Leskovčanin pobednik “Novoartisovog” istraživačkog kampa

LESKOVAC – Doktorant farmaceutskih nauka Janko Ignjatović (24) iz Leskovca jedan je od dvojice dobitnika prve nagrade u istraživačkom “BioCampu” švajcarske kompanije “Novoartis”, održanom u Ljubljani.

On i njegov kolega Boris Brus iz Ljubljane kao prvoplasirani, krajem avgusta, učestvovaće na svestkom kampu u Bazelu, sedištu “Novoartisa”.

Ignjatović je nagradu osvojio na “Regionalnom BioCampu 2014”, u kokurenciji od 35 doktoranata iz 11 evropskih zemalja i Ruske Federacije, za najbolju simulaciju razvijanja novog leka i njegovu prezentaciju potencijalnim investitorima i kupcima.

– Počastvovan sam što sam uopšte pozvan da učestvujem, a potom i što sam prvi Srbin koji je osvojio nagradu na Novartisovom kampu”, priča za “Blic” Ignjatović koji je bio najmlađi učesnik kampa.

Kamp se održavao i istraživačkim centrima “Novartisa” u Sloveniji od 25 do 27. maja, a Leskovčanin je istraživanje i razvoj novog leka protiv urođenih grešaka u metabolizmu radio sa ekipom kolega iz Italije, Nemačke i Slovenije.

Janko Ignajtovic na dodeli nagrade u Ljubljani

– Nagrada je za individualni rad jer je ocenjeno da imam liderske sposobnosti, veštinu da animiram druge i da prezentujem lek na naučnim principima – objašnjava.

Janko Ignjatović je Farmaceutski fakultet u Beogradu završio s prosečnom ocenom 9,1, a dosadašnji prosek na doktorskim studijama je 9,8.

Pored posvećenosti nauci, prvo mesto u Ljublajini donele su mu i veštine koje je stekao radeći honorarno kao turistički vodič, ali i odlično znanje engleskog, nemačkog, španskog, ruskog i kineskog jezika. Sporazumeva se i na francuskom, koga trenutno uči.

– Poznavanje jezika i drugih kultura je važno za komunikaciju, ali ja bih najviše voleo da doktorske studije ne finansiram radeći kao vodič, već da radim kao istraživač u nekoj od farmaceutskih domaćih kompanija – veli Ignjatović koga su oduševili istraživački centri za razvoj lekova u Sloveniji.

– Odušveljen sam i činjenicom da u tim centrima radi 50 odsto ljudi mlađih od 30 godina i 40 odsto srednjoškolaca koji rukuju uređajima o kakvim samo može da se sanja u Srbiji – priča Ignjatović.

Neće da čeka godinama

Svoju budućnost želi da vidi u Srbiji, ali uvek postoji ono – ali.- Sebe vidim u farmaceutskoj industriji u Srbiji, u istraživačkim domaćim centrima, ali neću da čekam godinama na posao već ću sreću potražiti negde u inostranstvu – objašnjava Janko Ignjatović.

Milica Ivanović

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
jakov
30.05.2014. 08:01

Odavno nije pitanje imamo li pametne i sposobne, već zašto ne činimo ništa da ih zadržimo i damo im priliku da svoje sposobnosti stave u funkciju razvoja svoje sredine i svoje zemlje.