ЛЕСКОВАЧКИ ПАСТИРИ

Ништа не пуца јаче и прецизније од памети

Научници кажу да је једно од најсличнијих живих бића човеку – шимпанза. Када их погледамо, физичка сличност је јако мала, постоји у неком облику, не у толиком да би могли рећи како нас у еволутивном смислу дели само мало… Ипак, шимпанзе помажу једна другој у великом броју ситуација, имају феноменалан секс из чистог задовољства, веома су иновативне, користе многe врсте оруђа,  у различитим окружењима проналазе изуме да би опстале, смеју се, знају и да заголицају, могу хладнокрвно да убију другу шимпанзу, али и да тугују. Где смо ту ми!?

Када је Абрахам Линколн, попуњавао образац о себи, пре него што је постао шеснаести председник Сједињених Америчких Држава, и стигао на питање о образовању, дубоко се замислио. Одговор који је дао, иако је требао бити само формалност, умногоме је показао зашто то што нас дели од шимпанзи, није оно „само“. Абрахам Линколн није завршио престижне школе, није завршио скоро никакве, није се могао тиме похвалити, али и поред тога, могао је прећи преко питања ароганцијом достојном функције коју је требао преузети. Није! Написао је једну реч. Образовање – мањкаво. Многе историјске чињенице показују, да је једна од најистакнутијих личности у историји Америке, читала када год је имала прилику, учила и усваршавала се, али да, када је стигла на врх пирамиде, била свесна да то што није прошла кроз цео систем формалног образовања, а завршила на врху, није правило, већ изузетак, можда и срећа. Био је свестан, да системско образовање мора да буде импреатив. Да када било ко попуњава пријаву за било који посао у земљи, не буде у његовој позицији, да са поносом може да напише којег је образовања.

И поред тога што је Линколн имао веома буран живот, постоји велики број биографија о њему, филмова (што документарних, телевизијских и биоскопских), па и поред историје земље коју је представљао, могу са поносом да кажем да све то није ни до колена друму просветитељства и образовања у Срба. Тај друм, додуше, није поплочан златним каменом, зато и нисам споменуо наше необразоване владаре, који нису схватали значај писмености. Можда и јесу, али на своју штету.

О целом  дугачком путу могао бих на напишем тонове књига, али све то је већ записано и сам не бих имао да додам ништа ново. Два писма, велико богатство речника. Савршенство равно стварању живота. Историја је, међутим, нит, нит која не сме да се прекине. Наше се савршенство данас истањило до задњих мера. Бојим се да ће пући.

Од те историје, на жалост, не може да се живи. Не каже се за залуд „српски језик и култура изражавања“. Кренем ли од обичног породичног разговора, до комуникације деце у школама, преко оних који би требало да их уче да буду писменија… ма не морам даље. Све је јасно.

Зумирам ли још мало, до нашег Лесковца, ситуација је још гора. Не због нашег говора, не због лоше опште информисаности, не због мојих колумни. Лесковац је, за разлику од других општина у још неповољнијој ситуацији што се тиче образовања због своје разуђености. Градске основне школе су само врх леденог брега, док је онај део који не види јавност, да не кажем у забитима, али сигурно ван стандардних радара.

Ако би гледали неку средину, финални производ основног образовања у општини, могао бих са сигурношћу да кажем како овдашња деца у трку живота крећу у „инвалидским колицаима“, интелектуално осакаћена.

Није то само до риалити програма, игрица, друштвених мрежа, има и тога, али, терет образовања скоро да не носе они који би требало – радници у просвети и родитељи. Размажена деца, потпомогнута слободама, потпомогнута, често, неизмерној и слепој мајчинском љубављу, распаљују јаловост учинка ионако демотивисаних учитеља, наставника и професора(наравно не свих). Плате у просвети нису високе, а не може се рећи и да је обичан Лесковчанин боље обучен од радника у образовању, међутим, не може финансијски моменат да буде окидач за све.

Док сам сређивао спрат на коме сада живим, задесило се да заједно будем са два мајстора. Тесар, који је намештао футер и праг, а поред њега је молер сређивао ивице. Мучили су се обојица, било би много лакше да су самостално одрађивали посао, па би могли један другог да криве. Овако, сва тројица се благо осмехнусмо, и сложисмо у шали да је за све крив зидар.

Исто тако, родитељи одлазе у школе и причају са просветарима. Свако је из свог угла одрадио посао како треба, заштитио се. Особе и институције, које немају могућност присуства тим разговорима, не могу да се бране. Нису ни невине у потпуности, али ако нам деца и на најновијим ПИСА тестовима које буду полагала, после оних пробних прошле године, лоше прођу – зар је важно ко је крив?

Пре неколико дана прошла је школска слава Свети Сава. Нисам текст написао тог дана јер он треба, као што јесте, да протекне у радости у весељу. Ја свим онима коју су славили желим од срца  да честитам славу.

Све те манифестације, и прославе, којима су били преплављени медији, немају за циљ да покажу материјалну снагу оних који славе, већ да скрену пажњу на човека који је одбацио раскошан живот и посветио се нечему, што је после мајчинства, један од најсветијих чинилаца у стварању једног народа – просветитељству.

Ако нешто може да извуче ову земљу са Балканске ватрометине, то сигурно није ни С-300 ни мигови, то сигурно није партнерство са Русијом или Америком, то сигурно није улазак у Европску Унију, ако нешто може да извуче ову земљу – то су обрзована деца, то су образовани људи.

У Лековцу постоји одређен број људи који могу да буду просветитељи, има људи који разумеју време у коме живимо, има људи довољно писмених, има довољно вичних. Не знам да ли им фали храбрости да буду Вук, неки Меша ће се сигурно наћи.

Ништа не пуца јаче и прецизније од памети. Живи били.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

10 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Mare
31.01.2018. 09:25

učim novi strani jezik pa sam stigao do nekoliko zanimljivih otkrića. umješan znači umešan, kao vešt, umiješan, znači umešan, u smislu upetljan. znači ima to j smisla, nije od oka. predmet, diskoteka, meso i penis, na primer, nisu prijedmet, diskotjeka, mjeso i pjenis. i ima još gomila tih reči gde bi očekivao j, a nema ga.
natjecanje može i kod nas da se kaže natecanje, i isto znači, ali tako više niko ne kaže, jer zvuči kao, da prostite, naticanje, pa svi kažu takmičenje.
oni kažu „on zna“ a ne „on umije“, jer je umije od glagola umivati. sve sam to sam otkrio. a mesece otkidam: srpanj, kolovoz, you name it.

analiticar tekucih zbivanja
31.01.2018. 11:08

Pameti je izmedju dva svetska rata u Leskovcu bilo vise, nego u tadasnjem Mancesteru, sa kojim je poredjen. Ovo je moje prepotentno poredjenje, ali nepobitna cinjeca je da je 5% ljudi htelo da bude „gazda“, u danasnjem zargonu, preduzetnik. To je jaci prosek, nego sto je u to vreme recimo imala Amerika. Teokarevici,Ilici, Kukari, Gare Jarsenovce i mnogi sitniji i krupniji, bili su spremni da radniku daju platu, a kralju (drzavi) porez. Imali su mogucnost da se iskalkulisu i jedno su sigurno znali: na vlast nisu mogli da dodju seoski svinjari i gologuzani. Na veluku zalost pomenutih i nepomenutih „gazdi“ i moju zalost, nadam se i zalost svih vas, gologuzani, seoski svinjari i zene sumnjivog morala, dodjose na vlast 1.945 godine i ode Leskovac u majcinu. Dali, danas ima „gazdi“ medju leskovcanima u ovoj drzavi koja „forsira strane investitore“. Ima ih, ali ih guse, sjajni recitatori, lazovi, GEY populacija, mafija, profesionalne ubice, apsotulisticka politika, uzurpirani mediji.

analiticar tekucih zbivanja
31.01.2018. 11:17

Leskovac do izbijanja Drugog svetskog rata dostiže svoj zenit u privrednom razvoju i prema podacima iz 1938 godine sa 18.000 stanovnika ima:

moćnu tekstilnu industriju (vunena industrija u Leskovcu sa Vučjem i Grdelicom predstavljala je 40% ukupne jugoslovenske tekstilne industrije);
osam tekstilnih fabrika i tri trikotaže;
pet preduzeća u metalurškoj industriji: fabrika metala; dve fabrike za izradu sitnijih metalnih predmeta; tri keramičke fabrike (cigla, crep);
šest velikih mlinova i više manjih mlinova (ukupni kapacitet mlinova je bio 15.000 vagona godišnje);
nekoliko fabrika gume;
fabriku sapuna, kozmetike i paste;
jednu fabriku piva, slada i leda;
jednu fabriku zejtina;
tri grafička preduzeća;
375 trgovačkih radnji;
579 zanatskih radnji;
sedam novčanih zavoda sa 37 miliona osnovnog kapitala, štednja je premašivala 35 miliona tadašnjih dinara bez hartija od vrednosti;
jednu bolnicu sa 61 posteljom;
150 kafana;
16 advokata;
110 ulica;
pet knjižara;
dva hotela,

analiticar tekucih zbivanja
31.01.2018. 13:21

Najlepse Vas molim da mi obrisete komentar ili ojavite i ostala dva posto nikog nisam uvredio. Samo sva tri komentara zajedno imaju smisao. Hvala na razumevanju.

Fedor
31.01.2018. 13:30

Pa? Sve manje ne zanima šta je Leskovac imao. Voleo bih da znam šta će imati, i da li će uopšte nešto imati.

analiticar tekucih zbivanja
31.01.2018. 14:17
Odgovor za  Fedor

Slazem se sa vama. Buducnost je ono sto je svakako zanimljivije.

analiticar tekucih zbivanja
31.01.2018. 11:36

Danas se forsiraju Turci, Arapi, i drugi „strani investitori. Zato sto vole Srbiju. Nije tacno. Ni Makron, ni Merkelova, ni Tramp, ni Putin, turci, arapi ne vole Srbiju. Oni tu zele da ostvare sopstveni interes. Traze profit. E sad ja imam problem da shvatim sta to smeta da se danasnjoj vlasti dopadnu sadasnji i buduci preduzetnici, koji su po zanimanju Srbijanci, ili vode poreklo sa ovih prostora. Da se razumemo, drzava uzima (porez, akcize, takse… moze joj se imamo najskuplji benzin u okruzenju), a mi cesto cujemo recenicu:koliko god da vam drugi daju, mi cemo vam dati 5% vise(AV). Nije mi jasno sto se domaci inestitori ne forsiraju? Ovaj model stranih ulaganja, kroz drzavne stimulacije, ne drzi vodu, urusice se kao piramidalna stednja. Kapital vrlo brzo menja vremensku zonu i prostor. I na samom kraju: dali Leskovac ima lidera? Ne nemaga, da nije Vucica (koji lepo recituje) ne bi bilo ni Cvetanovica. Moje skromno misljenje je da Cvetanovic ima skole, ali nije LIDER.

miki stajkovce
01.02.2018. 10:20

Ja bih podsetio na dzavni parazitizam kad je u pitanju „Er Srbija“ i arapski Etihad.

vucic 89%
31.01.2018. 13:18

Sad sam krenuo na kurs nemačkog, moram da položim jezik, pa ću slati biografije. Završio sam školu za tehničara hortikulture, moja žena takođe. Ima potražnje u Nemačkoj za tim, pa planiramo svi da idemo.

Megi
31.01.2018. 14:24

A gde je kolumnista Vjačeslav. Da mu nije zabranjeno da piše? Nedostaje!