Uprkos obilnim padavinama, stanje na poljima kukuruza, krmnih kultura i povrća u Pčinsjkom okrugu ostaje katastrofalno

Kiša koja je u Pčinjskom okrugu pala u noći između 18. i 19. avgusta u količini od 43,4 litra po metru kvadratnom nije mogla da popravi katastrofalno stanje na poljima kukuruza, krmnih kultura, ali i povrća na otvorenom.

Svemu ovome kumovala je dugotrajna suša sa prosečnim dnevnim temperaturama koje su se u avgustu kretale između 33 i 36 Celzijusovih stepeni, dok su noćne bile između 17 i 20, s tim što do sredine ovog meseca nije palo ni kapi kiše.

U četiri opštine Pčinjskog okruga kukuruz je i ove sezone zauzeo najveće površine. Zasejano je negde oko 8.000 hektara merkantilnog i 2,5 hiljada hektara silažnog kukuruza. Visinu štete u proizvodnji je u ovom trenutku nemoguće proceniti jer period nepovoljnih uslova još uvek traje.

Jedino što je sigurno jeste da će one biti velike. Tako da poslednja kiša neće ništa promeniti nabolje kod useva kukuruza koji su u fazi završenog nalivanja zrna.

Suša je uzela danak i na parcelama zasađenim povrćem na otvorenom.

Ovo pogotovo u zasadima sa paradajzom gde je suša obrala skoro polovinu roda, a deo roda je opao pre zrenja.

“Onaj paradajz koji je ostao nema mnogo vode i više je zelen nego crven, što znači da ćemo ove godine imati izuzetan nizak prinos paradajza na otvorenom gde će i kvalitet manjkati”, ističe Nada Lazović Đoković, svetodavac za ratarstvo u vranjskoj Poljoprivredno savetodavnoj i stručnoj službi.

Prema njenim rečima bakteriozna plamenjača je odnela dosta roda i u zasadima paprike. Ova bolest se pojavila odmah posle rasađivanja zato što proizvođači nisu uradili preventivnu zaštitu.

Paprici nisu prijale ni visoke temperature od 36 Celzijusovih stepeni koje su se javljale u kontinuitetu više dana, usled čega je došlo do zaustavljanja fotosinteze, odnosno pojave ožegotina na plodovima, zato što poljoprivredni proizvođači veoma kasno uvode primenu kalcijumovih đubriva u proizvodnju.

“Rod je desetkovan i na poljima krompira gde nije bilo navodnjavanja. Nešto bolji prinosi će biti na parcelama koje su zalivane. Prilikom vađenja krompira treba da se vodi računa o krompirovom moljcu koji u uslovima suše može da napravi katastrofu”, poručeje Lazović Đoković.

Ona naglašava da je lucerka početkom godine u tri otkosa dala dobre prinose poljoprivrednicima, ali da je sada došlo do sušenja.

Što se tiče prirodnih i veštačkih livada, prvi otkos je bio dobar, ali je usled suše potpuno izgorela tako da stočari više ne mogu da izvedu ni krave na ispašu.

Ove godine mali broj poljoprivrednih proizvođača će uraditi i silažu jer na stabljkama kukuruza nema klipova.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Zoran Jug
22.08.2024. 09:50

Temperatura je bila preko 50 stepeni,zasadi nisu u hladovini ,štaje tuje nemari država zbog toga.Tonamje u budućnosti visoke temperatura manji rod,biće barem za lebac