Popis počinje 1. oktobra – ko će imati pristup podacima koje građani daju popisivačima

Sledeće nedelje, 1. oktobra, počinje popis stanovništva, domaćinstava i stanova i trajaće do kraja meseca. Za taj posao angažovano je 15.000 popisivača, a nadležni poručuju da će se podaci koristiti samo za statističke svrhe i da građani nemaju razloga za bojazan od zloupotrebe podataka.

U predstojećem popisu, popisivači će prvi put koristiti elektronske obrasce. Jedan je za stanovništvo, drugi za domaćinstvo i stan. Popisivači će podatke unositi u laptop, a podatke kao i do sada prikupljati od vrata do vrata, piše RTS.

U slučaju da vas popisivač ne nađe u kući, on ostavlja obaveštenje u sanduče ili mesto prijavljeno za dostavljanje pošte. Ostavlja podatke i brojeve kol-centra, odnosno info centra sa kojim vi ostvarjute kontakt, zatim se povezujete sa popisivačem. Zakonska obaveza je da odgovori tačno popisivaču na pitanja, ima Ustavom zagarantovano pravo, ako ne želi da ne mora da se izjasni o tri pitanja, to su pitanja o nacionalnoj pripadnosti, veroispovesti i o maternjem jeziku“, rekao je Petar Korović, pomoćnik direktora Republikog zavoda za statistiku.

Priprema za popis započete pre dva meseca privode se kraju. U Jagodini je spremno oko 200 popisivača i instruktora.

„Obuka je prvo krenula sa instruktorima posle javnog poziva. Instruktori su obučeni, pripremljeni za rad i tako obučeni instruktori najbolji od njih su krenuli u pripremu popisivača. Nadam se da će naši popisivači i instruktori svakako pokazati maksimalnu fleksibilnost, jedan korektan odnos prema građanima, i na taj način doći do onih podataka koji su vrlo važni za zemlju, a posebno važno za naš grad“, rekao je Marinko Kiklić iz popisne komisije u Jagodini.

Zakonom o popisu stanovništva zagarantovana je tajnost podataka

Milan Marinović, poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti kaže da je tim zakonom jasno definisano da se podaci isključivo uzimaju u statističke svrhe, da se ne mogu koristiti u druge svrhe, da se nameću neke obaveze bilo kom građaninu ili oduzimaju neka prava, kao i da se neće prenositi od strane rukovaoca, a to je RZS.

„To znači da u ovoj fazi, u ovom trenutku, građani treba da budu spokojni. Naravno, bilo ko od građana ko sumnja da se njegovi podaci koji se budu koristili u popisu nezakonito obrađuju, ima pravo da prvo traži informacije od onog ko podatke obrađuje, a to je RZS, a ima pravo da podnese predstavku povereniku i služba će reagovati. U slučaju potrebe izvršićemo inspekcijski nadzor“, rekao je Marinović.

Popis stanovništva trebalo je da bude održan prošle godine, ali je dva puta odlagan zbog pandemije. Kakva je demografska slika Srbije saznaćemo 30. novembra, kada će biti objavljeni preliminarni rezultati. Konačni se očekuju od aprila 2023. do maja 2024. godine.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

10 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
mile
25.09.2022. 11:35

Citam Zakon o popisu. Sve od podataka sto mogu da pokupe pokupice od nas. Pri tome, ako damo netacne podatke ili odbijemo da damo iste, odgovaramo prekrsajno od 20000 do 50000 dinara. Odgovornost popisivaca virtuelna, bla bla „nece biti podaci zloupotrebljeni i popisivac koji zloupotrebi bla bla truc“. Nigde nema stavka da popisivac mora da ima legitimaciju i da se legitimise na zahtev gradjana. Prijatan boravak u radikalskoj stradiji Srbadijoooooo.

Elektronski obrasci
25.09.2022. 12:08

„Popisivači će prvi put koristiti elektronske obrasce.“
Jesu li vam popisivači spremni za „elektronski popis?“
Lepo je što hoćete u EU ali ni država ni sistem nažalost nisu spremni za tako ozbiljnu stvar.
Izostalo je ono najvažnije – da se prvo isplanira a potom realizuje.
Sapleli su se već na prvoj stepenici i krenuli grlom u jagode.

Jovan
25.09.2022. 12:14

Jednostavno nemaju kapacitet. Kupljene diplome, doškolavanje i u međuvremenu završeni fakulteti ne daju potrebno znanje.

kod mene nece da udju to garantujem..100.000 dinara daju svakom popisivacu i sve sektaski primljeni
25.09.2022. 12:49

sikter

Jovan
25.09.2022. 13:13

Osim SNS, BIA, VOA, POLICIJA, MILICIJA, SPISKOVI ZA BESOMUČNO MALTRETIRANJE PRED IZBORE, SUDOVI, IZVRSITELJI, POREZNICI…
SPISAK JE BESKONAČAN. NISTA JA NJIMA NE VERUJEM. OVO JE BANDITSKA DESPOTIJA.

mile
25.09.2022. 13:39

Razmisljam da ukljucim kameru na telefonu i snimam doticnu personu dok bude obavljala tu proceduru. Sama ce da dodje u moju kucu, nisam je zvao tako da imam prava da je snimim bar da znam kod koga su otisli podaci moje porodice i koga sutra, eventualno, da hvatam za gusu.

Sofia
25.09.2022. 14:27

Popisivaci ne umeju daxrade posao za koji su angazovani. Doskolovani ili slabo skolovani ljudi. Ne verujem u njihovu “ popisivacku sposobnost „. Nisam sigurna u njihov rad. Izmedju ostalog moja porodica u oktobru nece biti tu. Sta onda ?

Za Sofiju
26.09.2022. 07:58

Baš me interesuje kako si utvrdila da su neškolovani i da ne umeju da rade i to čak 15000 ljudi. Eto ja iz tvog komentara zaključujem, da tebi još perda, viri iz d…ta. Moj savet – Pogledaj se malo u ogledalo, pošto si vidovita, možda izviri još nešto?

Kolaps
27.09.2022. 10:44

Malo sam se zainteresovao za popis 2022, naravno za tehničku stranu priče, pa sam kopao po OSINT-u, i našao svašta…
Nisam našao ko je snabdeo laptope za popisivače ni koliko su koštali. Javna nabavka je verovatno bila 2019. ili 2020. godine jer je popis trebao da bude 2021. Za probni popis se koristio „ACER 13“ šta god to bilo. Ako neko želi da kopa može na stat.gov.rs/sr-latn/o-nama…
da vidimo šta kaže @shodanhq za stat.gov.rs domen… zanimljivo da ovaj DNS unos za probni popis iz 2019. usmerava ka IP adresi koja nije iz opsega IP adresa @kancelarijaITE koje koristi republički zavod za statistiku i mnogi drugi državni sajtovi…
a na toj adresi je… vpn server za IPSOS??? Privatna firma na IP adresi privatnog internet provajdera, kakve oni veze imaju sa državnim popisom i konkretno sa probnim popisom iz 2019. godine?
Softver koji se koristi za popis i analizu je napravljen in-house za potrebe republičkog zavoda za statistiku. zove se IST, ima sajt na istportal.net koji je iz 2019. i nema ispravan HTTPS pristup…
Ovo dalje što sledi sam našao ili na IST sajtu ili po slajdovima nekih prezentacija na koje sam naleteo preko gugla… PAŽNJA!!! moguće je da su neke od ovih informacija pa i moji zaključci zastareli jer sajt izgleda nije ažuriran još od 2019. godine.

Kolaps
27.09.2022. 10:48
Odgovor za  Kolaps

…IST Softver za popis koristi Microsoft .net i MS SQL server kao osnov.
Kog interesuje opširnije na tviter nalogu @milos_rs_