LESKOVAC – Izložbu fotografija, dokumenata, upotrebnih predmeta, nošnje i drugih eksponata „Zlatno doba Leskovca“, koja je izazvala veliko interesovanje u gradu na Veternici, moći će 28. januara da vide i Beograđani.
Izložba o privrednom, ekonomskom i društvenom poletu između dva svetska rata, biće otvorena u 18 časova u galeriji Radio televizije Srbije.
„Očekujemo veliku posećenost i visoke goste iz političkog i kulturnog života“, kaže direktor Narodnog muzeja u Leskovcu Vladimir Đorđević.
Izložba je deo projekta „Zlatno doba Leskovca“ koji realizuje producentska kuća „Intermedianetvork“ iz Beograda. U Narodnom muzeju u Leskovcu otvorena je 29. novembra.
(Kraj) mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Моћну текстилну индустрију (вунена индустрија у Лесковцу са Вучјем и Грделице представљала 40% укупне југословенске текстилне индустрије);
Осам текстилних фабрика и три трикотаже;
Пет предузећа у металуршкој индустрији: фабрика метала; две фабрике за израду ситнијих металних предмета; три керамичке фабрике (цигла, цреп);
Шест великих млинова и више мањих млинова (укупни капацитет млинова је био 15.000 вагона годишње);
Неколико фабрика гуме;
Фабрику сапуна, козметике и пасте;
Једну фабрику пива, слада и леда;
Једну фабрику зејтина;
Три графичка предузећа;
375 трговачких радњи;
579 занатски радњи;
Седам новчаних завода са 37 милиона основног капитала, штедња је премашивала 35 милиона тадашњих динара без хартија од вредности;
Једну болницу са 61 постељом;
150 кафана;
16 адвоката;
Сто и десет улица;
Пет књижара;
Једно аутотранспортно предузеће;
Једну електричну централу;
Два хотела (са 90 лежаја) [1]
Ovo je deo iz Vikipedije koji opisuje privredu u Leskovcu između dva rata . Seljački ali i građanski Leskovac je bio grad za ponos tadašnje Srbije i Jugoslavije .
21 . vek je doneo nešto sasvim drugo , drastično . Na netu takođe ima i jedan članak “ Sjaj i beda Leskovca “ , ali njega nisam hteo da čitam .
Tada građanski ,a danas malograđanski . Ovakav vid malograđanštine , nije mogao da predvidi , a možda i jeste i sam Nušić .
Samo mi nije jasno gde se je izgubio taj građanski duh , Leskovca i Leskovčana . Nisu ga valjda “ crveni “ ugušili? Pa posle kiše uvek grane sunce , ali nas to sunce nikako da ogreje . Mnogo će Veternicom proteći vode dok se ne vrati stari sjaj Leskovca i u njemu građanska klasa.
Izuzetna postavka lekovačkog Narodnog muzeja. Odličan tmski rad i zalaganje Vladimira Đorđevića. Ovakvu izložbu treba da pogledaju svi gradovi u Srbiji.