GG “Vlasotince u srcu”: Potpisi za smanjenje poreza na poljoprivredno zemljište

Mi iz “Grupa građana VLASOTINCE U SRCU“, dana 20.12.2024.god. na platou ispred opštine Vlasotince organizovali smo potpisivanje peticije kako bi uticali na lokalnu vlast da poništi sve donešene odluke koje se tiču oporezivanja poljoprivrednog i šumskog zemljišta, kao i smanjenje komunalnih taksi na upotrebu motornih drumskih vozila.

Ovo se navodi u saopštenju GG, a dalje objašnjava zašto se traži smanjenje poreza.

Ova godina je, navode istorijska jer se poljoprivrednici suoačavaju sa velikim izazovima, a da je odluka lokalnih vlasti – sramna.

“U situaciji kada prema zvaničnim podacima Republika Srbija beleži da stanovnici opštine Vlasotince imaju jedne od najnižih prihoda u zemlji, ovakva odluka ne samo da je neprimerena, već pokazuje potpuni izostanak solidarnosti i razumevanja za potrebe građana. Pored toga, smatramo da su tržišne vrednosti po kvadratnom metru za poljoprivredno i šumsko zemljište, koje su uzete kao poreska osnovica, nerealno visoke i potpuno nepodudarne sa stvarnim stanjem tržišta. Na primer-tržišna vrednost metra kvadratnog poljoprivrednog zemljišta u 6. zoni u 2018.god. je bila 13,3 din.po metro kvadratnom, a u 2024. Godini 231,45 dinara što je povećanje za skoro 20 puta u roku od 5 godina. Ove vrednosti, nametnute kao kriterijumi za obračun poreza, dodatno opterećuju vlasnike zemljišta, od kojih većina ionako teško preživljava u ovim ekonomskim okolnostima”.

Kao poseban problem istaknute su i komunalne takse za držanje motornih drumskih vozila.

“Lokalna samouprava odlučila jee da primeni najveću dozvoljenu poresku stopu od 0,3%. Ova odluka predstavlja još jedan udarac na kućne budžete siromašnih građana Vlasotinca, koji su već preopterećeni raznim nametima i troškovima”.

Zbog ovakvog stanja prozivaju I pravobranioca I vlast zato što su doveli do manjka I opštinsskoj kasi zbog “lošim upravljanjem procesom eksproprijacije zemljišta”.

“Zbog svega navedenog, zahtevamo hitno povlačenje svih donetih odluka o porezima na poljoprivredno i šumsko zemljište, kao i smanjenje komunalnih taksi na razuman i prihvatljiv nivo. Takođe, insistiramo na smeni opštinskog pravobranioca, kao i na pokretanju postupka odgovornosti protiv svih odgovornih lica koja su dovela opštinu i njene građane u ovako težak položaj”, navodi se, između ostalog u saopštenju GG “Vlasotince u srcu”.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
vucic je anti srbin
21.12.2024. 09:11

Porez na poljoprivredno zemljiste treba potpuno da se ukine. Iz drzavnog budzeta treba uplacivati doprinose za zdravsto i penzijsko i invalidsko osiguranje svim clanovima refistrovanog poljoprivrednog gazdinstva. Nezna to Vucic, posto nikad nista u zivotu nije radio, ali evo ja cu mu reci, poljoprivreda je stub drustva. Dzaba dobar dzip ako nemas hleba da jedes. Zakorovljene njive su Vuciceva odgovornost.

Vasa
22.12.2024. 10:42

Ds bi mogli opštinskim kolima da idu kući i dolaze na posao, da bi mogli vikendom da se vozikaju, da bi mogli da voze supruge po Srbiji moraju da nametnu porez. Konje dao podatke advokatima za tužbe, ko je među prvima tužio i naplatio od opštine pa navodno vratio pare? Zemlja ne vredi godišnjeg poreza koji su nametnuli. A da i da bi mogli da se baškare po kafanama

Miroslav B Mladenovic Mirac
25.12.2024. 19:42

U planinskom delu Vlasotince sela su opustela, kuće urušene- voćnjaci,njive, gradine, livade, pašnjaci-urasle u korov sa šibljem, samo se može proži kolskim putevima, a zarasle su i staze puteljki po kojima smo odlazili u mali sela Predanča-G.Dejan-opština Vlasotince. Jedino je ostala bukova i druge manje hrastove šume, do kojih se pre dolazilo dvokolicama sa kravama, a sada se ne može prići, jer sve je neprohodno.
Na takvo zemljište 7 i 8 klase se ne treba plaćati porez, ali ako se obrađuje.
Dakle, ovde je sve neobradljivo, nema ljudi, po koja kuća ima starije osobe. Samo se dolazi iz Vlasotince i obraćuju okućnice. Nema nikakav porez, jer je zabrana sečenja bukove šume, jer su gradnjom MH na rekama GRACKA i BISTRICA-ulivaju se u D.Dejan, smanjen dotok vode, pa ako bi se sve isekla bukova šuma, Vlasotince će ostati bez vode.
SO-e Vlasotince treba da prvo pregleda u svako selo poljoprivredna zemljišta, ne da piše REŠENJA, jer ima nas još starijih koji smo radili u detuinjstvu i mladosti na poljoprivredi, kada smo bili učenici, studenti i prosvetni radnici-sve do poćetka 21.veka kada je bilo sveta u selima.DanaS SU SELA PUSTA.