Uspeh niških pedijatara – drastično povećali broj vakcinisane dece

NIŠ- Pedijatri niškog Doma zdravlja napravili su  pravi podvig pošto im je pošlo za rukom da za  samo tri meseca procenat vakcinisane dece MMR vakcinom (protiv malih boginja, zauški i rubeola)  podignu sa 20 odsto, na 88 odsto.
„U prvih šest meseci ove godine tek svaki peti roditelj u Nišu odazvao se pozivu za vakcinisanje, ali je u drugoj polovini godine tim lekara preduzeo brojne mere koje za rezultat imaju to da se procenat vakcinisanih dvogodišnjaka MMR vakcinom približio cilju od 95 odsto, izjavio je Predrag Miljković, pedijatar niškog Doma zdravlja.
Miljković je podsetio da je obuhvat vakcinisane dece proteklih godina opao u čitavoj Srbiji, a posebno u Nišu, i to posebno kod vakcine protiv malih boginja, zauški i rubeola.
„Procenat vakcinisane dece svim vakcinama, a posebno MMR vakcinom opao je kada smo prešli na sistem izabranih lekara, jer više nije bilo lekarskih timova koji su brinuli isključivo o vakcinaciji. Bilo je povremeno i nestašica vakcina, a veliki uticaj imao je i antivakcinalni lobi“, istakao je Miljković.
On je istakao da su u pedijatrijskoj službi Doma zdravlja u Nišu usledile personalne promene i brojne mere kada je ustanovljeno da je u prvih šest meseci ove godine MMR vakcinu primilo samo 20 odsto dvogodišnje dece.
„Podsetili smo najpre pedijatre na njihove obaveze u vezi vakcinacije i uspostavili smo odličnu saradnju sa predškolskom ustanovom „Pčelicom“. Proverili smo vakcinalni status dece u vrtićima i  pozvali roditelje nevakcinisane dece da se odmah jave izabranom pedijatru“, naglasio je Miljković.
Prema njegovim rečima, Dom zdravlja je u saradnji sa sa Institutom „Batut“ i IZJZ Niš premostio problem koji je nastao zbog nedostatka  starih, primenom  novih vakcina i dosledno sproveo akciju vakcinisanja djaka osnovnih škola.
„U saradnji sa romskim medijatorima organizovali smo vanredne akcije vakcinisanja dece u romskim naseljima“, istakao je Miljković.
On je kazao da je pedijatrima Doma zdravlja u Nišu omogućeno da u svakom času udju u elektronsku bazu podataka u kojoj se nalazi oko 80.000 dece i da provere njihov vakcinalni status, što nije moguće ni u jednoj drugoj zdravstvenoj ustanovi u Srbiji.
„Prisutne su i dalje nedoumice kod jednog broja roditelja, ali nakon razgovora sa pedijatrom najveći broj roditelja shvata značaj vakcinacije. Vakcine se ne daju protiv prehlade, već protiv ozbiljnih bolesti koje u slučaju komplikacija mogu da se završe smrću ili trajnim oštećenjem“, kazao je Miljković.
Kako je istakao Miljković pedijatri niškog Doma zdravlja obezbedili su za rizične kategorije dece 150 doza vakcina protiv pneumokokne bolesti i preduzeli prve korake u vakcinaciji devojčica protiv humanog papiloma virusa.
Miljković je podvukao da pedijatri u Nišu nastoje i dalje da što veći broj dece dobije obavezne vakcine, a ono što im otežava ove napore je propterećenost i veliki broj pregleda.

„Umesto predvidjenih 30 pregleda, pedijatri u Domu zdravlja vrlo često imaju 50 do 60 pregleda, zbog čega imaju malo vremena da za preventivni rad koji uključuje i razgovore sa roditeljima o značaju vakcinacije“, istakao je Miljković.

Biljana Ljubisavljević

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare