Za 9 meseci otpadne vode iz Leskovca ulivaće se bistre u Južnu Moravu

Današnjim puštanjem u rad takozvane linije vode, približava se vreme kada će se pustiti i linija mulja, pa se očekuje da posle dvete meseci probnog rada iz Postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Leskovcu, kapitalnog objekta koji se gradio pet do šest godina, konačno u Južnu Moravu otiče čista voda.

Ovo je danas rečeno na konferenciji za medije, održanoj u uparvnoj zgradi postrojenja, koje se nalazi u ataru sela Bogojevce, nedaleko od Južne Morave.

„Probni rad će trajati devet meseci. Prva tri meseca će obuhvatiti pripremne aktivnosti, potpunu automatizaciju sistema mašinske i elektro opreme na procesnoj liniji objekata sistema vode. Do 6 meseci će trajati otpimizacija rada biološkog reaktora i početak proizvodnje u liniji mulja, kako bi se omogućio puštanje u rad ovih objekata, za šta ćemo izdvojiti 47,5 miliona dinara. Od 7 do 9 meseca, upravnim radom objekta linije vode, to je ona prva faza, uz prosec njihovog usklađivanja sa radom objekta linije mulja, druga faza“, kazao je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović.

Na pitanje JuGmedie kada se definitvno očekuje kontunirani rad kompletnog postrojenja i kada će poteći iz njega ćista, prerađena voda, Cvetnović je ponovio da za 9 meseci treba da se zaokruži ceo projekat i da su sve ekonomske i finansijke predizpozicije – sklopljene.

„Dosta je teško kad radite nadzor, tu postoje apratai koji su ugrađeni pre nekoliko godina i uvek je moguće da dođe do nekog deftekta. Zato su tu ljudi iz elektro struke, hidro struke, mašinske struke, da svako u svojoj oblasti prati proces jer taj probni rad može da pokaže i fantastične rezultate i neke slabosti koje ćemo sigurno u međuvremenu da eleminišimo“, rekao je.

Poslednji put ovde su novinari bili u aprilu ove godine kada je postrojenje obišla ministraka za zaštitu životne sredine Irena Vujović i tom prilikom je obezbeđeno 42,5 miliona dinara za puštanje u probni rad linije vode, što je bio povod dasnašnjih okuplajnja, a Cvetanović je kazao da su iza toga usledile brojne administrativne, tehničke i tehnološke procedure.

„Pre toga smo uradili i završili kompletno kolektor sa novcem Vladom Srbije u iznosu od 464 miliona dinara. Za projekat izgradnje linije vode smo od Evropske unije dobili 10.4 miliona evra i za izgradnju linije mulja je negde uloženo preko 497 ,5 miliona dinara. Ponosim se time što smo zajedničkim snagama, zahvaljujući velikoj podršci resornog ministarstva, ali i ogromnog zalaganja saradnka, zaduženih za ove projekte, uspeli da Leskovac uvrstimo u rad ekoloških osvešćenih gradova“, kazao je.

Predstavnik istog ministartsva Vladica Božić takođe je izrazio zadovoljstvo što se došlo do ove faze. „Puštanje u rad linije vode stvaraju su uslovi da se pusti u rad i linija mulja i time završi ceo projekat“, kazao je.

On je podsetio da u Srbiji ima samo tri ovakva postrojenja, pored Leskovca Subotica i Šaca, zajedno sa deponijama smeća po evropskim standardima, ali da nisu svuda kompletna kao u Leskovcu.

Na pres konferenciji govorio je i profesor sa Građevsinskog fakulteta u Begradu  Aleksandar Đukić, koji je i predsednik komisije za tehnički pregled postrojenja, koji je izrazio nadu da će problem ovog postrojenja biti skunut s dnevnog reda naredne godine.

„Mi se još uvek upoznajemo sa situacijom, ali iz iskustva sa drugih postrojenja sličnih veličina kojih ima po Srbiji, sigurno da će to biti u nekom razumnom roku na najbolji način rešeno. Ovo tek ulazi u probni rad. Potrebno je uhodavanje, obuka ljudi, uhodavnaje procesa koji se bazira na biologiji, a sve što je živo ne reaguje u jednom trenutku. Potrebno je da se taj proces prilagodi, optimizuje, ali ovo postrojenje je prema svim mojim saznanjima, urađeno prema najboljim dostupnim tehnikama za ovakvu vrstu otpadnih voda i gardova, tako da sam siguran da ćemo naredne godine ovaj problem skinuti sa dnevnog reda“, istakao je profesor Đukić.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

9 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Rastko
27.12.2021. 16:56

Kanal koji je jesenas izazivao poplave u Velikom Trnjanu jos uvek nije ociscen.Sa malo ozbiljnijim padavinama nove poplave su neminovne!

ne lipsi magare
27.12.2021. 17:08

Do prekosutra ce biti tri dana kako su ovo objavili.

bata
27.12.2021. 23:20

znači najzad su se dovoljno napljačkali ti koji su trebali da sebi napune džepove….. uf ! …. najzad.

Lav
28.12.2021. 08:14

A od 3.aprila i čist vazduh na svim nivoima!!! Živeo Ðilas i Marinika!!!

Macke
28.12.2021. 10:04

Ma ko još veruje ovom ,,čoveku,,.Dno dno dno dna.

Mile
28.12.2021. 10:19

Informacija da samo tri grada u Srbiji imaju ovakvo postrojenje, ili makar nešto slično jer nijedan nema kompletnije od Leskovca, govori sama za sebe…eto i mi u srednjem životnom dobu doživesmo da Leskovac u nekim stvarima bude prvi i najbolji u Srbiji…da izbrišemo onu narodnu „što južnije to tužnije“…

jovan
28.12.2021. 11:09

I Deda Mraz postoji.

Čaki silni
29.12.2021. 20:59

Projekat je započet 2005. god. završiće se 2022. god. To je kapitalni primer – kapitalca.

Mika Alas
30.12.2021. 14:05

Rad ovakvih postrojenja su neverovatno skup …postoji tu niz problema koje ne umeju da reše, predimenzionisano je, tehnološki je nemoguće dobiti gas i struju iz otpadnih voda…tako da će ovo brzo postati Potemkinovo selo …nema narod para za ovo…grad i vodovod nemaju ljudske resurse za ovo…