Apoteka grca u dugovima, direktorka pred smenom

VRANJE- Odbornici skupštine grada izjašnjavaće se na nekoj od  narednih sednica o smeni direktorke Zdravstvene ustanove „Apoteka Vranje“ Olivere Tomić zbog finansijske dubioza od više od 100 miliona dinara, saznaje Jugmedia iz pojedinih političkih krugova.

Finansijski izveštaj, sačinjen po osnovu preseka poslovanja, za 31.08.2016. pokazuje da Apoteka Vranje posluje sa gubicima koji se iz dana u dan povećavaju, i trenutno iznose oko 90 miliona dinara. Upućeni smatraju da je ta cifra daleko veća nego što je iskazano u brojakama zbog nenamenskog trošenja sredstava.

Naime, direktorka je uoči Uskrsa zbog nerentabilnosti Apoteke nezakonito otpustila sedamnaestoro zaposlenih, a  njihove otpremnine isplatila novcem za plaćanje lekova po fakturi, što u prevodu znači da je oko 10 miliona dinara sa računa Apoteka potrošeno  nenamenski i protivzakonito, upozoravali su tada otpušteni radnici od kojih je veći broj kasnije vraćen na posao.

Dejan Manić, prvi čovek Palmine stranke u Vranju, koja je i predložila Oliveru Tomić za ovu funkciju, u nezvaničnom razgovoru odbacio je spregu između lošeg poslovanja Apoteke i aktuelne direktorke. Manić je u početku tvrdio da podaci pokazuju da je rezultat rada aktuelne direktorke najbolji od svih njenih prethodnica, kao i da Apoteku zapravo opterećuju nasleđeni dugovi, da bi kasnije uz razne izgovore izbegavao da govori o ovoj temi.

Apoteka je prema izjavama tadašnjih gradskih čelnika negativno poslovanje počela da iskazuje od aprila 2015. godine, godinu dana nakon dolaska Olivere Tomić na čelo te zdravstvene ustanove.

U periodu od početka 2015. godine do danas protiv direktorke Apoteke podneto je trinaest krivičnih prijava, pokazuju podaci Osnovnog Javnog tužilaštva. Dve prijave su odbačene, dok se 11 nalazi u fazi predistražnog postupka. Između ostalog četiri prijave se odnose na zloupotrebu službenog položaja, jedna na nenamensko korišćenje budžetskih sredstava, jedna za falsifikovanje službene isprave, jednu koju je podnela Inspekcija rada i još jednu za koju se pretpostavlja da dolazi od radnika Apoteke.

Jugmedia nije uspela da  pored brojnih pokušaja stupi u kontakt sa direktorkom Apoteke Oliverom Tomić, jer bi uvek bila na radnim sastancima.

Jedan od članova radne grupe za utvrdjivanje trenutnog stanja u Apoteci Vranje kaže da je loše poslovanje ove zdravstvene ustanove prouzrokovano izmenom zakonske regulative u 2015.godini.

apoteka-vranje

„ Država  uzima procenat na recepte, dok je nabavka lekova centralizovana ukinuti su i boniteti, zbog toga padaju prihodi i promet“ pojašnjava ovaj neimenovani izvor.

Radna grupa koja  broji devet članova utvrdila je da se problemi Apoteke ogledavaju u velikom broju zaposlenih, ukidanju boniteta, smanjenja prometa zbog velike konkurencije kao i velikog broja mobilnih jedinica.

Probali smo da sa predsednicima opština u kojima posluje Apoteka Vranje sa  isturenim ogranancima dogovorimo  uključivanje u finansiranje materijalnih troškova putem   dotacija od par miliona dinara na mesečnom nivou ali smo dobili negativni odgovor“ kaže Zoran Velinović, član radne grupe i pomoćnik gradonačelnika i dodaje

Predlog za rešenje problema je formiranje AU Vranje sa 5 apoteka, bez ijedne apoteke van Vranja osim Vranjske Banje kao i  prihvatanje Grada da finansira materijalne troškove za mobilne apoteke u Krivoj Feji, Korbevcu, Vlasu, Bareliću. Predlog obuhvata da se skinu sa spiska sve apoteke van Vranja kako bi se smanjili ali i broj radnika koji prouzrokuju gubitak u najvećoj meri” pojašnjava Velinović.

Na poslednjem sastanku Radne grupe neki članovi izneli su mišljenje da je najbolja solucija za grad da se Apoteka stavi u stečaj, i da ih dugovi ne interesuje, dok  većina kao način da se premosti trenutno stanje predlaže drugu opciju.

Da se formira nova AU, tačnije zadrži ustanova, promeni menadžment, a da se apoteke u Preševu, Trgovištu, Vladičinom Hanu, Bosilegradu i Surdulici izdaju putem javnog poziva, gde bi se uslovili budući zakupci da preuzmu radnike, kupe inventar, kupe zalihe,  i plate unapred godinu dana kiriju. U ovakvoj situaciji Apoteka a samim tim i Grad dobija sredstva od kirije, dobija sredstva od inventara, smanjuje broj zaposlenih, dobija unapred sredstva za zakup za 12 meseci, što bi smanjilo dugovanja za nekih 15 do 20 miliona dinara” navodi Velinović.

Prema ovakvom scenariu određeni broj radnika bi dobio otpremninu, a gradsko rukovodstvo bi podržalo rad nove apoteke.

Milna Zdravković

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
90.
06.11.2016. 10:07

Kakvi li su i koliki gubici tek u leskovackoj apotekarskoj ustanovi.U medjuvremenu farmaceuti beze ili rade besplatno.Dotle dabl dr i direktor Agi ofanzivno cute.O cijem trosku.

palma
06.11.2016. 11:17

Manic je zbog apoteke ugrozavao prethodnu vlast, a ucenjivao je i pritiskao da i Oliverin suprug dr Srdjan Tomic dodje na celo Zdravstvenog centra. Sve firme koje vodi JS su u ogromnim gubicima.