Na penzionerima ušteda 616 miliona, a stranim investitorima dato 860 miliona evra

Sarita Bradaš i Ivan Sekulović iz Fondacije Centar za demokratiju, rekli su u emisiji „Novi dan“ na TV N1, da su u Izveštaju pokušali da ponude realniju sliku u odnosu na „podatke koji nam se serviraju“. Bradaš kaže, govoreći o merama štednje, da se „na račun onih koji su ugroženi štedelo, oni su konsolidovali budžet“.

Govoreći o merama štednje, kaže da je Komitet dostavio pismo državama, u kome se navodi da se za vremena krize zahteva da se jako pažljivo razmatraju mere štednje.

„Imali smo nekoliko zakona. Te mere, suprotno preporukama, da ne smeju da budu diskriminatorne, pogodile su najviše žene i penzionere, koji su inače ugožena grupa“, kaže.

Ističe da stvarnost kaže da se „na račun onih koji su ugroženi štedelo, oni su konsolidovali budžet“.

„Ministar finansija je medijima izjavio da je od penzija ušteđeno 616 miliona evra, a kroz subvencije stranim investitorima je dato 860 miliona evra, i to onima koji zapošljavaju ljude da rade u lošim uslovima, loše plaćeni i krše se njihova prava“, kaže ona.

Sekulović kaže da analiza dostojanstva na radu potvrđuje da je na delu „sistematska razgradnja socijalnih funkcija države“.

„Nekad je to eksplicitno, a nekad i nije toliko vidljivo“, kaže Sekulović.

Govorilo se i o siromaštvu.

„Stopa rizika od siromaštva se meri statistički, pokazuje gde su prihodi pojedinca u odnosu na nacionalnu medijanu prihoda“,kaže Bradaš.

„To znači da oni koji imaju prihode manje od 60 odsto medijane, da su u riziku od siromaštva. Svi koji imaju prihode manje od 15.600 dinara su u riziku“,ocenjuje ona.

Kaže da se gledaju osnovne životne potrebe da li mogu da se zadovolje, kada se govori o standardu života građana.

„Osnovne potrebe su hrana, stanovanje, adekvatno grejanje, pristup obrazovanju, zdravstvena zaštita, socijalna zaštita… To sve čini životni standard građana, odnosno kvalitet života građana“, kaže Bradaš.

Ivan Sekulović kaže da je period istraživanja morao biti posmatran prema državnom izveštaju.

„Mi smo se referisali na ono što je država sama rekla o stanju socijalnih prava od 2014. godine. Pokušali smo da ponudimo realniju sliku u odnosu na podatke koji nam se serviraju. Mi kao istraživači kritički posmatramo sve te podatke“, kaže on.

Bradaš kaže da su oni u Centru za dostojanstven rad završili analizu u aprilu mesecu, a da je u maju država dostavila Komitetu treći periodični izveštaj.

„Bilo je interesantno čitati u odnosu na ono što smo mi dobili. Izgleda kao prikaz neke druge stvarnosti u kojoj mi ne živimo i koji nije potkrepljen podacima“, kaže Bradaš. Ističe da se ne vidi kako se došlo do stope nezaposlenosti.

„Kad uvedete sve podatke dobijete broj od skoro 900.000 nezaposlenih u Srbiji, što je stopa nezaposlenosti od oko 23,24 odsto“, kaže ona.

Kaže da, kad se uvrste mere i podzaposlenosti, sledeće se gleda kvalitet zaposlenosti.

„Najviše je otvoreno, ljudi koji rade na određeno vreme, na privremenim poslovima i samozaposleni“, kaže ona.

 

FOTO Ilustracija

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
dsc
31.08.2019. 15:08

Како да се изборимо са самовољом политичара, отели су народу све! Зато немају глас већине гласача. Нека им је просто.

Pufticia
02.09.2019. 00:16

Penzionerima se uzima iz prostog razloga da bi se dalo strancima koji otvaraju nova radna mesta za njihovu decu i unuke. Ko je kriv nezaposlenima što ne umeju sami da započnu privatni biznis nego čekaju da ih država i stranci zaposle.
Ja sam neradnik kome ne pada na pamet da išta u životu radi, zato komentarišem za neku siću i pokoji sendvić. Mada moji sendviči postaju sve mršaviji a ja deblji, tromiji, očajniji, nesposobniji, jer je u snedvičima 99,9 % hleba a ostatak jadni prilozi. Uskoro ću se spojiti sa ovim računarom i postaćemo jedno. Tada će mi za moje bedno bitisanje trebati samo struja i internet.