U leskovačkom Udruženju „Partnerski za obrazovanje“ do sada realizovano 523 neurofidbek i biofidbek tretmana, efekti već vidljivi

Sanja Conić psiholog

Projekat „Unapređenje savetodavnih, terapeutskih i obrazovnih usluga za korisnike usluga ličnih pratioca i njihove porodice u vremenima potrebe kao što su pandemije“ finansira Evropska unija u partnerstvu sa Vladom Republike Srbije preko programa EU PRO Plus”. Ovim projektom Udruženje roditelja i nastavnika „Partnerski za obrazovanje“ obezbedilo je petokanalni ProCompInfiniti Neurofidbek aparat iz Kanade i pokrenulo neurofidbek i biofidbek tretmane za decu, njihove roditelje, nastavnike i lične pratioce.

Koordinator projekta i predsednik URNL, Zoran Ilić, kaže da je zadovoljan mogućnostima i podrškom koja je dobijena od strane EU putem projekta, jer su benefiti višestruki.

„Pružili smo marginalizovanim grupama psihološku i savetodavnu terapijsku podršku kroz dostupnost tretmana, obučili smo 10 osoba za rad sa aparatom i korisnicima, osnažili smo bezbedonosno higijenske režime rad u prostorijama i obezbedili kancelarijski materijal za rad“.

Neurofidbek je neuro-bihejvioralni tretman koji ima za cilj sticanje samokontrole nad određenim obrascima moždane aktivnosti i generalizovanje ovih veština u svakodnevne situacije.

To je jedan od tretmana koji se koristi kod: deficita pažnje, hiperaktivnosti, poteškoća u učenju, čitanju, pisanju, poremećaja senzo-motorne integracije, poremećaja govora, spavanja i tako dalje.

Biofidbek je oblik učenja samoregulacije sopstvenih psihofizioloških funkcija na osnovu povratnih informacija koje dobijamo preko odgovarajućeg uređaja i softvera.

Sprovođenje tretmana je u dva ciklusa, prvi ciklus tretmana (20-30 tretmana) je na tački Cz u senzo-motornom regionu, dok je drugi ciklus (20-30) na tačkama C3, F3 i P3 koje se nalaze na govornom području mozga i na njima se rade tretmani kod dece sa teškoćama u reprodukciji i razumevanju govora, kao i kod dece sa posebnim teškoćama u čitanju i pisanju.

Na tretmanima je od samog početka uključeno 21 dete sa poteškoćama u razvoju. Treninzi su rađeni tri puta nedeljno po 30 minuta. Za troje dece tretmani su organizovani u Udruženju distrofičara, zbog prostornog prilagođavanja njihovim poteškoćama.

Desetoro dece je u ovom periodu završilo prvi ciklus tretmana, koji se sastoji iz 20-30 treninga, i u planu je drugi ciklus nakon mesec dana pauze. Naime, prema mnogobrojnim istraživanjima, efekti neurofidbeka će biti bolje učvršćeni i trajaće duže ako se tretmani sprovode 2-3 puta nedeljno i u ciklusima.

O svim tretmanima i klijentima je vođena odgovarajuća dokumentacija, svaki klijent ima svoj dosije.

U prethodnom periodu, od početka projekta, biofidbek treninge je imalo 13 roditelja i pratioca.

Svi su imali po dvadeset tretmana u trajanju od 30 minuta tri puta nedeljno.

Realizovano je do sada 523 neurofidbek i biofidbek tretmana.

Efekti tretmana već su vidljivi, pa tako roditelji kažu:

„Primećujem da me više sluša i da kad nešto započne, to i završi do kraja. Sve ispoštuje što se dogovorimo. Čak sam primetila i da bolje izgovara pojedine glasove!“

Druga majka nam je rekla:

”Primećujem mnogo manju napetost, baš je smireniji i pokazuje manje netrpeljivosti prema meni. Raduje me što voli da dolazi kod vas jer vidim da se ovde oseća prihvaćeno, što na drugim mestima baš i nije bio slučaj i negodovao je“.

„Postao je smireniji, ne besni više i ne gunđa. Manje se suprotstavlja zahtevima, manje je ljut i nezadovoljan. Ne traži više uporno nešto što ne može da dobije i ne postavlja nemoguće zahteve.”

U udruženju, za decu s poteškoćama u razvoju i autizmom, koje deluje u Kući veština, pored tretmana Neurofidbeka, nude i defektološku pomoć, kao i program neuropsiholoških vežbi za uzrast od 3 do 12 godina.

Milica Jancić defektolog

Veliko interesovanje roditelja je za individualnu korektivnu gimnastiku i fizikalne i fizioterapeutske tretmane.

Udruženje vas poziva da, ukoliko vam je potrebna neka pomoć ili želite da se zaposlite kao lični pratilac, možete se javiti na 0600366233 ili doći do prostorija udruženja.

 

Reč je u projektu „Unapređenje savetodavnih terapijskih i edukativnih usluga za korisnike usluge lični pratilac deteta i njihovih porodica u periodu pojačane potrebe kao što je pandemija“

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare