U LESKOVCU SE PRVI PUT ODRŽAVA  STRUČNO-NAUČNI SKUP BIBLIONET

Vladimir Pištalo: Bez biblioteke čovek je trska koja ne misli

Biblioteka je centar svakoga grada. Biblioteka je riznica. Svi ti ljudi koje su ovde glumci citirali otišli su u kjnige, otišli su u biblioteke. Jedan od načina da život potpuno ne nestane je što se on zadržava u bibliotekama. Često kažem da je bez biblioteke čovek trska koja ne misli. Biblioteka mu pomaže da misli, to je mesto gde istraživači mogu da nađu fakte, a mladim ljudima pomažu da nađu sebe.

Ovo je danas izjavio v.d. direktora Narodne bibliote pisac Vladimir Pištalo u Leskovcu na početku dvodnevnog, 15. po redu, stručno-naučng skupa Zajednice matičnih biblioteka Srbije pod nazivom „Biblionet“, koji se ove godine održava u Leskovcu i to po prvi put.

Bibliotekari iz cele Srbije okupili su se u sali Narodnog pozorišta, a ovogodišnja tema je:Biblioteka od kuće: izazovi i mogućnosti organizacije bibliotečkih usluga tokom pandemije.

Pištalo je s tim u vezi ocenio da su se i Narodna biblioteka i matične biblioteke uspešno nosile sa panedmijom i da su svaki dan učile nešto novo. „Srpske bilioteke su osvetlale svoj obraz“, kazao je.

„To je nešto me podseća na deo iz moje knjige kada Nikola Tesla kaže: Uvek smo početnici  u ovom životu. I ja se tako osećam u ovoj pandemiji. Evo, od prošlog marta mi stalno nešto učimo kako ćemo se ponašati i sa tom pandemijom, pa kad sretneš čoveka ne znaš da li ćeš se desnicom pozdraviti ili ćeš se rukovati, ili ćeš klimnuti glavom. I mi se nekako nosimo, ali mislim da se nosimo uspšeno, zato što je biblioteka zaista bila sa ljudima i u dobru i u zlu“, kazao je.

On je naveo da su se čitale priče za decu tokom pandemije i da su u mnogim pandemijskim bolnicama osnovane biblioteke.

„A pored toga, mi u Narodnoj biblioteci Srbije, ja mislim i u drugim gradovima, imali smo više internet poseta nego onih realnih. Jednostavno, prilagođavamo se ovoj situaciju“, zaključio je Pištalo u uvodnoj reči.

U ime domaćina govorio je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, koji je kazao da su kultura grada Leskovca i njen razvoj usko su povezani sa razvojem leskovačke biblioteke, podsetivši da je leskovačka biblioteka 2019. godine proslavila značajan jubilej – 140 godina od nastanka prve Čitaonice u Leskovcu.

Danas su urečene i ngarde „Đuro Daničić“ za 2020.godinu

„Za svoj doprinos u radu i razvoju grada dobila je Oktobarsku nagradu. Ova ustanova se svojim radom i svesrdnim angažovanjem izborila se za važno mesto u bibliotečkoj zajednici savremenih biblioteka u Republici Srbiji. Zato će grad nastaviti da podržava uspešan rad Biblioteke u naporima da ide u korak sa vremenom i tehničko-tehnološkim razvitkom, ali da ostane ono što jeste – svetionik kulture i znanja, koji, uz veliku pomoć prošlih generacija, osvetljava put novim generacijama“, istakao je Cvetanović, podsetivši da je Leskovca pobratim sa opštinom Vračar u Beogradu gde se, između osttalog, nalazi i sedište Narodne biblioteke Srbije.

Svojim kolegama i gostima najpre se obratila direktorka biblioteke R“radoje Domanović“ u Leskovcu vesna Ilić, koja je govorila o onome što su bibliotekari ove kulturne ustanove radili tokom vanrednog stanja zbob pandemije korona vorusa, ali i osavremenjavanju biblioteke.

Fokus naše Biblioteke usmeren je na savremeno bibliotekarstvo, što nam je umnogome pomoglo tokom perioda karantina, kada je kontakt sa korisnicima bio ograničen, a organizacija javnih događaja u prostoru nemoguća. Savremeno bibliotekarstvo u Leskovcu podrazumeva elektronsku pozajmicu knjiga u svim odeljenjima Biblioteke, eČitaonicu sa 8 računara za sve korisnike, kontinuiranu digitalizaciju stare i retke knjige, kao i razvijene platforme za upravljanje i prezentaciju digitalne građe, pripremu i objavljivanje audio knjiga, kao i program podrške piscima za digitalno izdavaštvo, „3D Lab“ sa tri 3D štampača i 3D skenerom, grafičkim tablama i mogućnost iznajmljivanja čitača za elektornske knjige. Uskoro ćemo otvoriti i „Riznicu uspomena“ koja će građanima Leskovca omogućiti da digitalizuju svoje uspomene i ostave trajni zapis jednog vremena u Digitalnom arhivu Biblioteke“, kazala je između ostalog Ilićeva.

Tkom dva dana održaće se 14 predavanja, a biliotekari će naći vremena da obiću i znametnosti u leskovačkom kraju.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Loki
09.09.2021. 17:53

Mnogo toga se može promeniti, ali je misija bibliotke ostala ista – da razvija i unapređuje usluge, uvećava knjižni i neknjižni fond, radi na zaštiti stare i retke knjige, objavljuje dela iz svoje rukopisne zbirke, učestvuje u kulturnom razvoju lokalne zajednice i svojim programima doprinosi raznovrsnijoj i kvalitetnijoj kulturnoj ponudi.

Dušan Dojčinović
10.09.2021. 12:52
Dušan Dojčinović
10.09.2021. 13:01

Hvala Vam gospodine Pištalo, što postojite.
Mislim da, ste posle Ive Andrića i Nikole Tesle, sledeći genije!
Vreme će pokazati..
Pozdrav i svako dobro
Leskovački pisac