Posle 77 godina obelodanjena istina o ratnom predsedniku opštine Vlasotince

U Narodnoj biblioteci „Desanka Maksimović“ u Vlasotincu promovisana je knjiga „To je onaj život“ Mirjane Njanje Tomičić, u kojoj je autorka opisala sudbinu svoga dede Svetozara Buđića Stojanović, predsednika opštine Vlasotince u Drugom svetskom ratu.

Promociju je otvorio direktor Srba Takić koji je ujedno tehnički urednik i pisac predgovora. On je rekao da je posebna čast kada biblioteka objavi delo koje se bavi istorijom Vlasotinca.

Potom је profesor doktor Mirjana Tomičić, radni vek provela na Građevinskom fakultetu u Beogradu, održala prezentaciju knjige, koja je u stvari porodična hronika njene porodice.

 

U prvom delu autorka ispisuje autobiografiju, zatim prelazi na istoriju Vlasotinca i svoje šire porodice.

Autorkini deda i baba po majci potiču iz starih vlasotinačkih porodica Buđić i Manić.

Glavni junak je deda Svetozar Buđić, promenio prezime u Stojanović, koji је bio srpski major odlikovan u balkanskim i Prvom svetskom ratu. U međuratnom periodu Svetozar je službovao širom Kraljevine Jugoslavije, a kao penzioner se vraća u zavičaj, gde početkom Drugog svetskog rata, na nagovor uglednih Vlasotinčana, postaje predsednik opštine.

„Po sećanju starih Vlasotinčana, deda Svetozar im je ostao u sećanju po njegovom humanitarnom radu u periodu okupacije (prikupljanje pomoći za samohrane udovice, slanje paketa zarobljenicima u logore i slično). Kako je Vlasotince, kao mesto blizu granice, bilo izloženo stalnim upadima raznih vojski (nemačke, bugarske, partizanske, četničke i drugih), deda je morao da stalno održava ravnotežu, da ne bi izazvao odmazde jedinica koje su često bile bez kontrole svojih komandi.

Osobine deda Svetozara se ogledaju i kroz domaćinsko vođenje opštinskih finansija, jer su oslobodioci zatekli para u opštinskoj kasi (od seče šume) kao u retko kojoj drugoj opštini i čak ga pohvalili.

Dolaskom partizana pri oslobađanju Vlasotinca oktobra 1944. godine, Svetozar Stojanović biva uhapšen, sproveden u Leskovac i novembra izveden pred sud.

Po kazivanju njegovog branioca, pokojnog advokata Blagoja Manića, inače Svetozarevog zeta (ženinog brata), u sudnicu je na dan održavanja ovog montiranog sudskog procesa dovedena grupa potplaćenih građana, mladih skojevaca, prethodno dobro nahranjenih u to vreme gladovanja, koja je sve vreme suđenja izvikivala: „Smrt, smrt, smrt!…

“Videći takvu atmosferu, iako rodbinski vezan, advokat Manić je iz lične bezbednosti, plašeći se linča mase, napustio suđenje. Deda je osuđen na smrt streljanjem, a sva nepokretna i pokretna imovina mu je oduzeta“, objasnila je Mirjana Njanja Tomičić.

Svetozara kao nevinu žrtvu komunista prvi je javno pomenuo Sava Dimitrijević u knjizi „Kuća doktora Danila“.

Istoričar doktro Srđan Cvetković je, na osnovu dokumenta OZN-e, otkrio da je Svetozar Stojanović ubijen 9. januara 1945. u nekoj od oduzetih kuća u Leskovcu.

Posle 70 godina odlukom Višeg suda u Beogradu deda autorke knjige biva rehabilitovan 26. marta 2015. rešenjem sudije Jelene Stevanović. Unuka se nada da će njen deda dobiti stalnu postavku u nekoj vitrini Zavičajnog muzeja, jer je u toj zgradi Svetozar upravljao opštinom Vlasotince.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Ja sam budjavi ljiga
24.09.2022. 13:45

Svakim danom u svakom pogledu,a naročito u poznavanju naše „južnjačke“istorije,shvatam da „ništa“ ne znam.
Hvala,gospodji Mirjani,i vama iz redakcije što nam polako ali sigurno „otvarate oči“,što nas upoznajete sa ljudskim sudbinama i dogadjajima „sa našeg juga“koji su iz dobro znanih razloga bili „tabu tema“.
Veliki pozdrav gospodji Mirjani.
P.S.Kako mogu doći do knjigu „To je onaj život“