Muzej dobio 1500 evra za dostupnost osobama sa invaliditetom

Balkanske mreže muzeja donirale su Narodnom muzeju u Leskovcu 1.500 evra kako bi se ova kulturna institucija u Leskovcu učinila dostupnijom osobama sa invaliditetom, ali su ovaj muzej istovremeno svrstale u prva četiri najbolja na Balkanu.

Donaciji i svrstavanju leskovačkog muzeja u vrh balkanskih, prethodila je opsežna analiza svetskih stručnjaka, a povod je bio uspešno realizovan pilot projekat Narodnog muzeja Leskovac sa Školom “11. oktobar” Leskovac pod nazivom „Jedan muzej, mnogo nade“, sa nizom edukaticnih radionica sa učenicima te škole koju pohađaju deca sa posebnim potrebama.

Pozivi za učešće na međunarodnim konferencijama kao i dobijena sredstva ukazuju na želju upošljenika muzeja da muzej bude otvoren i dostupan za sve naše građane

U prvoj fazi projekta tokom novembra 2017. godine Narodni muzej Leskovac su posetile Etleva Demolari i Artemis Stamatelu, muzejski stručnjaci koji se bave problemima dostupnosti muzeja za osobe sa invaliditetom. Rezultat njihove posete jeste izveštaj o prednostima i nedostacima Narodnog muzeja Leskovca u sferi njegove dostupnosti. Izveštaj je obuhvatio procenu dostupnosti svih delova muzejskog objekta, kao i prilaze u okolini muzeja sa preporukama za ispravljanje uočenih nedostataka”, objašnjava Mira Ninošević, direktorka leskovačkog muzeja.

U drugoj fazi predstavnici Narodnog muzeja Leskovac učestvovali su na međunarodnoj konferenciji „Meet See Do“  u Solunu, koju je organizovala Balkanska mreža muzeja, tokom aprila meseca ove godine. Učešće na konferenciji uzelo je više od 100 muzejskih stručnjaka sa čitavog Balkana, kao i predavači iz Velike Britanije, Holandije i Slovenije.

Svetski stručnjaci analizirali dostupnost leskovačkom muzeju

Muzej u Leskovcu 4. najbolji balkanski muzej

Na konferenciji su predstavljeni uspešni projekti Narodnog muzeja kao i oni  na kome muzej trenutno radi. Tokom konfernecije predstavnici muzeja učestvovali su na radionicama koje su imale cilj da osnaže njihove profesionalne kapacitete u radu sa osobama sa invaliditetom putem razmene iskustava.

Kao potvrda dobre prakse i kontinuiteta u radu sa ovom kategorijom posetilaca, ali i želje da se muzej učini otvorenim za sve,  leskovački muzej dobio je sredstva u iznosu od 1,500 eura za prilagođavanje muzeja osobama sa invaliditetom.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ivan
15.06.2018. 14:31

Sta ti je radost za 1500 evra

Luj XIV
16.06.2018. 18:36
Odgovor za  Ivan

Plata cistacice na zapadu je veca.

Lepi Brka
16.06.2018. 23:04
Odgovor za  Luj XIV

Luj XIV je u Luvru imao desetak kupatila, a retko se kupao. Skoro nikada, Tako smrdljiv mirisao se najskupljim parfemima. Verujem da su čistačice tada a i danas kudikamo bolje miirisale od njega. Drugi put pazi kako se potpisuješ. Bolje se potpisi sa Klining Vumen 🙂
Na dvoru Luja XIV vonj genitalija i pozadine se smatrao „erotskim zovom“.

Istorikar
16.06.2018. 19:54

Taman da direktor popravi kucu Koste Stamenkovica koja je pred padom!