Leskovački političari godinama su pompezno najavljivali dolazak velikih nemačkih, grčkih, arapskih, pa i ruskih investitora na Zelenu zonu, i na kraju od svega toga ništa.
Za pokretače ove ideje, pre devet godina, Zelena zona bila je pandan projektima u EU, a za potonje vlasti velika balast
Došlo se do ideje da se deo zemljišta prenameni iz poljoprivrednog u građevinsko, a ovu odluku je aminovala i Evropska unija koja je u ceo projekat Zelene zone uložila 1,6 miliona evra.
„Razvojni program Evropski PROGRES, kao naslednik programa EU PROGRES preko koga su donatori, Evropska unija i Vlada Švajcarske, počeli da pružaju podršku ovom projektu, prati razvoj dešavanja koja se tiču Zelene zone. Upoznati smo sa odlukom Grada Leksovca da promeni generalni plan regulacije i izvrši prenamenu zemljišta te će zona imati dva dela – jedan za prehrambenu industriju, skladištenje i distribuciju poljoprivrednih proizvoda i jednog gde će moći da se grade objekti lake industrije. Kao razvojni partner Leskovca, nadamo se da je Grad pri donošenju ove odluke adekvatno razmotrio pravne, ekonomske, i aspekte životne sredine. I svakako, interese građana i građanki Leskovca“, kaže ekskluzivno za Jugmediu Grem Tindal, menadžer programa Evropski PROGRES.
VEĆ ROĐENO DETE MORA DA SE LJULJA
Evropski parlamentarci su mišljenja da je moglo u svakom slučaju brže do realizacije ovog projekta, a ključni kočničar bila je zapravo vladajuća Srpska napredna stranka koja je Zelenu zonu godinama ocenjivala kao problematičan partijski projekat (prethodne vlasti na čelu sa DS), koji nije ispunio svoju svrhu.
Ipak, ista stranka, na čelu velike koalicije, uhvatila se u koštac s problemom, uz obećanje njihovog lidera i tada premijera Srbije Aleksandra Vučića da će pronaći jednog do dva ivestitora iz oblasti prehrambene industrije koji će podići svoje pogone na Zelenoj zoni.
„Već rođeno dete mora da se ljulja“, parafrazirao je staru izreku prilikom obilska Zelene zone sam Vučić. Od tada su prošle dve godine.
Vlada Srbije je još tada bila skeptična oko prenamene zemljišta iz poljoprivrednog u građevinsko, a po rečima gradskih čelnika, ona će se vršiti parcijalno.
„Ako imamo zainteresovanog investitora za određenu parcelu, onda ćemo vršiti prenamenu samo za tu parcelu. Taj postupak će se vršiti pred Odeljenjem za privredu i poljoprivredu grada Leskovca“, objašnjava načelnik jedinstvene Gradske uprave Miloš Cvetanović.
POLJOPRIVREDA NA DUGAČKOM ŠTAPU
Međutim, kako tvrde evropski parlamentarci, odluka Gradske skupštine ne podrazumeva potpunu promenu inicijalne namene Zelene zone. Deo zemljišta površine 60 hektara i dalje ostaje namenjen objektima za preradu hrane.
„Poljoprivredna proizvodnja je jedan od ključnih razvojnih potencijala Leskovca i celog okolnog područja i stoga stvaranje uslova za razvoj prehrambene industriju i unapređenje skladištenja i distribucije poljoprivrednih proizvoda i dalje ima veliki značaj. U ovom kontektu, nadamo se da će Grad Leskovac raditi još intenzivnije nego ranije da podrži realizaciju investicija u ovaj sektor“, ističe Grem Tindal.
„TO SU NEKE ZELENE POVRŠINE…“
Zelena zona je u međuvremenu postala predmet političke borbe sa jedne i podsmeha kod običnih građana sa druge strane.Većina njih i nema predstavu šta zapravo tačno podrazumeva ovaj projekat.
Mića (56): Je li to projekat sađenja drveća? Ono je izvor kiseonika. Rekli da će da iseku ovo drveće u parku a to bi bio veliki greh. A kada će Leskovac dobiti zelenu zonu, to ne bih znao.
Danica (45): Zelena zona će služiti za šetnju. Pričaju da će se izgraditi, a ja se nadam da će to biti uskoro jer ovom gradu je baš to potrebno.
Nikola (29): To su zelene površine svuda po gradu koje će pozivati strane invenstitore da otvaraju svoje pogone u Leskovcu. Bila bi to odlična invensticija, ali te priče čuju se samo pred izbore, a realizacije nigde.
Rade (59): Čuo sam da se radi na tom projektu ali ko zna kad će to da se realizuje, ne verujem ni reč političarima.
OD ALGI, PREKO KEČAPA, DO PUTA LJUBAVI
Prva i osnovna ideja projekta Zelene zone bila je formiranje Distributivnog centra voća i povrća za ceo jug Srbije, a ona ni posle devet godina još nije zaživela. Nakon toga je trebalo da postane velika uzgajivačnica algi, ali i to je propalo.
Ni firma za proizvodnju kečapa i senfa „Develey“ iz Minhena, kao i Privredno društvo „Al-Rafideen“ za proizvodnju pirea, nisu izgradili svoje pogone u Zelenoj zoni, iako je Leskovac za njihovo potrebe bio otuđio zemljište.
OBMANA GODINE? Ništa od proizvodnje kečapa i pirea na Zelenoj zoni
Danas pokušavamo da od „ekološkog“ projekta na parceli udaljenoj svega desetak kilometara od centra Leskovca dovedemo tešku industriju.
Od svega planiranog, oko Zelene zone je do sada napravljena samo nespretno projektovana kružna obilaznica koja trentno služi kao novi „put ljubavi“ na kojem se automobilima u noćnim satima sakupljaju zaljubljeni parovi, a u EU, koja je iznedrila ovaj projekat, još uvek „pomno prate razvoj daljih dešavanja“.
Dragan Marinković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Vučić pokušao da „reši“ zelenu zonu? Nije on dorastao tome. Jer šta zaseru eksperti Bojta i Hans to ni sto Nikole Tesle ne umeju da razmrse.
Ne j…. g…. kad vec moram da kazem, Bojta je doveo Falke, Yuru, Jeance , koga je doveo Mesko?
Jedino da tebe pojedem najverovatnije žuto deprivilegovano govance. Sram te bilo džukcu i redakcijo nekulturna džukačka. Niko ne brani Meska ali da li je mali Bojtica morao da spička tolike pare na potemkinova sela. Ovi ne umeju ništa da urade, ja nisam pametna koja je vlast bolja, ona koja ništa ne zna ili ona ufurana koja ne zna koliko ne zna a raspolaže milionskim budžetom.
Njih je doveo Dinkić.Malo podsećanje: to je osoba 2000 svetlosnih godina ispred gospodina Kocića za politiku trange-frange. I zamisli nije zaglavio kazneno popravnu instituciju. Bilo ga je i za sebe i za druge a taj tvoj lokalac ni za sebe nije umeo biti dobar. Veliki pozdrav i čuvaj svoje lepo mišljenje o štetočinama i čovekomrscima.
Mesko nista nije umeo da uradi.Klasicna stetocina koji je jedino uspeo da napravi onaj nesrecni kruzni tok.Ceo projekat je odlicna ideja u rukama nesposobne vlasti.Steta.
Jel se to prepreporučuješ da pomogneš?
pod hitno u resavanju zelene zone ukljuciti clanove gradskog veca poslasticara,muzicara,cistacicu saobracajca,i ostale strucne kadrove.
Da je Zelena zona zaživela kao prvobitna ideja, predstavnici vodećih svetskih i evropskih prehrambenih kompanija bi direktno kupovali poljoprivredne proizvode tako da ne bi bilo ucene hladnjačara, prekupaca i nakupaca i malina sigurno ne bi bila ispod 1 evra kao što je danas… Nedostatak direktnih predstavnika vodećih prehrambenih kompanija u svetu je bila prvobitna ideja stvaranja Zelene zone, odnosno ideja je bila dovesti ih i na taj način minimalizovati posredničku ulogu raznoraznih trange-frange firmi koje se, uglavnom, na ovim prostorima bave otkupom poljoprivrednih proizvoda ostvarujući milionsku zaradu na muci i znoju naših proizvođača -poljoprivrednika.Verujte, da Nestle određuje cenu proizvoda kod nas, bilo više bogatijih proizvođaača ali bi zato bio siromašniji vozni park i devizni konto preprodavaca i nakupaca… Zbog toga je EU odobrila projekat jer se njime jača kapacitet poljoprivredne proizvodnje a smanjuje se korupcioni kapacitet posrednika…
$ta lupa$, čoveče. Jebena odvratna Nestle korporacija bila bi još bogatija a proizvodjač bi dobio u početku istu ovu cenu a kasnije verovatno i manju. U celoj Evropi su protesti polj. proizvodjača zbog niskih otkupnih cena. Nastupaš sa seljačke pozicije da komšiji crkne krava, a ja sam stava da ako je sistem zasada takav da neko mora da se bogati onda barem neka to bude naš čovek.
Jedina korist je sto je to postao put ljubavi,nema tu nista da bude Leskovac ce nam ostati golema selendra i dalje