Usamljenik i poslednji izdanak svog roda prkosi istrebljenju u selu nadomak Leskovca

U našem dvorištu je od  kada ga je zasadio moj deda, evo već više od 70 godina, kaže za Jugmediu Bratislav Zdravković iz sela Vinarce kod Leskovca .

Visok je 40-tak metara , ima bujnu krošnju, zdravo stablo i  izdanke u prečniku od po nekoliko metara. I ovo bi bila uobičajena priča da  brest nije drvo koje je gotovo nestalo  u celoj Srbiji , iako u svom prirodnom okruženju, u  šumi , može da živi i po 500 godina.

“Brest je  izuzetno drvo za izradu nameštaja, crvenkasto-braon boje ,otporno na truljenje, kao i  za pejzažnu arhitekturu, a u Srbiji je raritet, jer ga je uništila  pošast – gljivica nazvana Holandska bolest“, objašnjava Predrag Đorđević, inženjer šumarstva.

Podseća da je davno u Gornjem Trnjanu postojao brest poznat i po izvoru vode pored njega, koji je smatran lekovitim.
„Osim ovog primerka,  brest sam kao pojedinačna stabla , video na Radan planini i u retkim seoskim dvoristima“, kaze Đorđević.

U svetu, ovo drvo naročito vole Amerikanci. Omiljeno im je  za sadnju u drvoredima, tako da gotovo svaki grad ima ulicu brestova .Rasprostranjen je i u severnoj  Evropi.

Kod nas u Srbiji, osim sto je istrebljen , spadao je i u čuvena drva zapise, a o tom kultnom odnosu prema njemu svedoče brojna imena naselja,  kao što je na primer,  nama najbliži Brestovac.

Brest koji nam je posluzio za pricu iz okoline Leskovca je impresivne lepote , moćnog izgleda i podseca  na starinsku Srbiju koje odavno nema. Zastrašujući je huk njegovog mnogobrojnog lišća kad duvaju snažni vetrovi povijajući mu grane.

“Nadvisujući sve u našem dvorištu i okolini, nadživeće sve nas, ukoliko ga ne uništi Holandska bolest“, kaže Bratislav Zdravković.

A opaka bolest, iako nazvana “ holandska“, došla je iz zemlje koja i najviše voli i gaji brestove, iz  Amerike.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare