U organizaciji Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Pčinjskog upravnog okruga, u sali Načelstva u Vranju danas je održana edukativna radionica u sklopu projekta „Reci NE radu na crno“, na kojoj su predstavljeni dosadašnji rezultati.
Radionicu je otvorio načelnik Pčinjskog upravnog okruga Srećko Pejković, a potom je govorio vršilac dužnosti direktora Inspektorata za rad Stevan Đurović koji je istakao da Inspektorat rada, pored borbe protiv sive ekonomije, istovremeno radi na većoj bezbednosti i poboljšanju zdravlja na radu.
On je rekao da je u 2017. godini otkriveno preko 22.000 lica koja su radila na crno, a od toga je 94% zasnovalo stalni radni odnos.
„U prvih šest meseci ove godine imali smo 8.000 nadzora više nego u istom periodu prošle godine i rezultati pokazuju da je za 20% manji broj lica koji rade na crno”, rekao je Đurović.
U 2017. godini, najviše lica koja su radila „na crno“ zatečeno je kod poslodavaca u delatnosti usluga smeštaja i ishrane, trgovine, građevinarstva, proizvodnje tekstila, kože i obuće, proizvodnje prehrambenih proizvoda.
Prema rečima šefa Odseka inspekcije rada u Pčinjskom okrugu Miletija Stojanovića, u prvih šest meseci ove godine, inspekcija rada je obavila 529 inspekcijskih nadzora i utvrdila da je na crno angažovan 341 radnik.
„U skladu sa tim, nadležne službe su podnele 91 zahtev za pokretanje prekršajnog postupka iz oblasti radnog zakonodavstva„, kazao je Stojanović.
Cilj radionica jeste podizanje svesti o važnosti sprečavanja rada na crno i dodatna edukacija šire javnosti o pravima i obavezama radnika i poslodavaca.
Pored Pančeva, Pirota i Vranja, predviđeno je da se do kraja godine održi još osam radionica u gradovima širom Srbije.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!