Zaplanjci „kampuju“ zbog fabrike peleta

GADŽIN HAN – Stotinak žitelja Gadžinog Hana, Grkinje i Taskovića protestovali su danas ispred zgrade opštine zbog toga što inspekcije i ostali nadležni državni organi dozvoljavaju da u ovom mestu i dalje radi fabrika peleta „Ekopelet“. Nezadovoljni angažovanjem opštine na zatvaranju fabrike peleta, 15-tak najupornijih meštana ostalo je i po okončanju protesta na platou ispred opštinske zgrade. Oni su postavili šator i tvrde da će dežurati ispred opštine sve dok „Ekopelet“ ne bude zatvoren. Meštani ističu da ne mogu da sede skrštenih ruku dok im „Ekopelet“ ugrožava zdravlje bukom i prašinom.  

Fabriku peleta otvorila je sredinom prošle godine niška firma „Agrogradnja kompani“ i to u pogonu koji je kupila od tekstilne industrije „Zateks“.

Prema tvrdnjama meštana, novi vlasnik „Zateksa“ pokrenuo je proizvodnju peleta na mestu na kome je urbanističkim planom dozvoljen rad samo lake industrije,  i to bez potrebnih građevinskih i upotrebnih dozvola.

 Oni takođe tvrde da se, kada fabrika radi, stotinama metara okolo širi oblak prašine zbog kojeg ne mogu da dišu, dok se u kućama čuje  nesnosna buka.

 Kako bi „stali na put“ proizvodnji peleta meštani Gadžinog Hana su  podneli na desetine prijava nadležnim inspekcijama, nedavno su podneli i krivične prijave protiv odgovornih lica i inspektora, a formirali su i Radnu grupu čiji je jedini zadatak da se izbori sa ovim problemom.

Marina Marinković Marković iz Gadžinog Hana, članica Radne grupe, naglašava da meštani moraju da protestuju jer ne vide drugi način da se izbore za svoja prava.

„Vlasnik fabrike peleta ponovo je pokrenuo proizvodnju pre tri dana iako na fabričkoj kapiji stoji obaveštenje da su zaposleni na koletivnom odmoru. Učinio je to u popodnevnim časovima, kada su opštinski inspektori i rukovodstvo opštine otišli svojim kućama. Proizvodnju je obustavio tek nakon što su pred kapiju stigli predsednik opštine i opštinski inspektor“, ističe Marinković Marković.

Ona kaže da se slična situacija ponavalja više puta do sada.

„Dok inspektori po našem pozivu dođu iz Niša, oni isključe mašine, tako da inspektori ne zateknu ni buku ni prašinu. Vlasnik fabrike je to isto učinio i kada je dovodio stručnjake instituta koji izdaju elaborate o nivou buke i zagađenja vazduha“ ističe Marinković Marković.

Vlasnik fabrike „Ekopelet“ Miodrag Stanković , međutim kategorično tvrdi da njegova fabrika radi u skladu sa svim propisima i ne ugrožava okolinu.

„„Ekopelet“ ispunjava sve evropske standarde i po pitanju buke i po pitanju zagađenja vazduha. To su potvrdile analize instituta iz Beograda i Niša i to kako one koje sam lično zatražio, ali i analize koje je uradio institut iz Beograda na zahtev opštine. Da proizvodnja ispunjava sve standarde dokazuju i zapisnici inspekcija, njih 24 koliko sam ih dobio u proteklih nekoliko meseci“, rekao je Stanković.

 On je istakao da su mu, nakon kampanje koju je je pokrenulo  petoro ljudi  iz Gadžinog Hana,  otkazala četiri najveća kupca zbog čega je pretrpeo štetu od  12 miliona dinara.  

Stanković kaže da iza kampanje koja se vodi protiv njega stoji zapravo namera nekolicine ljudi da  dođu do tekstilnih mašina koje su preostale od nekadašnjeg „Zateksa“.

„U pogonu se nalazilo 311 mašina za šiće. Tim ljudima koji me sada kleveću, prodavao sam  mašine jer se svi oni privatno bave tekstilnom proizvodnjom. Međutim, njihove ponude bile su više nego loše. U početku sam pristajao na takve ponude, ali sam onda oktobra prošle godine odlučio da mašine više ne poklanjam. Od tada je krenula kampanja protiv mene, a kulminirala je ove godine“, podvukao je Stanković.

Predsednik opštine Gadžin Han Saša Đorđević kaže da su opštinske inspekcije u ovom slučaju preduzele sve što je u njihovoj nadležnosti, a opština je zatražila i pomoć nadležnih ministarstva i republičkih inspekcija.

„U interesu opštine je da na njenom području budu otvarani novi pogoni, ali svi investitori moraju da rade u zakonskim okvirima i da imaju tehnologiju koja ne šteti ljudima koji žive u ovom kraju“, rekao je Đorđević.

                                                                          (Kraj)mia

 

 

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
jes vala
21.03.2014. 08:00

Neko proročanstvo, beše, govori o tome da će svi Srbi stati pod jednu šljivu.
Sa fabrikama peleta i šumama koje sve brže nestaju zbog drvoprerađivačke industrije teško da će biti i šljiva.

Гаџин Хан
21.03.2014. 19:18

Фабрика пелета и даље ради, БЕЗ ДОЗВОЛЕ, БЕЗ БИЛО КАКВЕ СТУДИЈЕ, иако су поднете пријаве инспекторима за заштиту животне средине и изградњу, због нелегално изграђених објеката и емитовања дрвне прашине ван фабрике на околна имања, парцеле и приватне станбене објекте. И после неколико излазака инспектора по овом питању ништа није урађено. Записници инспектора своде се на интервју са власником фабрике, а уопште се не наводи ни назив фирме, тако да се не зна да ли се ради о фирми Агроградња компани, Екопелет, или нешто треће. Простор око фабрике је загађен прашином која је штетна по здравље људи, и то у ширем окружењу. Да напоменем да ова илегална фабрика ради претежно ноћу, ван радног времена инспекцијских служби.

Здрава природа
21.03.2014. 22:25

Информације које је дао власник фабрике пелета представљају класично фалсификовање истине. Ниједан записник инспекције није урађен по законским прописима, почев од првог до последњег. Опрема коју користи ова фабрика је застарела и избачена је из употребе још у прошлом веку, због тога што емитује облаке дрвне прашине и тако загађује огромне површине, зависно од правца ветра, који је носи и по неколико километара. Доказ за тако нешто су усеви на околним парцелама, који у прошлој сезони нису били употребљиви.
Највећи доказ за нелегалност ове фабрике је њен рад, и то искључиво у ноћним часовима. Што се тиче мерења загађења и буке, обављена су условима када фабрика није радила или је радила ЗНАТНО УМАЊЕНИМ КПАЦИТЕТОМ, јер је власник на време обавештаван о мерењима, као и о доласцима инспектора.
Власник напомиње да је кампања против њега кренула у октобру 2013., што је још једна у низу лажи. Доказ за то је пријава грађевинском инспектору још из априла 2013., о чему постоји и потврда о поднетој пријави.