Prosvetni radnici i studenti pružili podršku učenicima leskovačke Medicinske škole u borbi za pravednije društvo

Neformalna grupa prosvetnih radnika Jablaničkog okruga i studenti došli su danas ispred Medicinske škole kako bi zajedno sa učenicima u 11.52 sati odali poštu nastradalima u tragedijama u Novom Sadu, Makedoniji i svojim sugrađanima Andriji Iliću i Aleksandru Stamenkoviću, istovremeno im pružajući podršku u njihovoj borbi za pravednije društvo i ispunjenje studentskih zahteva.

Okupili smo se ovde da damo podršku učenicima Medicinske škole zato što trpe određene pritiske od strane direktorke i nekih svojih profesora i tu smo da ih podržimo u nekoj njihovoj borbi za njihovu bolju budućnost i pravednije društvo“, rekla je u izjavi za medije profesorka likovnog Danijela Vlahović.

Dodala da su podržali i druge srednjoškolce koji su trpeli iste pritiske.

Na pitanje kako komentariše činjenicu da se građani nisu odazvali njihovom pozivu da zajednički pruže podršku deci, profesorka je rekla da misli da ljudi ne shvataju ozbiljnost situacije i da njihovi nastavnici i učenici, njihova deca vode borbu za bolju budućnost.

„Oni se ne bore za prošlost nego se bore za budućnost i ovo je njihov krik koji nama jasno govori da oni ne žele društvo koje nije pravedno, pravično i slobodno“, poručila je profesorka.

Kada je reč o platama prosvetnih radnika, odgovorila je da još ne znaju kako će biti, čekaju plenum, a da je plata koju su primili za prošli mesec umanjena svima onima koji su bili u blokadi.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

33 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Otac dva akademska gradjanina
21.03.2025. 13:32

Vi ste svi kolektivno za prijavu službi za socijalni rad, zajedno sa roditeljima. Vi niste pedagozi, a roditelji su daleko od toga da žele dobro svojoj deci. Ako ih terate još više u glupe želatinske mase koje ne znaju šta je tablica množenja, zna se gde je kome mesto. Strašno! Zgrožen sam ovolikom mržnjom prema obrazovanju omladine i korišćenju iste u lične svrhe. Ovo ni u jednoj istoriji Srbije, ma ko bio na vlasti, nije bilo dozvoljeno i strogo je bilo sankcionisano da deca ne idu u školu. Da ste u bilo kojoj državi, gospodo profesori i deco, bili biste u roku od 24 sata pohapšeni, a roditelji i deca poslati u socijalne službe.

Realno
21.03.2025. 13:48

Svaka čast za komentar.

neli
21.03.2025. 15:18

Što ne zoveš policiju i sojijalnu službu ?

Zoran jug
21.03.2025. 15:26

Ali u drugim zemljama je sve pravno uredjeno a ovde ,,KORUPCIJA UBIJA“zato ostaje samo Pumpanje za bolje sutra.

Otac dva akademska gradjanina
21.03.2025. 16:59
Odgovor za  Zoran jug

Siguran da je uredjenu , hm? Garantujes da nema korupcije, hm?

Neutralan
21.03.2025. 17:30
Odgovor za  Zoran jug

Vulkanizeru,šta radiš kad pumpaš a ono ti uporno ispušta na ventilče?Dokle ćeš da pumpaš u prazno?Vidiš da je odziv vašem pumpanju ravan nuli.
Ostavite škole deci i nastavnicima koji bi da uče i rade u njima a vi VULKANIZERI pumpajte na svojim poslovima ili vam se tamo baš i ne blokira,jer neće biti plate ako ta mesta blokirate.

Otac dva akademska gradjanina
21.03.2025. 17:35
Odgovor za  Zoran jug

Kazes nema korupcije. Evo kako stoje zemlje Balkana prema Indeksu percepcije korupcije (CPI) za 2024. godinu:

– Bosna i Hercegovina: 33/100 
– Srbija: 36/100 
– Albanija: 36/100 
– Kosovo: 41/100 
– Severna Makedonija: 40/100 
– Crna Gora: 45/100 
– Bugarska: 43/100 
– Rumunija: 46/100 
– Hrvatska: 50/100 
– Grčka: 52/100 
– Slovenija: 56/100 
– Turska: 36/100 

Otac dva akademska gradjanina
21.03.2025. 17:40
Odgovor za  Zoran jug

Nažalost, pravni sistemi nisu savršeno uređeni u svim zemljama, niti se zakoni uvek dosledno primenjuju. Mnoge države imaju zakonske okvire koji teže da osiguraju jednakost, pravdu i red, ali izazovi poput korupcije, političkog uticaja, nedovoljne transparentnosti ili slabosti pravosudnog sistema mogu uticati na sprovođenje tih zakona. 

Čak i u zemljama sa snažnim pravnim institucijama, povremeno se javljaju problemi u praksi, poput selektivne primene zakona ili neefikasnosti u rešavanju slučajeva. Važno je napomenuti da vladavina prava zahteva ne samo dobre zakone, već i njihovu doslednu primenu, kao i poverenje građana u pravni sistem.Nepostovanje sistema, uključujući pravne, političke i društvene norme, najizraženije je u zemljama sa slabim institucijama, visokim nivoom korupcije i političkom nestabilnošću. Na primer, zemlje poput Somalije, Južnog Sudana i Sirije često se navode kao primeri gde je nepoštovanje sistema veoma prisutno zbog dugotrajnih sukoba, korupcije i nedostatka funkcionalnih institucija. 

Takođe, u nekim zemljama sa autoritarnim režimima, poput Severne Koreje ili Venecuele, sistem se formalno poštuje, ali je često zloupotrebljen za političke ciljeve, što dovodi do nepoverenja građana. 

Stana
21.03.2025. 21:06
Odgovor za  Zoran jug

Pisete koješta, država mora da se represivno izbori sa ovom pojavom. A vlast neka se osvaja na demokratski sprovedenim izborima uz ozbiljne posmatrače.

Nikita
21.03.2025. 21:49
Odgovor za  Zoran jug

…. seti se i požara u diskoteci Contrast u Novom Sadu gde je poginulo 6 mladih. Ni jedan funkcioner DOS -a nije osudjen, nije podneo ostavku, nijedan student se nije uznemirio jer je tada Djiki pečalio uveliko svojim mašinskim mozgom. Sada vas boli ok. Ali zašto vas to 2012. nije bolelo? Ili ste bili mali deca?

Buduća dijaspora
21.03.2025. 16:54

Napokon nesto pametno da procitam! Ako drzava uskoro ne spreci dalje sirenje ovog ludila, meni takva drzava onda i ne treba. Iselicu se iz nje kao sto su mnogi uradili. Posmatracu iz veeelike daljine ove sto ostanu kako podrzavaju “zlatnu decicu” i one druge koje prave “ćacilende”. Šizofrena cepanja u takvom društvu mi u ovom životu nisu potrebna.

Student
21.03.2025. 17:17

Doba komunizma i diktature je odavno prošlo zato PUMAJ!!!

Neutralan
21.03.2025. 20:21
Odgovor za  Student

Još jedan VULKANIZER!Džabe pumpate kad ispušta na ventilče!Mora prvo da zamenite ventilčiki ne ide vam nešto sa Marinikom,Jovanovićem,Gruhonjićem,Pajićkom,Pogačarom i ostalom klapom koja treba da održi i zadrži to što napumpate.Koliko god vi pumpali ovi „ventilčiki“ svojim postupcima sve ispumpaju.

Sale
21.03.2025. 18:38

Bravo!

Student
21.03.2025. 13:37

Bravo za nastavnike!!!

Realno
21.03.2025. 13:48
Odgovor za  Student

Sami sebi bravo😂

Otac dva akademska gradjanina
21.03.2025. 13:50
Odgovor za  Student

Procitaj malo zakon,
U Srbiji je obavezno pohađanje nastave za učenike osnovnih i srednjih škola( ucenici koji su u redovnom programu). Ako dete duže vreme izostaje iz škole bez opravdanja, škola ima obavezu da obavesti Centar za socijalni rad. Direktor škole igra ključnu ulogu u ovom procesu, jer može inicirati ovo obaveštenje kada uoči neredovno pohađanje nastave. Socijalne službe tada preuzimaju odgovornost i mogu intervenisati radi zaštite prava deteta na obrazovanje.
Koga bre vise vozate, radi licnih interesa, nisam stranacki opredeljen ali ovo je preslo sve granice pristojnosti.

Otac dva akademska gradjanina
21.03.2025. 13:47

I da pojasnim,
U Srbiji je obavezno pohađanje nastave za učenike osnovnih i srednjih škola( deca koja su redovno upisana i ne postoji zahtev za ispis). Ako dete duže vreme izostaje iz škole bez opravdanja, škola ima obavezu da obavesti Centar za socijalni rad. Direktor škole igra ključnu ulogu u ovom procesu, jer može inicirati ovo obaveštenje kada uoči neredovno pohađanje nastave. Socijalne službe tada preuzimaju odgovornost i mogu intervenisati radi zaštite prava deteta na obrazovanje.

Vašar av Sada
21.03.2025. 14:02

Bravo oće!Obavezno učenje,i da se uvede magareća klupa,čučanje na kukuruz i naravno prut za disciplinu.
P.S.Šta će nama medicinari kad je dovoljan frizerski kurs ili kurs za krojača.

Bibi
21.03.2025. 14:21

Sve bi to bilo u redu i složila bih se sa tim da je to trenutno jedini problem u državi. Ali nažalost nije. Vi ne gledate uzrok već posledicu. Uzrok je mnogo ozbiljniji i doveo je naravno do negativnih posledica. Ali da bi se sve vratilo na svoje mesto i bilo kako treba najpre treba izlečiti državu od uzroka koji nas je doveo u ovaj ćorsokak.

Otac dva akademska gradjanina
21.03.2025. 14:44
Odgovor za  Bibi

Gledajte , ponavljam ja sam neutralan , ali decu ostavite, njihovo jedino zakonsko pravo je obrazovanje , sve ostalo ne podrzavam , a profesori i roditelji neka stave prst na celo. Spunim pravom skola sme proslediti dopis socijalnoj sluzbu.
Ako imate vremena i starog ste kova, prelistajte istoriju, devedesete, oba rata ( mislim na prvi i drugi svetski rat) , koronu, proteste studenata devedesetih nikada , potpisacu , nikada skole i fakulteti nisu bili osteceni u smislu obrazovanja da se razumemo( a u vreme studentskih protesta devedeseti fakulteti su obavljali radne aktivnosti), ko koga ovde zajebava.

Bibi
21.03.2025. 16:32

Ja sam baš upisala 96 fakultet,i dok je trajao studentski protest moj fakiltet nije obavljao nikakve školske aktivnosti. Kao brucoš imala sam predavanja samo u oktobru i nešto malo u novembru. Ne mogu da tvrdim pouzdano za druge fakultete.Drugi put nam je nastava bila prekinuta za vreme bombardovanja 99.godine. I većina nas je završila školovanje. Nisam za to da deca ispaštaju ali ako ništa nije kako treba ,ne poštuju se zakoni itd onda ne možemo da se pozivamo na socijalnu službu dok se ne uspostavi red u državi.

Otac dva akademska gradjanina
21.03.2025. 17:04
Odgovor za  Bibi

Postovana moja deca su bili druga i peta gofina , izlazili na proteste imsli predavanja i polagali ispite, mladji je i ‘99 isao na ispite dok su se cule sirene.
Tako da, zaovo sad imam samo negativsn stav.

Otac dva akademska gradjanina
21.03.2025. 17:08
Odgovor za  Bibi

Postovana,
 fakulteti nisu bili potpuno zatvoreni tokom NATO bombardovanja 1999. godine. Ispiti su se polagali, ali uz prilagođene uslove. Nastava i akademske aktivnosti su se odvijale sporadično, zavisno od situacije i bezbednosnih okolnosti. Profesori i studenti su pokazivali snalažljivost, organizujući ispite i predavanja u improvizovanim ili manje rizičnim okruženjima. Bilo je odlaganja i prekida, ali obrazovni sistem se trudio da nastavi funkcionisanje koliko god je to bilo moguće.

Otac dva akademska gradjanina
21.03.2025. 17:13
Odgovor za  Bibi

Postovana,
Tokom studentskih protesta 1996–1997. godine, fakulteti su nastavili sa radom, a ispiti su se mogli polagati, iako su protesti izazvali određene poremećaje i prilagođavanje akademskog kalendara. Nastava nije bila potpuno obustavljena, ali su blokade i okupljanja studenata uticale na redovne aktivnosti. Sistem se prilagodio situaciji, omogućavajući studentima da izvršavaju svoje akademske obaveze uprkos vanrednim okolnostima.

Блокада25
21.03.2025. 16:53

Drago mi je da su naša deca mnogo svesnija od Vas i da im je jasno da u ovako izopačenom, korumpiranom i lažljivom društvu ne žele da žive. Krajnje je vreme da se osvestite i podržite decu, oni su naša budućnost.

Harry
21.03.2025. 18:12

To sa protestima devedesetih nije tačno- fakulteti nisu radili (1992 i 1996). Znam to, jer sam u tim protestima aktivno učestvovao.

Otac dva akademska gradjanina
21.03.2025. 14:50
Odgovor za  Bibi

Ne lecimo je preko dece

Nikita
21.03.2025. 21:50
Odgovor za  Bibi

…. seti se i požara u diskoteci Contrast u Novom Sadu gde je poginulo 6 mladih. Ni jedan funkcioner DOS -a nije osudjen, nije podneo ostavku, nijedan student se nije uznemirio jer je tada Djiki pečalio uveliko svojim mašinskim mozgom. Sada vas boli ok. Ali zašto vas to 2012. nije bolelo? Ili ste bili mali deca?

Neutralan
21.03.2025. 16:37

I koliko vas se skupilo?Škola koja ima preko 600 učenika i ko zna još koliko profesora,a skupilo se par desetina ljudi!Valjda vam to govori koliku i kakvu podršku imate za te besmislene POLITIČKE blokade.Neće NORMALNA deca da ulaze u konfrontaciju sa ostrašćenim bu….ma,pa se zbog toga i ne pojavljuju u školi,sve dok ne budu pozvana na održavanje redovne nastave.

Student
21.03.2025. 17:21
Odgovor za  Neutralan

Mnogo je prosto, ISPUNJENJE ZAHTEVA STUDENATA I VRACAMO SE NORMALNOM ŽIVOTU.

Neutralan
21.03.2025. 20:14
Odgovor za  Student

O čemu bre više pričate?O kakvim zahtevima studenata?I slepom je jasno da je ovo POLITIČKA priča i da nema nikakve veze sa studentima.Pa studenata nema ni na sopstvenim blokadama,već su i tamo ista ova lica,koja su politički aktivisti.Bar 90% studenata takođe želi da se vrati na fakultete ali takođe nemaju volje da budu prozivani i verbalno napadani od politički ostrašćenih „kolega“ i profesora koji imaju političke ambicije.
A slažem se sa vama da je država i ovaj režim kriv za to,ali kriv je jer je dopustio da radikalni anarhisti vršljaju i krše sva moguća prava ostalih građana koji nisu na njihovoj strani.

Nikita
21.03.2025. 21:46
Odgovor za  Neutralan

Kada pominju već nadstrešnicu seti se i požara u diskoteci Contrast u Novom Sadu gde je poginulo 6 mladih. Ni jedan funkcioner DOS -a nije osudjen, nije podneo ostavku, nijedan student se nije uznemirio jer je tada Djiki pečalio uveliko svojim mašinskim mozgom. Sad ih kao boli ok. Ali zašto ih to 2012. nije bolelo? Ili su bili mali deca? Ma daj vise , neko ovde naivan.