspehe dece, za odnose, socijalizaciju, za napredovanje deteta, tako da ulaganjem u najranijem detinjstvu ne da samo stičemo određene dobitke za dete i porodicu, već za celo društvo”, naglašava Zajeganović Jakovljević.
Značaj ove obuke prepoznala je i lokalna samouprava, čija je predstavnica Ana Stojković otvorila današnji trening.
“Ovaj trening ima veliki značaj za naš grad jer će se edukacijom stručnjaka iz raziličitih oblasti koji rade u sistemu zdravstvene zaštite predškolskog vaspitanja i obrazovanja, kao i u sistemu socijalne zaštite unaprediti međusobna saradnja i multidisciplinarni pristup, a sve sa ciljem što boljeg pružanja usluga deci od rođenja do treće godine života, nekada i do pete godine kod kojih postoji razvojno kašnjenje”, kazala je pomoćnica gradonačelnika Ana Stojković.
Analizama koje su rađene u prethodnom periodu, UNICEF je došao do zaključka da i pored toga što imamo dobre zakone i što imamo usluge koje se višesektorksi pružaju različitim porodicama, postoji još prostora za unapređenje kapaciteta, modernizaciju rada, veću orijentisanost ka porodici , a sve sa ciljem osnaživanja iste.
Ставови изнети у подржаном медијском пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!