Zbog kršenja prava radnika u Jablaničkom okrugu 17 prekršajnih postupaka

Zaposleni na području Jablaničkog okruga najviše žalbi, pritužbi i zahteva Inspekciji rada imali su zbog kršenja njihovog prava na zarade, korišćenje godišnjeg odmora i zbog prekovremenog rada. Reagujući po svim ovim predstavkama, ova služba je od početka godine do sada, pokrenula 17 prekršajnih postupaka.

Nadzori Inspekcije rada obavljaju se po službenoj dužnosti, ali i po zahtevu zaposlenog radi ostvarivanja prava koja mu pripadaju po Zakonu o radu.

„Po prijemu zahteva inspektori rada vrše vanredni nadzor i proveravaju sve navode. I u slučajevima kada su predstavke anonimne, takođe se obavlja nadzor, ali onaj ko je reagovao ne može da bude obavešten o rezultatima tog nadzora, odnosno kontrole“, kazala za Jugmediu šefica Odseka inspekcije rada za Jablanički upravni okrug Milica Ljujić Kitanović.

Na ovom području, sudeći po najvećem broju predstavki, pre svega anonimnih, Zakon o radu najčešće se kršio zbog rada “na crno”.

„Kada radnik dobije otkaz, članom 271. Zakona o radu, navodi se da inspektor rada, ukoliko utvrdi da je povredjeno pravo zaposlenog, tada donosi rešenje o odlaganju izvršenja do sudske odluke“, objasnila je Kitanović.

Od preko 800 nadzora od početka godine, 432 su bili u oblasti radnih odnosa.Ove brojke pokazuju da je u odnosu na prošlu godinu u istom periodu smanjen broj predstavki za oko 15 posto.Takodje, duplo je smanjen broj zatečenih u radu na crno.

Naša sagovornica istakla je i da zaposleni mora u ovakvim slučajevima da pokrene radni spor kod nadležnog suda u roķu od 60 dana, od kada dobije otkaz ugovora o radu i u daljem roku od 15 dana, te da treba da se obrati inspekciji rada sa zahtevom o odlaganju izvršenja rešenja.

„Inspektori rada  u roku od 30 dana izvršiće nadzor i ako je u pitanju nezakonit otkaz ugovora o radu, doneće rešenje o odlaganju izvršenja“, dodala je ona.

Kako je Kitanovićeva navela, najveći broj predstavki ili prijava odnosio se na zarade, na dostavu obračuna zarade, kao i na pravo na odmore: godišnje, dnevne, nedeljne, a zatim i na prekovremeni rad. Prema njenim rečima, u svim tim slučajevima Inspekcija rada je postupala, a ukupno je pokrenuto 17 prekršajnih postupaka.

U Inspekciji rada podsećaju da se u slučajevima kršenja prava zaposleni mogu obratiti ovoj službi u sedištu Jablaničkog upravnog okruga lično, mejlom, telefonom ili anonimno.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

9 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Jelena s
18.07.2021. 19:10

Nadlezni organi odlicno rade svoj posao, pored toga sto se povecava stopa zaposlenosti mora da se postuju i sva prava radnika

Beki
18.07.2021. 21:13

Svaki poslodavac mora da postuje osnovna prava radnika, a inspektori kao drzavni organi su uvek tu da isprave utvrdjenu nepravilnost i zastite radnika.

NEPRAVILNOST
18.07.2021. 22:37

Beki a ko će da ispravi nepravilnost rada inspektora?
Jelena S. koji posao? Koji nadležni organi?

Maki
19.07.2021. 14:42

Nisu ni inspektori nedodirljivi i bez kontrole. Ako neko od stranke posumnja u nepravilnost i nepristrasnost i objektivnost u radu treba to da prijavi Grupi za internu kontrolu inspektora.

ANONIMAN
19.07.2021. 15:03

ovo podaci inspekcije rada su odlicni ali samo kada je u pitanju drustveni sektor u drzavnim institucijama je ovako kako navodi nacelnica medjutim kada je u pitanju privatni sektor tu je situacija obrnuta. Po nenom 3% ima nepravilnostiu radu to je sramota sto se iznosi takav podatak ,ja mislim da je suprotno u Leskovcu kod privatnih poslodavaca vlada epidemija jaca od korone gde nam radnici rade na crno ne placa im se prekovremeni rad,ne placaim se prevoz obracun zarade na minimalac a po nesto i na ruke to inspekcija dobro zna ali stiti ,stitili poslodavce radi protiv drzave i protiv radnika a drzava ih je postavila da se konrolise zakon o radu a time radnici i drzava medjutim u praksi nije tako, pa tako nacelnice ovaj vas izvestaj mozes da zakacis macki o rep

vanja
19.07.2021. 16:27

Cinjenica je da nadlezni organi rade svoj posao ali i da se zaposlenima ne isplacuje prekovremeni rad. Mnogi cute iz straha da ne bi izgubili posao.

visokoskolovani seljak
19.07.2021. 17:11

pustite i ja nesto da kazem pisem li pisem komentarisem li komentarisem ali mi ne objavljujete komentare nasa inspekcija nije blaga jabuka pustite narod da kaze sve sto ga muci narod ne zna da laze on uvek govori istinu a istina boli zato pustite po neki komentar od kritike mozda bude i neka vajda odnosno korist

KONTROLA
20.07.2021. 15:05

Prvo kontrolisati rad inspekcije i njenih nepravilnosti i „zloupotreba“ službenog položaja pa tek onda sprovesti ostale kontrole!

PRAKSA
20.07.2021. 17:08

Rad inspektora i inspektori dobro je poznat. Prvo napune svoj džep a onda ako treba kontrolišu.