Posle velike januarske havarije Vlasotinčani često ostaju bez vode za piće

Oko 24.000 stanovnika opštine Vlasotince od kraja marta ove godine do avgusta 2021. godine bilo je bez vode za piće veoma često, bez tehniče po nekoliko dana, a čekanje do izbistravanja produžilo bi se na nedelju do 10 dana tokom meseca, a sve zbog iznenadnog velikog kvara koji se desio u januaru 2021.godine prilikom nevremena i nabujalih reka na jugu Srbije.

Od 15 do 17. janaura Vlasotince nije imalo dva dana vode jer je, verovalo se, reč o maloj havariji. Ali, to je bila samo varka, uvod u katastrofu jer su davno korodirane vodvodne cevi dodatno popucale krajem marta meseca pri naletu drugog, manjeg talasa reke Vlasine, posle čega Vlasotinčani 20 dana nisu imali ni kap vode.

Ispostavilo se, naime, da je u potpunosti havarisina vodvodna cev položena na dnu korita reke Vlasine, u vodozahvatu, kao i sistem pumpanja vode, a u aprilu se naknadno otrkrilo da je propao i sistem koji od zahvata vodi do fabrike vode, dva kilometra dalje.  Zaposleni u JP „Vodovodu“ bili su u u stanju stalnog dežurstva i svakodnevnih popravki, no dok oni se na jednoj strani popravlja, na drugoj su se javljale nove havarije, kao Skadar na Bojani.

Problem je i Fabrika vode jer i kada se popravi kvar i voda poteče, ona danima nije u stanju da preradi dovoljnu količnu vode jer je njena tehnologija bila zastarela i kada je podignuta pre 30 godina.

Meštani su bili očajni, a lokalno rukovodstvo zbunjeno, šta više, utisak je, nedoraslo za tu situaciji, budući da ceo sistem trebao menjati. Procena je da je za taj posao potrebna milijarda dinara i vremenski period od tri godine za izradu projektne dokumentacije i dozvole. Postoje obećanja Vlade Srbije o pomoći, ali se od lokalnog rukovodstva zahteva veći teret. Tolikog novca nema u budžetu, a opština ne može da koristi bankarske kredite jer vodni objekat nije legalizovan.

S druge strane, deo rukovodstva zalaže se za odustajanje od Vlasine kao izvorišta jer u vanrednim vremenskim uslovima Vlasina može pokidati i cevi od čelika, kao što se desilo prilikom velike poplave Vlasotinca 1988. godine.

Razlog da se na Vlasinu zaboravi vidi se i u činjenici da je ona veoma zagađena, pa se, dodatno, pri svakom njenom zamućenju ponovo zaustavi rad fabrike, za čiju obnovu je neophodno još milijardu dinara.

Aktuelni predsednik opštine je početkom maja ove godine predložio jednostavnije, jeftinije i trajno rešenje, a to je prključenje na vodosistem Barje, akumulaciono jezero iznad Leskovca sa modernom fabrikom za preradu vode, a iz tog sistema se snadbeva oko 140.000 Leskovčana. Potrebno je samo položiti cevi u zemlju od periferije Leskovca do periferije Vlasotinca u dužini od 17 kilometara. Računica je da ta investicija ne bi koštala više od 200 miliona dinara.

Međutim, taj predlog ima otpor većeg dela Vlasotinčana, koji mesecima nemaju vodu, iz „lokal-patriotskih razloga“, budući da bi se u tom slučaju Leskovcu plaćala „renta“. Protiv istog predloga su i lokalne ekološke organizacije, koje traže da se ukloni 14 mini hidroelktrana, dve na Vlasini i 12 na njenim pritokama. Time bi se, smatraju rešio problem.

Međutim, presudio je upravo lokal patriotizam, pa se do avgusta 2021., uz pomoć „Srbijavode“, sanirao u potpunosti kvar, ali bitka za izmenu kompletnog sistema tek predstoji.

U međuvremnu građani Vlasorinca i okolnih sela često ostaju bez vode, pri svakoj jačoj kiši, kada se Vlasina zamuti.

 

Ovaj projekat je sufinansiran iz budžeta Republike Srbije – Ministarstva kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare