Paulovnija, brzorastuće drvo koje donosi dobru zarada

U Srbiji je sve popularnije uzgajanje brzorastućeg drveta paulovnija koje važi za biljku koja donosi brzu zaradu od čak 50.000 evra po hektaru i to za četiri godine od sadnje.

Nedavno su se u pojavile i prve plantaže ovog drveta, gde su se proizvođači ozbiljno posvetili uzgajanju, kažu upućeni.

Uzgajivača paulovnije najviše ima u Šumadiji, naročito okolini Kragujevca. U svetu je velika potražnja za njim. Početna ulaganja su mala, a može se zaraditi do 25 puta za nekih sedam godina kada drvo može dostigne obim da se prodaje kao oblovina.

Paulovnija može da se sadi na njivama najviše do 1.200 metara nadmorske visine, tokom cele godine. Može da se seče najmanje deset puta i da opet naraste stablo. Za samo deceniju dostigne visinu od 18 metara.

Drvo se otkupljuje za najrazličitije namene, od ogreva do proizvodnje drvenih predmeta.Prodaje se i za tehničku građu za nameštaj, brodove i jahte, muzičke instrumente i druge predmete. Lišće se koristi kao stočna hrana, a od biljne mase se pravi pellet.

Glavna prednost ovog drveta u odnosu na hrast, jeste brzina kojom raste, čak šest puta brže.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare