U našem dvorištu je od kada ga je zasadio moj deda, evo već više od 70 godina, kaže za Jugmediu Bratislav Zdravković iz sela Vinarce kod Leskovca .
Visok je 40-tak metara , ima bujnu krošnju, zdravo stablo i izdanke u prečniku od po nekoliko metara. I ovo bi bila uobičajena priča da brest nije drvo koje je gotovo nestalo u celoj Srbiji , iako u svom prirodnom okruženju, u šumi , može da živi i po 500 godina.
“Brest je izuzetno drvo za izradu nameštaja, crvenkasto-braon boje ,otporno na truljenje, kao i za pejzažnu arhitekturu, a u Srbiji je raritet, jer ga je uništila pošast – gljivica nazvana Holandska bolest“, objašnjava Predrag Đorđević, inženjer šumarstva.
Podseća da je davno u Gornjem Trnjanu postojao brest poznat i po izvoru vode pored njega, koji je smatran lekovitim.
„Osim ovog primerka, brest sam kao pojedinačna stabla , video na Radan planini i u retkim seoskim dvoristima“, kaze Đorđević.
U svetu, ovo drvo naročito vole Amerikanci. Omiljeno im je za sadnju u drvoredima, tako da gotovo svaki grad ima ulicu brestova .Rasprostranjen je i u severnoj Evropi.
Kod nas u Srbiji, osim sto je istrebljen , spadao je i u čuvena drva zapise, a o tom kultnom odnosu prema njemu svedoče brojna imena naselja, kao što je na primer, nama najbliži Brestovac.
Brest koji nam je posluzio za pricu iz okoline Leskovca je impresivne lepote , moćnog izgleda i podseca na starinsku Srbiju koje odavno nema. Zastrašujući je huk njegovog mnogobrojnog lišća kad duvaju snažni vetrovi povijajući mu grane.
“Nadvisujući sve u našem dvorištu i okolini, nadživeće sve nas, ukoliko ga ne uništi Holandska bolest“, kaže Bratislav Zdravković.
A opaka bolest, iako nazvana “ holandska“, došla je iz zemlje koja i najviše voli i gaji brestove, iz Amerike.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!