Podbacio rod malina i višanja, kvalitet odličan, a cene i dalje niske

Berba maline i višnje je počela, proizvođači su zadovoljni kvalitetom ali ne i otkupnim cenama koje se u leskovačkom kraju kreću oko 100 do 130 dinara za maline, a 30 do 50 dinara za kilogram višnje.

Isto kao i prošle godine, zajednički stav svih u lancu od proizvodnje do prodaje je da cenu diktira tržište, a od sledeće nedelje iz resornog ministarstva najavljuju inspekcijske kontrole na terenu, mada nije jasno kakvu će korist od toga imati sami voćari.

A tržište je za proizvođače prava enigma.

„Otkupljivači su se za niske cene prošle godijne prvadali velikim rodom i navodno lošim kvalitetom. Sada je rod podbacio zbog lošeg vremena, kvalitet je više nego odličan, a cena ponovo niska. Meni ovde ništa nije jasno sem da ću i ove godine raditi samo za berače s obzirom da je njihova dnevnica visoka, a i teško se nalaze“, priča Ivan Mitrović, koji na periferiji Leskovca ima 50 ari pod malinama i isto toliko pod višnjama.

I Dalibor Cvetanović, savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo i direktor PSSS u Leskovcu ocenjuje da je kvalitet polodova na zadovoljavajućem nivou, dok sa prinosom poljoprivredni proizvođači ove godine uglavnom nisu zadovoljni

Na smanjenje  prinosa prema mišljenju stručnjaka PSSS Leskovac uticala je prošlogodišnja niska odkupna cena.

„Po okončanju berbe prošle godine višnjari su ispustili bitne agrotehničke mere koje je trebalo sprovesti , tako je došlo do umanjenja roda ove godine, mada je kavlitet odličan“, kazao je Cvetanović.

Najzastupljenije sorte malina na našen području „Wilamet“ i „Miker“ kao i remontantne sorte „Polka i polana“ koje su na manjim površinama.

Pod malinom na teritoriji Jablaničkog okruga je oko 400 hektara, od toga na području grada Leskovca oko 200 hektara

Doduše, berbe nisu još nisu u punom jeku, pa će vreme pokazati kako će nadalje varirati cene, što dodatno uvećava strepnje voćara.

„Iako smo pre nešto više od sedam dana imali vremensku nepogodu i grad, kvalitet višnje je zaista dobar, sem u područjima gde je grad bio jači i ostavio oštećenja na plodovima“, ističe Nenad Stefanović, savetodavac za voćarstvo i vinogradarstvo PSSS Leskovac i  dodaje da se na teritoriji Jablaničkog okruga pod višnjom nalazi oko 1600 hektara.

Pitali smo proizvođače sa ovog područja da li su zadovoljni cenom i kvalitetom ovogodišnjeg roda maline , odnosno višnje.

“Cena varira tako je pre nekoliko dana bila 110 , a jutros 130 dinara za kilogram maline“, kaže za Jugmediu Aleksanadar Anđelković iz Leskovca , koji pod ovim voćem ima 50 ari u ataru sela Donje Stopanje.

Kaže da je zadovoljan kvalitetom, ali da je rod ipak podbacio i očekuje prinos od oko 5 tona, iako bi, da nisu padale kiše, bio od 8 do 10 tona.

Prinos višnje će u odnosu na prošlu godinu biti za 20-30 odsto manji, tvrde stručnjaci

„Ovogodišnji rod višnje je i bolji nego prošle godine i ja očekujem ukupno 6 do 7 tona. Uložio sam dosta rada i novca, a otkupna cena je već dve tri godine ista 50 dinara za prvu i 35 za drugu klasu. Kontaktirao sam hladnjaču u Bojniku, sa kojom sarađujem već duže vreme i za sada su te cene. Mislim da je realno i sasvim dovoljno da otkupna cena bude 60 dinara po kilogramu višnje“, rekao je za Jugmediu Miloš Stanković, proizvođač iz sela Lipovice u okolini Leskovca.

U hladnjačama na ovom prodručju već je počeo otkup maline i višnje, a otkupljivači tvrde da cene diktira tržište.

“Naša otkupna cena za malinu je 130 dinara“ , kazao nam je vlasnik hladnjače „MR FROZEN“, Miloš Miljković.

On planira da ove sezone otkupi od 60 do 80 tona ovog voća. Kaže da je za sada malina kvalitetna, a da su kupci uglavnom iz Srbije.

U hladnjači „SONDER DUX“ DOO u Turekovcu dobili smo informacije o otkupnoj ceni višnje, tako je ponuda za prvu klasu 52 dinara i za drugu 32 dinara po kilogramu.

Inspekcije će od naredne sedmice na terenu kontrolisati kako ide otkup, prodaja, uvoz i izvoz maline, dogovoreno je juče na sastanku proizvođača ovog voća sa ministrom poljoprivrede Branislavom Nedimovićem.

O otkupnoj ceni ovog voća, što je svake godine pred berbu jedan od glavnih problema na relaciji proizvođači – otkupljivači, nije se razgovaralo na sastanku, jer će ona biti formirana, kako je rečeno, na tržištu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

8 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Beli Listic
21.06.2019. 21:58

Jel znate ko je glavni izvoznik smrznutog voca u Srbiji i ko otkupljuje od hladnjacara?! Saznajte ime vlasnika tj. skrivenog vlasnika i bice vam sve jasno. Ako glasali ste, glasajte i dalje.

Dažbog
22.06.2019. 08:57
Odgovor za  Beli Listic

Mi smo barem glasali ovako ili onako. A ti? Kako si ti glasao? Posle svega baš ti, sa takvim nadimkom, imaš obraza da nam soliš pamet.

Visnjic
22.06.2019. 00:14

Drzava i dalje nije u stanju da pomogne selu i zato nece biti sela, a time i Srbije i Srba jer godinama nas raznorazni tajkuni oligarsi i ucenjivaci finansijski unistavaju i treba da prestanemo da proizvodimo to sto nam iz godine u godinu sve vise nanaosi stetu.

Srbobran
22.06.2019. 00:16

Zar se ovako pomaze selo, hvala nemojte vise da nam pomazete, kad ne bude bilo vise Srba na ovim prostorima bice verovatno bolje za neke koji se svojski zalazu za tako nesto.

Cena višnje
22.06.2019. 08:10

Dok je hepeninga, kako se to moderno kaže na ulicama a i spomen parku u Leskovcu,velike radosti vlastodržaca zbog umišljenog zlatnog doba, mada je njima itekako dobro,cena višnje je za plakanje. Informacije kažu da je u ovom trenutku nema u hladnjačama, u Srbiji u Poljskoj je rod puno podbacio zbog mraza, tako da imaju dobru tržišnu cenu ali samo nema za srpske višnjare.Gde je država, lokalna samouprava, ali da samo porez se mora platiti. . Berač košta oko 20 dinara,plus neko osiguranje po novom zakonu a sama cena otkupa višnje 30-50 dinara nema ekonomsku računicu za višnjare ,a kad se uračuna novac koji je uložen od strane višnjare za hemiju, mehanički obradu ,rad ostaje zarada za plakanje. .Zlatno doba uništava ovu proizvodnju iz godine u godinu, odnosno višnjare prave budalama, šta drugo reći.. Možda treba i višnjari da idu na hepening. Samo neko drugi i za to uzima goleme pare. Živeli.

marko
22.06.2019. 14:32

Ma toje previsoka cena treba da spustite cenu da umanjite penzije i to onima sa minimalnim primanjama treba da crknu kad se prodaju za litar zejtin kilo secer i 2000 dinara mislim na potvrde i ne razmisljaju svojom glavom Vazno da je njima dobro a seljak sto crnci od jutra do sutra ko ga sisa kad je glup

Došlo do koske
22.06.2019. 19:53

Najgore je sto svi samo vidimo probleme a niko ne nudi nikakvo resenje.
Krajnje je vreme da drzava umesto sto stimuliše Koreance Nemce i ostale strane investitore treba da subvencionira cenu višnje i maline i kupine proizvođaču bar sa 5% cene takodje da stimuliše nabavku berača i tresača za višnju. Kao i da se uključi struka da se biraju i sade sorte koje se mogu mašinski beati. Berba mora da se mehanizuje. 90% berbe u Poljskoj je mašinska, kombajnom i malina i visnja. Takođe sto pre se mora u našem kraju rešiti sratus Porečja. Ne može da ga okupira firma Jugprom i da ne da nikom drugom da tamo radi. Ljudi pa to je sramota, idiotizam i samoživost jednog čoveka… Roba ce na kraju da propadne i ostane na drvetu jer je neko okupirao hladnjaču i čeka da narod nema gde da je odveze i da obda još sroza cenu i višnje i malibe i da itvori vrata hladnhače
Još uvek smo u ovom kraju u boljoj situaciji od Prokuplja, Merošine. Tamo nema više preradnih kapaciteta, ne postoje. Ne isplati se posao nikome ni proizvodjacu ni hladnhacaru, nikome… skupo gorivo, skupa struja, skupa hemija, subvencija nema… Ako jos par godina bude ovako žalićemo sto nismo i mi krenuli kad je prolazio talas azilanata ka zapadu…

ja
23.06.2019. 18:32

Poljoprivrednici se žale i Vlada im kako tako izađe u susret a kome da se žale radnici koji rade ta minimalne plate i još neprijavljeni.Šta je sa proizvođačima mleka , mesa i da ne nabrajam više . A istina je da su se malinari toliko osilili da bi svi za par godina da se obezbede za ceo život.