ART – JA SAM UMETNOST

Učenici vlasotinačke gimnazije oduševili svojim nastupom i u Ateljeu 212

Vlasotinački Gimnazijalci i njihovi profesori ne prestaju da iznenađuju. Pored mnogobrjnih nastupa pred publikom u svojoj varoši i okolini, sada su dospeli i do kultnog Ateleja 212 u srpskoj prestonici, gde su dočekani i ispraćeni sa aplauzima, a predstavili su se na Međunarodnoj konferenciji „Vaspitavati kulturom: ka društvu u kom su vrednosti važne“.

Nastup Vlasotinčana pod nazovom „Igranje uloga“ sadržao je izložbu fotografija i razgovor sa „živim modelima“, a izveden je i performans. Prikazana su dela od baroka, realizma, impresionizma pa sve do postmoderne. U performansu koji je pratio izložbu fotografija učestvovalo je 13 učenika koji su iz svoje uloge komunicirali sa publikom.

„Izložba je nastala spontano na časovima likovne umetnosti tokom školske godine. Ideja je bila da učenici ne samo savladaju gradivo likovne kulure i da se upoznaju sa nekim od najpoznatijih dela likovne umetnosti, već i da zaista shvate vrednost tih dela i veličinu umetnika koji su ih stvarali. Učenici su sebe stavili u ulogu umetnika, ali i umetničkog dela, tako da su bar na trenutak osetili šta to znači biti umetnost”,  pojašnjava profesor umetnosti u gimnaziji „Stevan Jakovljević“ Jasmina Zlatković.

„Igranje uloga“, dodaje, je primer interakcije i edukacije u izložbenom prostoru i odličan način vršnjačkog učenja.

“Učenicima se ideja toliko dopala da je prerasla u interaktivnu izložbu sa živim modelima. Mnogi su dali svoj doprinos što prilikom rekonstrukcije slika, što u okviru performansa to jest, glumeći umetnike i njihova dela. Čak dve postave živih modela je uzelo učešća u performansima! Na kraju se čitava zamisao ispostavila kao izuzetno uspešna i ima prostora za dalju nadogradnju,“, dodaje profesor Zlatković.

Profesorka Zlatković je istovremeno, prvog dana konferencije, 24.juna, govorila o interkativnoj izložbi jART – Ja sam Umetnost, koju je sa svojim učenicima organizovala u Vlasotincu u okviru manifestacija Dani Vlasotinca i Noć muzeja

Ona  je, zapravo, predstavila projekat kao primer dobre prakse u obrazovanju ističući neminovnost povezanosti škole kao obrazovno-vaspitne institucije i kulture kao vaspitnog faktora

Gimnazija „Stevan Jakovljević“ u Vlasotincu već desetina godina aktivno učestvuje u kulturnom životu grada i ima odličnu saradnju sa Kulturnim centrom, Narodnom bibliotekom, Underground Music Festivalom i Turističkom organizacijom Opštine.

Poetske večeri, koncerti, izložbe fotografija, druženja sa mladima pesnicima samo su neke od aktivnosti kojima se gimnazijalci predstavljaju svojim sugradjanima. Publika ih u rodnom gradu uvek sa oduševljenjem dočeka i isprati ovacijama.

Ovoga puta ni publika iz velikog grada nije bila imuna.

Bez obzira na bogatstvo kulturnog sadržaja koji je u ponudi u jednoj metropoli, interaktivna izložba učenika jedne male škole sa juga Srbije bila je nešto potpuno novo i drugačije. Mnogi su poželeli da ih ponovo vide. I budu aktivni učesnici jedne izložbe.

 

Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Vlasotince. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare