Uređuje se krov na jednoj od najstarijih kuća u Leskovcu

Radovi na uređenju krovne konstrukcije kuće Bore Dimitrijevića – Piksle u Leskovcu su u toku, a projektom je obuhvaćena sanaciju krova i izvršeno je prezidavanje i sanacija postojećih dimnjaka.

Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović istakao je danas prilikom obilaska radova da ova kuća postoji više od 150 godina i predstavlja izrazit primer kuće balkanskog stila.

„Izgrađena je u drugoj polovini 19. veka i pripadala je uglednoj porodici Dimitrijević, sudiji Atanasiju, a kasnije i njegovom sinu Bori, osnivaču amaterskog pozorišta u Leskovcu, kasnije streljanog od strane okupatora 1942. godine. Rešenjem Zavoda za zaštitu spomenika kulture 1948. godine Gradska kuća stavljena je pod zaštitu države i u ovoj zgradi je 1948. godine otvoren prvi muzej u Leskovcu“, kazao je gradonačelnik.

Kako je objasnio, poslednjih godina, usled jačih padavina dolazilo je do prokišnjavanja krova i primećeno je da su vlažni zidovi kuće, čime se ugrožava ceo objekat i jedinstveni nameštaj i predmeti u postavci unutar same kuće.

„Ulaganjem grada Leskovca od 3.751.104 dinara biće zaštićena jedna od samo dve orignalne zgrade balkanskog stila u Leskovcu, a uporedo sa ovim radovima Narodni muzej Leskovac izvodi i radove na uređenju spomen kuće Koste Stamenkovića sa ulaganjem Grada od 2,3 miliona dinara“, dodao je gradonačelnik.

Direktor Narodnog muzeja Nebojša Dimitrijević smatra da je ovo je jedna velika stvar za naš grad, da su vršene renovacije, ali nikada u ovom obimu.

„Treba imati na umu da muzej ima 4 zgrade, da ima veliki arheološki lokalitet i da su te zgrade zajedno stare 500 godina i da svaka od njih traži neko ulaganje kako bi preživela do sledeće sezone, tako da smo se odlučili da zbog prokišnjavanja, rešimo problem krova i da kasnije krenemo sa sanacijom cele kuće. Ono što je bitno jeste da tri od pet objekata u jednoj sezoni uređujemo  – pored Gradske kuće, da ogradimo Caričin grad, da stavimo kamere i da u potpunosti sredimo kuću Koste Stamenkovića“, rekao je Dimitrijević.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Zare
14.09.2023. 15:01

Kulturo…..eve me!

djura
14.09.2023. 15:28

Primetan je veoma jak uticaj bivše direktorke muzeja na istorijsko sveznanje gradonačelnika Leskovca. Šteta samo što to „znanje“ nema blage veze sa realnošću. 

Pikslina kuća nije postojala u vreme bugarske okupacije Leskovca, a to znači da je njena izgradnja decenijama daleko od druge polovine 19. veka! Fotografski dokazi o tome postoje, i veoma dobro su poznati gospodinu u gradonačelnikovoj pratnji. Pikslina kuća je izgrađena između dva svetska rata, što njeno postojanje stavlja u vremenski okvir od maksimalno stotinak godina.

P.S.

– Kako sveznajućem da kažeš da pojma nema?!

Čisto pitam
15.09.2023. 08:36

30.000 evra za krov….koju li su debljinu izolacije stavljali???

SVEVLAD
15.09.2023. 09:47

Kako je čovek došao do procene strarosti objekata od pola veka rečenicom:
„i da su te zgrade zajedno stare 500 godina“
Nisam znao da se datumi računaju na taj način što se sabiraju godine starosti više objekata.
Svaka čast.