Hrana kao sredstvo ekonomskog i vojnog rata, kako to utiče na cene u Srbiji

Foto: Arhiva juGmedie

U odnosu na prošlogodišnji maksimum cene hrane u svetu su 20 odsto niže, podaci su Ujedinjenih nacija. Tome je najviše doprinelo pojeftinjenje žitarica pod teretom viškova iz Ukrajine. Kod nas su cene u maloprodaji i dalje na uzlaznoj putanji. U proseku su 16,2 odsto više nego pre godinu dana. A u vreme praznika postali su očigledni neki poremećaji na tržištu. Na primer jagnjetina više nije skuplja od prasetine.

Jednima skupo drugima jeftino zavisi s koje strane tezge stoje. Prodavci kažu da su cene tek toliko podigli da pokriju troškove, piše RTS.

Niko se ne buni. Znači, s obzirom da ja podižem cene kao i svi ostali“, kaže prodavac.

„I onome ko ima i ko nema vrlo je sve poskupelo, do krajnje granice“, smatra mušterija.

Nešto je i pojeftinilo u vreme praznika. Jaja koja su za godinu poskupela 26 odsto, pred Vaskrs su pojeftinila. Trgovci su tako mamili potrošače da baš kod njih obave prazničnu kupovinu. Neočekivano, ali samo za neupućene, izjednačile su se cene jagnjetine i prasetine.

„Proizvodnja prasećeg mesa, odnosno prasića, je postala jako skupa i prinuđeni smo bili protekle godine da uvezemo iz EU značajne količine prasića. Međutim, to nije moglo da zadovolji domaće tržište i evo ovih dana smo svedoci da smo došli do rekordne cene“, kaže Slavko Aćimović proizvođač mesa iz Mađara.

Cena mleka u prodavnicama mesecima miruje, ali ne i otkupna farmerima, ona pada. Ne pomaže ni to što je država povećala subvencije, jer ostao je problem velikog raspona otkupnih cena i trgovačkih marži.

„Ako je sirovina rekli smo 40 do 70 dinara, znači nekih 50 dinara prosek, koliko je litar jogurta. Ja stalno uzimam primer jogurt zato što je to proizvod koji ne trpi neke gubitke u toku proizvodnje, nema da se nađe u trgovinama ja mislim ispod 150 dinara litar“, kaže Nenad Budimović iz PKS-a.

Kada praznici prođu i ostanu računi, loša vest je da se ne očekuje pad cena. Dobra je da u narednom periodu ne bi trebalo ni da rastu, procenjuju agroekonomisti.

„Faktor za kočenje rasta cena jeste svakako kupovna moć. Naši građani nemaju mogućnosti da više kupuju. Tih 5 odsto bogatih ne utiču na kretanje cena mnogo i ja se nadam da će poljoprivreda skinuti sa sebe i prehrambena industrija tu negativnu konotaciju da je ona najveći produkt inflacije, i da će ona u narednom periodu biti stabilizator“, kaže agroekonomista Milan Prostran.

Stabilizator ili generator, to ne zavisi presudno od nas. Na cenu poljoprivrednih proizvoda u velikoj meri utiču mineralna đubriva, a njih uvozimo, i to iz Ukrajine, Rusije i Belorusije.

„Ako poljoprivrednik ne može da upotrebi mineralno đubrivo u onoj količini koliko je potrebno, prvo zbog pada cene sopstvenog proizvoda, nemogućnosti kupovine po visokoj ceni inputa praktično prinosi u narednom periodu mogu biti višestruko smanjeni. A kao rezultat takve vrste odnosa mi možemo očekivati samo dalji rast cena hrane u svetu“, navodi dekanka Ekonomskog fakulteta Žaklina Stojanović.

„Polako ali sigurno mislim da se ta inflacija stabilizuje u zemljama EU. Uvek postoji taj vremenski gep između njih i nas, očekujem da se postepeno inflacija smiruje i u našoj zemlji. Do kraja godine sa 16 treba da ide na 8 odsto. Mi tu inflaciju nismo izazvali sami to je posledica rata, skoka cena hrane energenata, to je ta uvezena invlacija, trpimo posledice“, rekao je ministar finansija Siniša Mali.

Pored ekonomske i socijalne dimenzije hrana sve više postaje i bezbednosno pitanje. Najviše je ugrožen prehrambeni suverenitet zemalja koje nemaju zatvoren sistem proizvodnje od njive do trpeze. Hrana postaje i cilj i sredstvo ekonomskog i vojnog rata.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
mile
18.04.2023. 10:31

Ma dosta vise sa tim glupostima kako je rat u Ukrajini doveo do inflacije u Srbiji. Nesposobnost ovih bitangi na vlasti je dovela do dvocifrene inflacije. Svuda cene padaju samo u Srbijici divljaju. Stampali su pare cascavali gradjane, kupovali glasove pa sad placajte luk 200 dinara a pre dve godine prodavao se 30. Sramota, pri tome ovaj bedni narod cuti i laje kako nema za koga da glasa. Sramota me u kakvoj drzavi zivim, narod je da ne kazem sta, ulizicki, pokvaren prodao bi se za casu jogurta. Uzgred pisite o tome koliko se moglo kupiti casa jogurta 2012. pre dolaska radikalske posasti na vlast i danas pa cete da se zapanjite koliko smo propali za ovih 11 godina.