Procureli novi detalji evropskog predloga za Kosovo s pretnjama Srbiji NIŠTA ŠTO NISMO ZNALI ILI SLUTILI

Istraživačko izdavački centar – Demostata izneo je neke od detalja pregovora predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa evropskom petorkom, uz objašnjenje da su „procureli novi detalji“, ali u tim detaljima nema ništa spektakulrano što sam Vučić nije ispričao ili što se nije dalo naslutiti prilikom njegovog obraćanja javnosti.

Izvori Demostata potvrđuju Vučićevu navode da Srbija ne bi bila pod formalnim sankcijama Evropske unije ukoliko ne prihvati sporazum, ali da će se suočiti sa posledicama. A posledice su, navode diplomatski izvori – prekid evrointegracija, zaustavljanje i povlačenje stranih investicija, povratak viznog režima, stopiranje donacija i pristupa fondovima…

Sagovornici navode i da bi odbijanje evropskog plana dovelo u pitanje aranžman Srbije sa Međunarodnim monetarnim fondom, što bi moglo da ugrozi i fiskalnu stabilnost Srbije. Podsetimo, MMF je krajem prošle godine odobrio Srbiji stendbaj aranžman od 2,4 milijarde evra.

Neće biti pređene Vučićeve crvene linije?

Izvori Demostata navode da plan koji se pojavio u medijima nije autentičan niti konačna verzija sporazuma koji će se naći na pregovaračkom stolu.

U sporazum će se, između ostalog, pretočiti i tačka 14 iz Briselskog sporazuma, u kojoj se navodi da nijedna strana neće blokirati ili podsticati druge da blokiraju napredak druge strane na njenom putu ka EU.

Takođe, naši izvori navode da se u sporazumu neće pominjati priznanje Kosova ili članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, tako da crvene linije o kojima je Vučić govorio neće biti pređene.

Vučićeve crvene linije u pregovorima su priznanje Kosova, članstvo u UN i obavezno formiranje Zajednice srpskih opština.

Sada je lopta u dvorištu Prištine, koja treba da formira Zajednicu srpskih opština, dogovorenu Briselskim sporazumom 2013. godine. I dok premijer Kosova Albin Kurti i dalje ističe da je protiv, SAD upozoravaju da će, ukoliko aktuelna Vlada Kosova ne formira ZSO, tražiti „alternativne partnere“.

 „Velika petorka” prenela je predsedniku Srbije na sastanku u Beogradu da bi Srbija, ukoliko prihvati evropski plan za rešavanje kosovskog pitanja, mogla da uđe u Evropsku uniju 2030. godine.

U međuvremenu bi se Srbija korak po korak uključivala u strukture Evropske unije, poput zajedničkog evropskog tržišta, koje omogućava slobodan protok robe, ljudi, kapitala i usluga.

Naime, Srbija bi postepeno dobijala ravnopravan status u EU kad su u pitanju četiri slobode, pre nego što postane ravnopravan član političke zajednice sa pravom glasa, navode diplomatski izvori Demostata.

Pored jasne evropske perspektive, a Srbija će, ukoliko pristane na predloženi plan, dobiti i ekonomsku pomoć, kroz donacije i povoljne kredite, kao i investicije u energetiku, koje će Srbiju osloboditi zavisnosti od Rusije i ruskog monopola u toj oblasti.

Evropski zvaničnici najavljuju i nove investicije u drugim oblastima privrede, uz proširenje poslovanja kompanija koje već posluju u Srbiji, poput Riviana i Stelantisa, a koje, kako navode izvori Demostata, imaju ozbiljne planove u Srbiji, ali čekaju poteze srpskog rukodovodstva.

Međutim, ako bi Beograd odbio plan Zapada za Kosovo i pokazao da nije konstruktivan u dijalogu sa Prištinom, došlo bi do obustavljanja i povlačenja evropskih i američkih investicija.

Naime, već postoje kompanije koje su do daljeg stopirale planove za investicije u Srbiju, najpre zbog neusklađivanja spoljne i bezbednosne politike, koje za sobom vuče povećan rizik poslovanja u našoj zemlji. Odbijanje pregovora o planu za rešavanje kosovskog pitanja za poslovnu zajednicu koja planira biznis ili već posluje u Srbiji bila bi dodatna crvena zastava.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Kuvana zaba
30.01.2023. 11:22

„Ako Kosovo nije nase , zasto od nas traze da im ga damo ? Ako je njihovo, zasto ga otimaju ? A ako vec mogu da ga otmu , ne znam sto se toliko ustrucavaju “ – Matija Beckovic

Filip
30.01.2023. 19:30

Ili sam ja mnogo glup pa ne razumem, ili pokušavaju da me naprave glupog (sve nas).
Kaže, tačka 14: „nijedna strana neće blokirati ili podsticati druge da blokiraju napredak druge strane na njenom putu ka EU“, a onda kaže:“u sporazumu neće pominjati priznanje *Kosova ili članstvo *Kosova u Ujedinjenim nacijama, tako da crvene linije o kojima je Vučić govorio neće biti pređene“.
Pa šta je tačka 14 ako nije priznanje?! Kako će oni da uđu u EU kao samostalna država bez priznanja?! Ako mi prihvatimo da nećemo da im blokiramo napredak ka EU, kako se to zove ako se ne zove priznanje?!
Nemojte više da nas pravite na budale!