Vršnjačko nasilje u porastu

Dugotrajno nasilje koje dece gledaju i koje ih okružuju, kao i uticaj medija, smanjuju osetljivost na nasilje

Vršnjačko nasilje u je porastu zato što se se deca i roditelji ohrabrili i sve više prijavljuje slučajeve, odnosno prepoznaju nasilje i prijavljuju, pa smo tako u 2016. godini reševali 6 slučajeva všnjačkog nasilja, a u 2017. godine i u 2018. godini po 12, kažu za Jugmediu u Centru za socijalni rad – Vranje.

Što se tiče krivičnih dela, zastupljena su, nažalost, dela sa elementima nasilja, a najveći broj je nanošenje lakih i težih telesnih povreda.

Ne mislim da je vršanjsko nasilje u mnogo drastičnijem porastu u odnosu na prethodne godine, ali ljudi danas više reaguju, prepoznaju nasilje i prijave. Shvataju da to može da ima posledice po razvoj deteta, pogotovo kada su u pitanju žrtve vršnjačkog nasilja. Takođe se primenjuje i Zakon o postupanju škola u slučaju zanemarivanja ili zlostavljanja dece i zato je najveći broj prijavljenih slučajeva iz škole“, ističe Marija Dodić iz ovog centra.

U Centar za socijalni rad, dodaje, dolaze i uglavnom reaguju roditelji žrtve vršnjačkog nasilja, a retko kada to čine roditelji čije dete vrši nasilje.

Centar za socijalni rad je koordinator svih aktivnosti koje se tiču žrtve i izvršioca nasilja, a uključuje se i škola koju pohađaju deca ako se to nasilje dešava u školi. Ako se dešava na ulici, naravno da se uključuje i porodica. U odnosu na procenu stanja i potrebe deteta koje vrši i onog deteta koje je žrtva nasilja, planiraju se aktivnosti sa ciljem da se obezbedi da ne dođe više do toga, da se dovede do promene u ponašanju kada je u pitanju neko ko vrši nasilje, kao i do evidentnih promena u porodici“, objašnjava Dodićeva.

Faktori koji su istaknuti kao rizični u vršnjačkom nasilju je porodično okruženje, same osobine deteta, školsko okruženje, a veliki je uticaj i medija.

Deca koja su emocionalno zanemarena i rastu u porodici gde se roditelji svađaju, u porodici gde je prisutno nasilje, alkoholizam, ispoljavaju kasnije neprilagođenost prema zahtevima društva i škole, ne poštuju autoritet, nemaju strah ni od čega. Toga možemo sve više da očekujemo jer samim tim što i mediji imaju veliki uticaj, često i dugotrajno nasilje koje deca gledaju, smanjuje osetljivost na nasilje kao takvo, na posledice nasilja i smanjuje njihovu saosećajnost jer rastu uz nasilje koje gledaju“, zaključuje Dodićeva.

 

Ovaj sadržaj je deo projekta koji sufinansira grad Vranje . Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare