Najveći broj građana koji u inostranstvo ode radi posla, zemlju ne napušta trajno

Dve trećine građana Srbije koji zemlju napuštaju zbog posla odlazi u Evropsku uniju, od čega čak 40
odsto u Nemačku. Gotovo 60 odsto onih koji su ovu zemlju odabrali za radnu destinaciju učestvuje u kružnim migracijama, to jest radi na relaciji dijaspora-matična zemlja, čime doprinosi matici svojim znanjem, ali i finansijski, navodi se u saopštenju GIZ-a.

“Najnoviji trendovi pokazuju da najvažnije radne destinacije za srpske državljane postaju Slovenija, Slovačka, Hrvatska, Mađarska, Malta i Češka, koje iz godine u godinu beleže sve veći broj srpskih migranata u odnosu na tradicionalne destincije poput Francuske, Nemačke i Švajcarske. Većina migracija u ove zemlje po prirodi je privremena ili kružna, sa ograničenim potencijalnom za trajnu migraciju”, rekla je predavačica Ketrin Džejms, odgovarajući na pitanja novinara tokom treninga “Cirkularne migracije, povratak i reintegracija” održanog u sredu i četvrtak.

Obuka koju je organizovao Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ), ima za cilj unapređenje znanja onih koji se bave temom povratka, reintegracije povratnika, te cirkularnih migracija građana, poput predstavnika Vlade Srbije i novinara.

Izražen odlazak zanatlija

Govoreći o važnosti obuke, savetnik u kabinetu Ministarke za rad, zapošljavanje,boračka i socijalna
pitanja, Igor Perić, istakao je da je cilj ove i buduće Vlade Srbije da podstakne cirkularne i povratne
migracije stanovništva.

“Svedoci smo da nisu samo visokoobrazovani kadrovi oni koji odlaze. Poslednjih nekoliko godina izražen je odlazak zanatlija zbog čega se Srbija suočava sa manjkom radne snage u tim oblastima”, naveo je Perić i podsetio da je GIZ u okviru programa “Migracije i dijaspora” podržao i izradu Strategije o ekonomskim migracijama za period 2021-2027, kao i prateći Akcioni plan za period 2021-2023. godine koji je prošle godine usvojila Vlada Srbije, i čije uspešno sprovođenje stvara uslove za institucionalizaciju, praćenje, podsticanje i podršku cirkularnim i povratnim migracijama.

Koristi cirkularnih migracija brojne

U Evropskoj uniji jedan od najučestalijih primera cirkularnih migracija su državljani trećih zemalja, koji
rade u EU, a koji žele da započnu posao u zemlji porekla. Reč je o visokostručnim profesionalcima
koji žele da se vrate i doprinesu svojoj zemlji ili podele svoje poslovne aktivnosti u dve zemlje.

“Kada su u pitanju državljani Srbije, uglavnom je reč o profesorima, lekarima i drugim stručnjacima koji
žive u zemljama Evropske unije a koji su voljni da podrže Srbiju tako što obavljaju deo svojih
profesionalnih aktivnosti u njoj”, istakla je doktor Nasim Madžidi, naučna saradnica u Afričkom centru za migracije i društvo Univerziteta Vitvatersrand u Johanesburgu.

Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH (GIZ) je implementaciona organizacija Nemačke Vlade koja u ime nemačkog Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ), podržava Srbiju kroz mnogobrojne
bilateralne i regionalne projekte.
Od 2000. godine, Savezna Republika Nemačka je kroz neposrednu pomoć izdvojila za Srbiju preko 2 milijarde evra.

Druga dimenzija je sezonsko zapošljavanje koje služi za popunjavanje nekih nedostataka na tržištu
rada – reč je o onima koji odu privremeno u EU bez namere da se tamo nastane stalno.

“Postoje i oni koji odlaze na stručnu obuku zbog nedostupnosti odgovarajućeg visokog ili možda
tehničkog obrazovanja u zemlji porekla”, rekla je Medžidi i dodala da od cirkularnih migracija postoje
brojne koristi u vidu doznaka, povratka sa stečenim veštinama i smanjenja odliva mozgova koje je
ključ srpske strategije.

Jačanje institucija i pojedinaca

Govoreći o programu “Migracije i dijaspora“ (PMD), projektna menadžerka Jovana Stamenković istakla je da pored jačanja kapaciteta institucija koje se bave upravljanjem migracijama, GIZ radi i na direktnoj podršci povratka pripadnika dijaspore u Srbiju u cilju doprinosa ekonomskom rastu, povezivanju sa zemljom maticom i transferu znanja i veština stečenih u Nemačkoj.

“Važan deo našeg programa je Nemački informativni centar za migracije, stručno obrazovanje i karijeru (DIMAK) koji je smešten pri Nacionalnoj službi za zapošljavanje i Komesarijatu za izbeglice i migracije, a čiji su korisnici osobe zainteresovane za migraciju ka Nemačkoj, kao i povratnici i lokalno stanovništvo”, navela je Stamenković i podsetila da je GIZ u oktobru 2020. godine, nakon što je analizirao potrebe za obukama za državne službenike, počeo i da ih organizuje.

“Prva obuka, opšteg karaktera, bila je vezana za upravljanje migracijama, zatim su obrađene teme
migracije i rod, upravljanje podacima, migracije i dijaspora. Obuka “Cirkularne migracije, povratak i reintegracija” je poslednja u nizu identifikovanih tema, ali se sa njom program ovih obuka ne završava, imajući u vidu nastavak saradnje programa PMD i vladinih institucija za dalju podršku u jačanju kapaciteta”.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Kraj
11.06.2022. 12:20

Ukoliko odu porodicno stari se vrate u penziji a deca i kasnije njihovi potomci ostaju da zive trajno.Posmatrajuci svoje mesto gde zivim u jednom delu Leskovca svako ko moze ide ili je otisao a ostali planiraju.Oko mene su 9 kuce maltene prazne ..I to je zlatno doba ovih na vlasti ali samo na Tv koja svakog dana truje mozak svakog u Srbiji.Situacija je teska sa tendencijom katastrofe u pogledu migracija nasih ljudi,jer ovo nema kraja

Komentator
11.06.2022. 15:35

Prva recenica vam govori sve. „Slovenija, Slovačka, Hrvatska, Mađarska, Malta i Češka, koje iz godine u godinu beleže sve veći broj srpskih migranata u odnosu na tradicionalne destincije poput Francuske, Nemačke i Švajcarske“. Dakle ljudi odlaze noramlno u navedene tradicionalne zelmlje i to je normalno, a sada se vise i ne bira- samo da se ode pa se asortiman prosirio.

Dager Vučjanac
11.06.2022. 19:19

Upravo suprotno od ovog članka.Odlaze na žalost da se nikada ne vrate.Ne zidaju kuće kod nss,niti ulažu veliki novac.Tamo gde odu,žene se,udaju,prave porodice.Žao mi je ali na žalost tako je.