LESKOVAC/LEBANE – Dvorske dame koje oslikavaju ikone u odajama Justinijane Prime, umetnici koji prave mozaike, plemići koji pišu poeziju, vitezovi koji brane utvrđenje, vratili su današnje posetioce Caričinog Grada u 6. vek.
Barem na trenutak, pešačilo se ulicama rodnog grada Justinijana Prvog, održane su sportske igre, a na kraju je došao – Romejki ručak po receptima stare Vizantije, kojeg su spremili učenici Trgovinsko ugostiteljske škole.
Ono što smo uspeli da saznamo je da su stanovnici Caričinog Grada živeli i hranili se jako zdravo.
„Njihova jela su bila jako začinjena a na gozbama se jelo u poluležećem položaju“, objašjavali su svojim vršnajcima kuvari iz Trgovinsko ugostiteljske škole.
Hrabri vitez je na ulazu pozdravljao posetioce i čuvao utvrđenje, dok dvorske dame, stidljive i krotke, nisu mnogo razgovarale sa radoznalim prolaznicima već žurile da završe svoje slike.
Umetnici su užurbano pokušavali da završe jedan od mozaika i kroz koju rečenicu objašnjavali svoju tehniku rada posetiocima.
„Ovo je Vizantija uživo, kao da me je neko ubacio u vremensku mašinu i vratio u 6. vek“, kazala je za Jugmediu profesorka Trgovinsko ugostiteljske škole Slavica Joksimović, oduševljena učinkom koji su priredili ovi srednjoškolci.
Gimnazijalci iz Lebana su pokušavali da predstave samu gradnju utvrđenja i predstavili sve naučne i matematičke teoreme kojima su se u to vreme služili Vizantijci.
————————————————–
Caričin Grad (Justiniana Prima), se nalazi na 7 kilometra od Lebana, arheološki je lokalitet iz 6. veka, jednog od najvećih i najznačajnijih vizantijskih gradova u unutrašnjosti Balkana. Podigao ga je veliki vizantijski Car Justinijan Prvi (527-565), prema mnogim izvorima u znak zahvalnosti kraju u kome se rodio.
Grad je bio važan crkveni, administrativni i vojni centar. Bio je okružen bedemima, a pored spoljnih utvrđenja otkriveni su i unutrašnji bedemi koji grad dele na tri dela: Gornji, Srednji i Donji. Na najuzvišenijem mestu u gradu sagrađen je Akropolj – sedište crkvene uprave, okružen snažnim bedemima, u središnjem delu ističe se centralni kružni trg gde se odvijao javni život grada.
Spomenici crkvene i svetovne arhitekture po svojoj urbanističkoj postavci, po skupocenim mozaičkim podovima i raznovrsnom dekorativnom plastikom u potpunosti odgovaraju Prokopijevom opisu Justiniane Prime.
Naselje se snabdevalo vodom iz veštačkog jezera čija je brana bila dugačka 100, a visoka 6,15 metara
————————————————–
Inače, ovu manifestaciju pod nazivom „Ulicama Caričinog grada“ osmislio je nastavnik istorije Milan Živković iz Lebana, a podržali su je osnovne škole „Vuk Karadžić“ i „Radovan Kovačević-Maksim“, Gimnazija i Turistička organizacija iz tog mesta, kao i Trgovinsko ugostiteljska škola i Narodni muzej u Leskovcu, a s ciljem da se promoviše kulturno-istorijsko nasleđe opštine Lebane.
Članovi Teatra „Gimnazijalac“ su izveli i predstavu „Justinijanu u čast“ na tekst Zorana V. Mladenovića.
A posetioci su imali prilike da uživaju i u treningu lokalnog karate kluba.
Akciju su podržali brojni donatori i saradnici, poput restorana „Dionis“ iz Prekopčelice, „Čvorko prevoz“ iz Togočevca, kamenorezačka radnja „Oniks“ iz Lebana i Turistička organizacija iz Niša.
(Kraj) dum
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Bravo!
Južni, pozivam Te sledeće godine. Postoji još mnogo segmenata na kojima treba poraditi, svaka sugestija je dobrodošla.
Bizant. Ili „civizovani“ primitivac. Siledžija, krstaš…Natovac. Svaka čast Bugarima. Oni se borili protiv njih dok Srbin slavi okupaciju od strane krvavog Bizanta…Vizantijski doručak na travi. Tufahije. Bečka šnicla. Mocart kuglišen.Oh, komi fo, komi fo. Tre žoli! Bravo, bravo. Fali još samo pikantni pirog. I vruća vodica iz samovarja. Bravo, bravo! Ajmo, cheesecake recipes, malogradjani. Navalite.
Pljuc!
Бакуњине, Бакуњине, да ли ти о свему у животу причаш напамет? Да ли си Ти, Милосрдни, уопште, био на локалитету? О, недокучиви уме, ја неупућен сам; реци ми молим те шта је то емпирија.