Četiri glavna uređaja u stanu smanjuju račun za struju za 20 posto, evo kako ih treba koristiti da bi se došlo do sigurne uštede

Ministarstvo energetike predložilo je niz mera štednje za lokalne samouprave, javna preduzeća, privredu i domaćinstva. Državni sekretar u resornom ministarstvu Zoran Lakićević kaže za RTS da je ključ u promenama navika. Ističe da je sa samo četiri uređaja u domaćinstvu moguće uštedeti čak 20 odsto energije.

Zoran Lakićević kaže da je Ministarstvo energetike još prošle godine donelo Nacionalni plan za energetsku efikasnost, kao i da on uključuje niz mera – zamenu stolarije, postavljanje solarnih panela, a između ostalog i mere štednje.

Ukazuje da trenutna situacija u svetu ima odjeke na globalnu energetsku krizu koja se preliva i u smislu ekonomske krize.

Pred nama je teška zima, ističe Lakićević i dodaje da su upravo zbog toga i donete preporuke kako bi se uštedela struja tamo gde je to moguće i to pre svega menjanjem navika.

„Te preporuke nisu obavezujuće i poslate su prema svim jedinicama lokalnih samouprava, javnim preduzećima i javnim ustanovama da naprave planove za štednju energije“, dodaje Lakićević.

Ukazao je da su iz planova štednje izuzeti vrtići, škole, bolnice, ustanove socijalne i zdravstvene zaštite.

„One se primenjuju samo tamo gde je moguće i očekujemo da svako od ovih subjekata odredi mere koje će da primenjuje“, navodi Lakićević.

Sa četiri uređaja ušteda čak 20 odsto

Kada je reč o preporukama za štednju u domaćinstvima, Lakićević kaže da se one odnose na četiri glavna uređaja koja koristimo.

„To su bojler, mašina za veš, šporet i frižider. Svaki od ovih uređaja samo time ako bismo smanjili temperaturu u bojleru za jedan podeok, ako bismo obratili pažnju na kuvanje, ako bismo temperaturu u frižideru podesili na četiri stepena – mogli bismo da uštedimo po pet odsto energije“, dodaje.

Naglašava da kada se sabere ušteda sva četiri uređaja, to je 20 odsto uštede.

„Prvo, imate račun manji za tih 20 odsto, plus sada se dobijaju popusti tako da vi za 20 odsto odsto uštede energije možete da dobijete popust od 20 odsto. Tako da recimo, ako je prosečan račun za struju u Srbiji 5.000, račun bi vam uz ove uštede bio 3.000 dinara“, navodi Lakićević.

Da bi nam računi bili manji treba da uključujemo uređaje kada je jeftina struja – u Beogradu je od 00 do 8 ujutru, u Vojvodini od 23 do 7, a u centrlanoj od 22 do 6 ujutru.

„Svaki građanin to može da proveri na svom brojilu kada mu se strelica ide na gore ili na dole, pa da proveri tačno to vreme“, navodi Lakićević.

Na pitanje šta bi još moglo da se uradi, ističe da je zamena sijalica veoma važna i u javnom osvetljenju i u domaćinstvima.

„Led sijalice deset putanja manje troše energije i pet do deset puta duže traju“, rekao je Lakićević.

Ko je dostavio planove štednje

Ističe da država svakodnevno uvozi struju, da je pre neki dan uvezeno sedam odsto i da je za to plaćeno oko 2,5 miliona evra.

„Konstantno celog leta mi imamo uvoz električne energije. Tokom leta je razlog što su niske akumulacije, sada je malo počela da raste potrošnja, proizvdnja električne energije iz uglja nije dovoljna i iz tog razloga uvozimo. Naše projekcije su da ćemo za ovu zimu uvoziti struje za više od dve milijarde evra“, navodi Lakićević.

Ukazuje da je iz tog razloga preporuka za uštedu, jer bi potreba za uvozom bila manja.

Navodi da su do sada planove štednje dostavile 102 opštine, 34 javna preduzeća, kao i 35 velikih privrednih subjekata.

„Na osnovu tih planova štednje može da se vidi koliko će tačno svaka od tih organizacija da uštedi i koje su to mere“, zaključio je Lakićević.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

6 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
mile
24.09.2022. 14:49

Cista demagogija. Ko je kriv sto nemamo dovoljno elektricnu energiju? Prvo da odgovaraju oni koji su doveli do ovog stanja. U prvom redu da odgovara nesposobni vucic i ekipa koju je on postavio. Za sve se on pita pa neka frajer i odgovara. Jednog dana iskreno verujem da ce svaki gradjanin koji je svojom neodgovornoscu podrzavao ovaj nakaradni rezim takodje odgovarati. Dosta je vise narod nije kriv. Kriv je kad bira lukrativne i nesposobne bitange.

Cax
24.09.2022. 21:08
Odgovor za  mile

Nisi u pravu Mile. Treba se stedeti, jer nam je to omogucio nas vrli predsednik i prestolonaslednik Aleksandar veliki od Bugojna. Inace posto uskoro narod nece imati para da hranu, nece ni imati razloga da koristi frizider i sporet i eto jos 40% ustede energije. Ziveo A. Vucic, zivela Srbija, ziveo lazni doktor nauka!

a može li da ostanete samo vi u vučić, a mi da se iselimo?
24.09.2022. 19:29

“To su bojler, mašina za veš, šporet i frižider”. Da li si ti u stručnjaku normalan? Pa šta treba da radimo? Da ne uključujemo bojler i da se ne kupamo, da ne peremeo veš, da ne kuvamo jelo, i da ne čuvamo hranu u frižideru, da je jedemo pokvarenu?. Da te pitam bi….o, jel bi bilo najbolje da nas nema? Tada bi ušteda bila kompletna. Da nestanemo kao ljudi, pa da vas stručnjake ostavimo same s Vučićem. I nema mere štednje. More sram vas bilo sve. A vi novinari ne prenosite ovakve budalaštine. I neće biti teška zima, zagrejaćemo se na ulicama, ispred Vlade i Predsednika!

Aleksandar Belivucic
25.09.2022. 19:27

Februar ima 31 dan i tacka, ili ,,Tisina tamo,,.

Leskovcanin
24.09.2022. 20:23

Koja bre ovo matematika racun 5000 a s ustedom 3000 ali zavstruju to ne vazi bice to ovako racun 5000 din a s ustedom uredjaja u kw 20% racun bice 4200…zivi bili oa videli…bibstedite kw tako da ta usteda obracunava na kw a ne na ceo racun

Sofia
25.09.2022. 20:09

Ma koje gluposti o tim ustedama iznosite. Jesu gluposti. I ne zamajavajte vise narod .