Da biste u Srbiji otišli u penziju morate da imate najmanje 15 godina radnog staža, ali ako je neko „zvanično“ stvarno radio toliko, ne treba očekivati visoka primanja u starosti. To je pre svega zato što je pored visine primanja tokom radnog veka, najvažninji faktor upravo broj godina staža.
Prema zvaničnoj računici, ukoliko ste 15 godina radnog staža proveli prijavljeni na platu u visini ovogodišnjeg minimalaca, sa sve oktobarskim povećanjem penzija, vi ćete u starosti primati tek 9.334 dinara mesečno, sa povećanjem 10.715 dinara.
Ipak kako pokazuje računica PIO Fonda, niko u Srbiji nije u ovako velikoj dubiozi u starsoti, jer su najniže penzije kategorija samostalnih delatnosti i zaposlenih oko 21.766 dinara, dok je iz kategorije poljoprivrednika najniža penzija oko 17.112 dinara.
Kolike su ostale penzije u Srbiji trenutno?
Prosečna penzija u Srbiji je nakon oktobarskog povećanja skočila na 39.890 dinara. Sa druge strane, najveća penzija u Srbiji nakon oktobarskog povećanja je oko 200.475 dinara.
Šta se može s penzijom od 10.715, posebno ako penzioner živi sam i nema novčanu pomoć od svojih bližnjih? Pa, ništa!, posebno oni koji žive u gradu! Da plati struju, vodu, iznošenje smeća, eventualni račun za telefon. Kada se sve to plati, a penzioneri su štedljivi, ostaće za pola parče vekne hleba.
Ovaj iznos jednak je skoro iznosu socijalne pomoći za jednu osobu u Srbiji, a 2,5 puta manji od penzije koju prima radnik u Nemačkoj sa 15 godina radnog staža, a koji je od svoje zarade izdvajao minimalan iznos za starosnu penziju.
Izvor Blic/Jugmedia
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Tekst je malo nejasan.
Trebalo bi da je minimalna penzija propisana zakonom i da je ista bez obzira na godine staža.
Molim pojašnjenje.