U NARODNOM MUZEJU ODRŽAVA SE NAUČNI SKUP NA TEMU OČUVANJA LULTURNOG NASLEĐA

Planira se zaštita urbane celine Vučja, a fabrička vila Teokarovića da bude Kulturni centar

U Narodnom muzeju danas je počeo dvodnevni stručni skup na temu očuvanja kulturnog nasleđa Leskovca i Jablaničkog okruga, s akcentom na vučjanski kraj, a skupu prisustvuju stručnjaci iz Srbije i Republike Srpske.

Direktor muzeja Nebojša Dimitrijević kaže da je ta ustanova prepoznala proces zaštite kulturnih dobara na teritoriji grada Leskovca.

„Mi smo na sastancima radili prebrojavanje kulturnih dobara grada Leskovca i sada se radi studija zaštite spomeničkog nasleđa, koja će obuhvatiti sve ratne memorijale i spomenike na teritoriji grada Leskovca. Takođe, radi se projekat Zaštite urbane celine varošice Vučje, one celine koju čine fabrike Teokarevića, porodične kuće, kuće za radnike i kao rezultat svega toga je ovaj skup gde možemo ugostiti kolege iz cele zemlje, ali i iz Republike Srpske“, objašnjava Dimitrijević.

Podvlači da je grad Leskovac prepoznao sve to, platio izradu studija, ali i pomogao održavanje skupa.

„Na toj listi se nalaze stare kuće koje su imale ulogu u Drugom svetskom ratu u Narodnoj oslobodilačkoj borbi i one govore o starom Leskovcu, a Leskovac ima suficit kulturno-istorijskog blaga. Ali imamo deficit u nekim kadrovima, finansijama i mnogo toga treba zaštititi, treba napraviti pravi izbor prema finansijama, šta i kako zaštititi“, dodaje.

U Vučju su danas održana predavanje i jedan od predloga je bio da se od upravne zgrade porodice Teokarević napravi kulturni centar.

„Ali ne kulturni centar u smislu klasičnog kulturnog centra, već jedan kreativan kulturni centar gde bi umetnici sami vodili program, gde bi došlo do susreta kreativnih ideja, centar koji bi bio platforma za sprovođenje tih ideja, mladih starijih ljudi, ugroženih socijalnih grupa, kako vide ljudi koji nisu ograničeni muzejskom delatnošću i to bi bilo interesantno“, naglašava naš sagovornik.

Arhitekta konzervator Ivana Cvetković iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Niša rekla je da je taj zavod u proteklom periodu dosta radio na teritoriji grada Leskovca, odnosno na području svih 144 sela.

„Pokrenuli smo projekat Uvid u stanje, ažuriranje podataka za nepokretna kulturna dobra na južnom delu teritorije grada Leskovca i pripremu dokumentacije potrebne za proglašenje kulturne celine u Vučju. Sa tim istraživačkim radovima smo počeli u maju ove godine i kao završetak čitavog projekta organizovali smo stručni skup gde bismo sa kolegama porazgovarali na koji način možemo da se bavimo kulturnim nasleđem i kako da unapredimo kulturno stanje na ovom prostoru“, istakla je.

Podseća da su na skupu iz arihitekste, urbaniste i stručnjaci iz drugih oblasti iz Banjaluke, Pančeva, Valjeva, Kraljeva iz Beograda, a tu su nadležni i iz Urbanizma u Leskovcu.

„Na listi mi u Leskovcu imamo 44 kulturna dobra što u samom gradskom jezgru, što u selima u okolini. U celom Jablaničkom okrugu imamo 62 kulturna dobra, to je nešto što je zakonom zaštićeno i za šta su urađeni predlozi za proglašenje. Zaštita nema kraja, ona traje i razvija se u različitim pravcima, a koliko mi budemo svesni kulturnog nasleđa, pokušavati da ga inkorporiramo u naše živote, sačuvamo, prezentujemo, toliko ćemo biti svesni njegove vrednosti na sveobuhvatniji način“, ističe.

Ivana Cvetković kaže da ne postoji krajnji cilj.

„Krajni cilj ne postoji, a jedna od stepenica koju želimo da pređemo je da počenemo sa unapređenjem stanja kulturnog nasleđa, koje je izuzetno na ovom prostoru“, zaključuje sagovornica Jugmedia.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Urbano ili ruralno?
24.11.2022. 20:32

„Planira se zaštita urbane celine Vučja“Da nije ovaj dečko nešto pomešao?
Grad je krenuo sa zaštitom kanjona reke Vučjanke koji je među najlepšim na svetu i ceo Vučjanski kraj treba ići u tom pravcu dakle ruralnom a ne urbanom. Ostavite se fabrika i industrujalizacije. Sačuvajmo prirodu, napravimo oaze zdravlja i oaze za odmor. Ionako ste trg pretvorilim u beton sad hoćete i Vučje da pretvorite u urbani centar. Time narušavate ono što vam je bog stvorio i dao. Totalno neplanski i nedugoročno. Sve što dotakne ova vlast jednostavno uništi.

Sanja Ilic
25.11.2022. 07:24

Šmercuje. Vučje urbani centar? Tamo nema ljudi. Nema posla. Rade 2 prodavnice. Hleba nema gde da kupimo. Prodaje maglu.

Šteta baš
24.11.2022. 22:01

A ovaj je obećavao. Izgleda kad sednu u fotelju svi se promene.

Petar
25.11.2022. 10:19

Napokon da neko obrati pažnju i da akcenat Vučju! Hvala Bogu!
Vučje je prelepa varošica na jugu Srbije. Najlepši kanjon Srbije je kanjon reke Vučjanke, na planini Kukavici! Jednostavno cela ta planina je jedna velika Čarolija! Nažalost nekad najrazvijeniji industrijski centar, sada je tužna varošica…uz Božju pomoć nadam se da će ponovo oživeti! Jer zaista ima šta da pruži posetiocu! I kad je pitanju i zimski i letnji turizam!… imam prijatelje tamo, rado uvek odem…i uvek iznova razočaram što je Srbija zaboravila taj kraj i te ljude!