Sve više poslova – sve manje kandidata (suficitarna zanimanja)

Ilustracija

Da se privreda oporavila u velikoj meri nakon izbijanja pandemije i doživela porast u 2021. godini pokazuju i podaci portala za zapošljavanje Pposlovi.infostud gde je u prošloj godini zabeležen rast u broju oglasa za posao za čak 61% u odnosu na 2020.godinu.

Samo u godini za nama svi oni koji su u potrazi za prvim ili novim zaposlenjem su imali priliku da konkurišu na 67.284 oglasa za poslove koji su raspisali poslodavaci.

Deficit kadrova je i dalje visoko prisutan u Srbiji, a nedostaju stručni kadrovi najviše sa srednjom stručnom spremom, najviše prodavci, vozači, konobari, IT stručnjaci i tako dalje.

Prodavci i dalje najtraženiji

Poslodavci su u prethodnoj godini najviše raspisivali slobodne pozicije u oblastima Trgovina/Prodaja, IT, mašinstvo, administracija i trasnport, ali kada govorimo o konkretnim pozicijama kojih je u 2021. godini bilo najviše to su Prodavac, Vozač, Magacioner, Komercijalista i Telefonski operater.

Želje kandidata se ne razlikuju u mnogome od same ponude, tako su najviše posao tražili u oblastima Trgovina/Prodaja, Administracija, Transport, Logistika, Pozivni centri, ali i IT. Najviše zainteresovanih je upravo bilo na pozicijama poput Prodavac, Administrativni radnik, Vozač, Magacioner i Poslovni sektretar.

Deficit kadrova sveprisutniji

Iz godine u godinu sve se više govori o sve većem deficitu kadrova na tržištu rada u našoj zemlji. Pored nezaobilaznog sektora IT-ja, manjak radnika na tržištu osećaju i svi oni koji su u potrazi za kandidatima sa srednjom stručnom spremom i to naročito zanatskim zanimanjima. Ugostitelja je sve manje, pa se tako najviše tragalo za profilima poput kuvara, konobara, ali i pomoćnih radnika u kuhinji, dok sa druge strane nedostaju frizeri, automehaničari, stolari i higijeničari/ke. Pored ovih pozicija, iako je ponuda i potražnja za magacionerima i vozačima zaista bila na visokom nivou, broj konkurisanja je i dalje bio nedovoljan u protekloj godini te i ove dve pozicije spadaju pod deficitarne, što znači da broj prijava nije dovoljan da bi zadovoljio postojeću tražnju za tim kadrovima.

Borba za svakogkandidata

Iako je ponuda i potražnja u porastu, već godinama unazad se uočava pad u broju prosečnog konkurisanja na oglase. U 2021.godini prosečno se konkurisalo 57 puta, što je značajan pad u odnosu na sve prethodne godine. Takođe, značajan pad uočava se od početka do kraja 2021.godine gde se u januaru prosečno konkurisalo 100 puta, a do decembra se duplo smanjio i iznosio svega 49. Statistike nam jasno govore da je kandidata na tržištu sve manje i da poslodavci moraju sve više i jače da se bore za iste kako boljim uslovima rada tako i jačanjem svog brenda u smislu poželjenosti i atraktivnosti na tržištu rada.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

6 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Srdjan
19.01.2022. 12:01

Nije deficit, nego poslodavci ne plaćaju dovoljno! Pogledajte kolike plate nude za operatere i prodavce! 30.000 do 40. 000! A najviše bi im odgovaralo da im neko badava radi dok oni voze džipove i razbacuju se parama!!!

Potpuno se slazem
19.01.2022. 13:34
Odgovor za  Srdjan

Dodao bi da ce radna snaga biti posebno deficitarna u poljoprivredi. Evo mi u Stajkovce, pored para kojima placamo rad, dovozimo i odvozimo radnike, kupujemo im cigarete, obavezno je pivo ili sok, pa verovali ili ne dajemo i torte.
Glavna radna snaga su Romi kojima se pak vise isplati proizvodnja dece. Vucic doso do nekih para pa daje za svako novorodjeno debele pare.
Srpkinje setaju maltezera na povocu, umesto da guraju decja kolica.
Tako ti je to u ekonomskim gigantima.

Kole
19.01.2022. 17:41

Kupujete radnicima napolitanke da bi vam radili u plastenike dok vi krkate banicu. Nije idtina da su plate u fabrikama samo 40 000,svi joji radimo imamo i dodatak koji se placa.

Stvarno
19.01.2022. 21:41
Odgovor za  Kole

Stvarno imate 40.000 d. Nemate sanse da prezivite.

tigrovac
19.01.2022. 22:08
Odgovor za  Kole

Tacno je,imam 45 000,radim trecu smenu,vikend,gutam otrove…uskoro paljba odavde.

vucic tatko na lzovi
20.01.2022. 13:09

Sad da nas prime u EU ostade Vucic sa penzionerima. Plate male, u prosloj godini budzetska radna mesta, vojska, opstina, zdravstvo… napustila cetvrtina uposljenika. Za Vucica trce po selo najcesce vaspitacice, uciteljice, odnosno njihovi roditelji. A resenje za stalno nema. I tako ima da ih zamajuje do penziju.
Inflacija je na nivo 40-50%, a najvise ce biti uzdrmana ulaganja u poljoprivredu.
Nesto je trulo u drzavi bosanske mafije.