Pre dve nedelje vlasnici pojedinih farmi krava najavili su moguću nestašicu mleka, a njihove reči obistinile su se prethodnih dana kada su rafovi sa mlekom u mnogim prodavnicama bili (polu)prazni i to u većini gradova širom Srbije.
Kako kažu sagovornici Blica, ono što ih je dodatno začudilo, sve prodavnice su bile odlično snabdevene drugim mlečnim proizvodima – jogurtom, kiselim mlekom, pavlakom, sirom…
Nenad Budimović, iz Privredne komore Srbije, tvrdi da mleka nema jer je potražnja povećana, a proizvodnja smanjena. Ističe da nema ni razloga za brigu – da će mleka biti, ali ne zna i kada.
„Radi se o smanjenoj proizvodnji i povećanoj potražnji za pasterizovanim i UHT (ultrapasterizovanim) mlekom. To su vrste mleka koje se najviše koriste za populaciju dece i starijih osoba i zato je najtraženija roba“, rekao je za RTS Budimović.
Međutim, dodaje i da se smanjila produktivnost, ali i broj krava koje daju mleko.
„Muzne krave su smanjile svoju produktivnost posle decenijskih loših uslova i odnosa prema tom mlečnom govedarstvu. Plus, da budemo svesni da je ova godina izuzetno sušna, da je bila loša hrana za životinje… Sve su to parametri koji utiču da životinje vrlo lako izgube mleko, a vrlo teško da vrate“, rekao je Budimović.
Na pitanje kako je moguće da mleka nema, a ima drugih mlečnih proizvoda (sira, jogurta, pavlake) koji su i skuplji – odgovara da se “struktura proizvoda od mleka jednostavno promenila”.
Pre godinu dana imali smo 10 odsto više pasterizovanog i UHT mleka, jednostavno je došlo do povećane potražnje, možda kao jeftiniji oblik mlečnih proizvoda, a ujedno imamo i smanjenu proizvodnju.
On je podsetio da proizvođači imaju obavezu da proizvedu određenu količinu pasterizovanog i UHT mleka, ali i da mleko izvozimo.
„Dosta toga ide na izvoz u Rusku Federaciju“, dodao je Budimović i napomenuo “da smo u odnosu na prošlu godinu duplirali uvoz, prvenstveno mlečnih proizvoda – među kojima najviše sireva i kačkavalja”.
On tvrdi da će mleka “verovatno biti u dovoljnim količinama”, ali da se, kako kaže, proizvodnja ne može lako podići.
„Mislim da je ovo poslednji trenutak da se svi koji smo u tom poslu dogovorimo kako možemo da pomognemo našim farmerima“, rekao je Budimović.
Otkupna cena sirovog mleka povećana je ove godine, pojedini prerađivači plaćaju 40, neki drugi 50 dinara.
Inače, prema odluci Vlade Srbije, maksimalna dozvoljena cena mleka povećana je za šest dinara i ograničena do kraja septembra.
Maksimalna maloprodajna cena mleka od 2,8 odsto mlečne masti u pakovanju od jednog litra ne sme da prelazi 119,99 dinara, dok je dosadašnja cena iznosila 113,99 dinara. Upravo to mleko od 2,8 odsto mlečne masti nemoguće je naći u prodavnicama.
U odnosu na pre 10 godina, u Srbiji ima oko pet odsto goveda manje. Prema podacima RZS, broj muznih krava smanjen je za 55.000, a u oko 10.000 gazdinstava je proizvodnja mleka ugašena. U poslednje tri godine, od domaćih farmera dobijamo drastično manje mleka. U 2019. to je bilo više od 1,5 milijardi litara mleka godišnje, a ove godine za 255 miliona litara manje. To je dnevno oko 700.000 litara mleka manje.
„Ako nema krava, neće biti ni teladi, što bi u budućnosti moglo da dovede do nestašice teletine i junetine“, ističe Budimović.
„U poslednjih nekoliko nedelja primetna je veća potražnja kupaca za mlekom, a beležimo i znatno manje isporuke naših dobavljača. To je razlog što neke od prodavnica, u nekom trenutku, mogu ostati bez mleka u ponudi. U stalnom smo kontaktu sa proizvođačima mleka, trudimo se da na što optimalniji način raspodelimo količine koje nam dostavljaju i pokušavamo na taj način bar delimično da zadovoljimo potrebe naših potrošača“, rekli su iz kompanije „Merkator-S“ za BBC na srpskom.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Zašto se u poslednje vreme iz RPK ne oglašava fotograf mr Goran Jović?
Pa on nezna nista. On u zivotu nije video kako radi muzilicaza krave.
Predlažem da redakcija napravi intervju sa nekim ko predaje mleko mlekarama. Da se čuje i glas nekog ko se bavi stočarstvom, jer je to zaista mukotrpan rad, za nikakav novac. Sve dažbine su poskupele, a litar mleka ostao za nikakve pare. I ovo malo stočara što je ostalo, dolazi u situaciju da proda svoja grla.
Pijačari, voćari, povrtari, nakupci se bune i njihovi zahtevi se uslišavaju. Jedino stočari se ne bune i zato je mleko na minimumu.
Kada budu krenuli da rasipaju mleko iz protesta, možda tada već bude kasno.
Mleko nije skupo, šećer takođe: hleb, sol, brašno, salame, burek, pljeskavice, paradajz, sir, kafa, pivo, struja, voda, đubre, porezi, prevoz… sve to nije skupo i nije poskupelo. Gorivo je skupo ali svuda je. E sad ako nešto i nema u zadrugu pa nema. Uvek nešto nema, nestane. Nikad nije bilo da ima sve.
Šta reći kada je direktor Regionalne privredne komore her Goran Jović fotograf. Onda vam je sve jasno dokle smo potonuli? Od ovoliko obrazovanih stručnjaka iz oblasti privrede, poljoprivrede, ekonomista i dr. direktor komore fotograf sa kasnije kupljenom diplomom na privatnom fakultetu, gde je stekao zvanje nabedjenog i jadnog pravnika. Bruka i sramota!
I treba da bude nestašica,i mesa i restrikcije struje,možda se ovaj narod tad opameti.