Otkud Kuršumlija među opštinama sa najvećim prosečnim platama, s prosekom od 91.521 dinara

Foto: Gradski sajt

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna zarada je u Kuršumliji u decembru prošle godine bila 91.521 dinara, što je za oko 24.000 dinara više u odnosu na novembar. Za mesec dana, prosek na nivou opštine se povećao za čak 36,2 odsto. I to ne bi bilo toliko neobično, da Kuršumlija nije u grupi nerazvijenih opština, sa malim brojem stanovnika i sa vrlo skromnom privredom.

Ova informacija na trenutak zvuči čak neverovatno, jer je za samo mesec dana Kuršumlija uspela da pretekne i Niš, Kragujevac, Smederevo, Požarevac, Kruševac, Čačak i druge veće gradove koji imaju neuporedivo više fabrika i jaču privredu.

Šta je „kumovalo” tome da se opština u kojoj je 2020. posle 40 godina otvorena jedna nova fabrika, nađe u rangu sa Majdanpekom i Pančevom, odmah iza beogradskih opština, Novog Sada, Lučana, Bora, niške opštine Medijana, Kostolca, Vršca i Pančeva?

U Republičkom zavodu za statistiku (RZS) za RT Balkan kažu da nije neuobičajena pojava da prosečne mesečne zarade obračunate za decembar budu veće od zarada koje se odnose na ostale mesece.

To se dešava, jer pojedini poslodavci krajem godine zaposlenima isplaćuju bonuse, nagrade, premije ili regres, tako da u RZS kažu da mogu da pretpostave da je to jedan od faktora koji je velikim delom uticao na rast zarada za decembar.

I tu se krije i razlog vrtoglavog skoka prosečne plate u Kuršumliji.

U RZS ukazuju da, posmatrajući podatke u proteklih šest godina može zaključiti da zarade u decembru svake godine u ovoj opštini značajno rastu u odnosu na ostale mesece, ali i da se u januaru smanjuju u odnosu na decembar.

„Podaci o zaradama u opštini Kuršumlija odnose se na zarade zaposlenih kojima je mesto prebivališta u Kuršumliji – oni mogu biti angažovani i u poslovnim subjektima koji delatnost obavljaju izvan njihovog mesta prebivališta, odnosno mesto prebivališta nije nužno i mesto rada”, navode u RZS.

Ukupnom rastu zarada u Kuršumliji doprineo je rast zarada zaposlenih koji rade i u javnom i van javnog sektora, s tim što su zarade van javnog sektora nešto više uticale na rast ukupne prosečne zarade.

Bonusi glavni „krivac” za rast plata

Načelnik opštinske uprave Kuršumlije Miljan Radosavljević za RT Balkan otkriva da je glavni „krivac” za vrtoglavi rast prosečne plate bonusi koje je isplatilo preduzeće A.D. „Planinka”.

„To je iznos koji je isplatila A. D. „Planinka” svojim radnicima, bonuse ili 13. platu. To se vidi i kroz veći prihod koji je i lokalna samouprava dobila od poreza na zarade. Ta firma je upravljač banje Prolom, kao i Kuršumlijske i Lukovske banje i Đavolje varoši i nosilac turizma na celoj teritoriji opštine. Oni su se iz društvenog preduzeća transfromisali u privatno, a bukvalno su svi radnici i vlasnici firme, tako i onaj konobar koji vas poslužuje on radi za sebe”, objašnjava Miljan Radosavljević za Politiku.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Predrag
16.03.2024. 15:44

Kosovari primaju pare od države…. Ostali moramo da radimo za bednu prosecnu južnu platu