„Zlatno doba Leskovca“ na izložbi i u Beogradu

LESKOVAC – Izložbu fotografija, dokumenata, upotrebnih predmeta, nošnje i drugih eksponata „Zlatno doba Leskovca“, koja je izazvala veliko interesovanje u gradu na Veternici, moći će 28. januara da vide i Beograđani.

Izložba o privrednom, ekonomskom i društvenom poletu između dva svetska rata, biće otvorena u 18 časova u galeriji Radio televizije Srbije.

„Očekujemo veliku posećenost i visoke goste iz političkog i kulturnog života“, kaže direktor Narodnog muzeja u Leskovcu Vladimir Đorđević.

Izložba je deo projekta „Zlatno doba Leskovca“ koji realizuje producentska kuća „Intermedianetvork“ iz Beograda. U Narodnom muzeju u Leskovcu otvorena je 29. novembra.

(Kraj) mil

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Libero Markoni
19.01.2015. 20:23

Моћну текстилну индустрију (вунена индустрија у Лесковцу са Вучјем и Грделице представљала 40% укупне југословенске текстилне индустрије);
Осам текстилних фабрика и три трикотаже;
Пет предузећа у металуршкој индустрији: фабрика метала; две фабрике за израду ситнијих металних предмета; три керамичке фабрике (цигла, цреп);
Шест великих млинова и више мањих млинова (укупни капацитет млинова је био 15.000 вагона годишње);
Неколико фабрика гуме;
Фабрику сапуна, козметике и пасте;
Једну фабрику пива, слада и леда;
Једну фабрику зејтина;
Три графичка предузећа;
375 трговачких радњи;
579 занатски радњи;
Седам новчаних завода са 37 милиона основног капитала, штедња је премашивала 35 милиона тадашњих динара без хартија од вредности;
Једну болницу са 61 постељом;
150 кафана;
16 адвоката;
Сто и десет улица;
Пет књижара;
Једно аутотранспортно предузеће;
Једну електричну централу;
Два хотела (са 90 лежаја) [1]
Ovo je deo iz Vikipedije koji opisuje privredu u Leskovcu između dva rata . Seljački ali i građanski Leskovac je bio grad za ponos tadašnje Srbije i Jugoslavije .
21 . vek je doneo nešto sasvim drugo , drastično . Na netu takođe ima i jedan članak “ Sjaj i beda Leskovca “ , ali njega nisam hteo da čitam .
Tada građanski ,a danas malograđanski . Ovakav vid malograđanštine , nije mogao da predvidi , a možda i jeste i sam Nušić .
Samo mi nije jasno gde se je izgubio taj građanski duh , Leskovca i Leskovčana . Nisu ga valjda “ crveni “ ugušili? Pa posle kiše uvek grane sunce , ali nas to sunce nikako da ogreje . Mnogo će Veternicom proteći vode dok se ne vrati stari sjaj Leskovca i u njemu građanska klasa.

Anđela
23.01.2015. 16:52

Izuzetna postavka lekovačkog Narodnog muzeja. Odličan tmski rad i zalaganje Vladimira Đorđevića. Ovakvu izložbu treba da pogledaju svi gradovi u Srbiji.