Sve informacije o značajnim objektima o gradu dostupne preko pametnih telefona

Foto: Fejsbuk Dragana Sotirovski

Na značajnim arhitektonskim objektima u Nišu, počelo je postavljanje informativnih tabli sa kodovima, preko kojih će svako moći da sazna više detalja o biserima grada na Jugu Srbije. Savremene table na srpskom i engleskom jeziku se postavljaju na predlog glavnog gradskog urbaniste Tanje Obradović, koja je inspiraciju našla u „Arhitektonskom vodiču Niša“.

Mobilnim telefonima ili tablet računarima, aktivacijom QR koda gostima Niša, ali i lokalnom stanovništvu omogućeno je da na brz i moderan način, kakav se već primenjuje u svetskim metropolama, dobiju informacije o objektu na kojem je tabla postavljena. Ideja je da se postavi ukupno 100 tabli, koliko je u „Arhitektonskom vodiču“ i obuhvaćeno objekata koji su nastali u perodu od oslobođenja od Turaka 1878. godie do danas, pišu Niške Vesti.

„Ideja jeste krenula kao inspiracija iz knjige koju je uradilo Društvo arhitekata i koje je u njoj sistematizovalo 100 objekata u Nišu. Kada skenirate kod moći ćete da pročitate tekst koji se i nalazi u toj knjizi. U pomenutoj publikaciji nisu predstavljene samo zgrade koje su pod zaštitom države, već i svi oni objekti koji imaju vrednost u arhitektonskom smislu.“, objašnjava Tanja Obradović.

QR kod može da koristi svako ko ima mobilni telefon sa instaliranom aplikacijom koja skenira i čita QR kod. Potrebno je samo da pokrenete aplikaciju, skenirate kod i veoma brzo će vam se prikazati sadržaj koji je bio kodiran.

„Mi smo informativne table napravili još pre godinu dana, ali smo do sada postavili samo 19. Samo postavljanje je sporo jer nam još uvek nisu stigle saglasnosti od svih vlasnika objekata. Za sada smo dobili saglasnost za 41 tablu, čekamo ostale i nadamo se da će i one stići. Nećemo odustati, već ćemo im ponovo poslati dopise, jer možda se prethodni zagubio, ili nije stigao na pravu adresu“, rekla je Obradović Niškim Vestima.

Ona se nada da će nakon postavljanja tabli neko od programera imati inspiraciju da uradi i aplikaciju, odnosno virtuelnu turu, koja bi bila i određeni vid turističke mape po uzoru na sve svetske metropole.

„Tako će turista kada dođe u naš grad moći da instalira aplikaciju i dok šeta gradom ona će ga voditi do tih objekata koje će da pogleda, ali o njima i da pročita“, objašnjava gradski urbanista.

Kada je razvoj struke u pitanju, Tanja Obradović predlaže da Društvo arhitekata na godišnjem nivou predlaže kojim bi se objektima dodeljivala nova tabla.

„Table bi tako dobili objekti koji su arhitektonski značajni i vredni. Na ovaj način bi Grad dao podršku struci, odnosno da ih animira da pri izradi projektnih rešenja vode računa o tome da objekti budu i lepi i značajni.“, zaključila je Obradović.

Neki od objekata na kojima je planirano postavljanje informativnih tabli su: Kuća Mite Jančića, kuća Videna Živkovića, zgrada Narodne biblioteke, stacionar Terme, vila Čavdarević, nova vila Ristić, džamija u Tvrđavi, Letnja pozornica, Hamam, Istorijski arhiv, palata „Nisim“, kuća pukovnika Hadžića…

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare